W naszym regionie jest ponad tysiąc cmentarzy. Na największym spoczywa blisko 100 tysięcy osób

Kilkanaście cmentarzy znajduje się w powiecie ryckim i ponad sto w powiecie bialskim. Na jednych pochowanych jest kilkanaście osób, na innych tysiące. Największa nekropolia w regionie znajduje się w Lublinie.

Spory ruch cały czas panuje w okolicach cmentarzy. 2 listopada to Dzień Zaduszny, w którym kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Nie ma większych problemów komunikacyjnych, jak w dniu wczorajszym, jednak warto się liczyć z tym, że w pobliżu nekropolii napotkamy znacznie więcej niż zwykle pojazdów i pieszych.

Według danych Urzędu Statystycznego w Lublinie, w województwie lubelskim znajduje się 1044 cmentarzy, które zajmują łączną powierzchnię 1 306 ha. Jeżeli chodzi o liczbę cmentarzy, nasz region zajmuje ósme miejsce w kraju, natomiast patrząc na powierzchnię, piąte. Najwięcej cmentarzy znajduje się w powiecie bialskim, gdzie jest ich 119. Najmniej zaś w powiecie ryckim – 18. W powiatach hrubieszowskim i zamojskim cmentarzy jest po 95, w tomaszowskim 94, chełmskim 92, lubelskim 77, włodawskim 58, biłgorajskim 50, krasnostawskim 46, lubartowskim 45, kraśnickim 40, puławskim 33, parczewskim 32, łukowskim 31, łęczyńskim 29, radzyńskim i janowskim po 26, a w powiecie świdnickim i opolskim po 19.

Największy w województwie lubelskim cmentarz, jest też największą nekropolią po prawej stronie Wisły. Jest to cmentarz komunalny na Majdanku w Lublinie. Zajmuje on powierzchnię 40 hektarów, a pochowanych na nim jest blisko 100 tysięcy osób. Jeżeli patrzeć na największy cmentarz w Polsce, to lubelska nekropolia jest naprawdę niewielka. Cmentarz w Szczecinie zajmuje bowiem obszar o powierzchni ponad 170 ha, pochowanych na nim jest ponad 300 tys. zmarłych. Jest to też trzeci pod względem wielkości cmentarz w Europie.

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. To dobry znak że ateiści, zwolennicy LGBT, oraz wszyscy niewierzący tak chętnie celebrują Chrześcijańskie Katolickie Święto „Wszystkich Świętych”, pamiętajcie że dziś 02-11 jest Dzień Zaduszny i to dziś możecie pomodlić się za dusze swoich zmarłych. Piękne jest to że tak najeżdżacie – plujecie a wszystkie święta i tak celebrujecie !

 2. No dobrze, ale jaką powierzchnię zajmują wszystkie cmentarze w kraju?

  • ile by nie zajmowały to i tak nawet po śmierci spokoju nie ma. na własnym gruncie spocząć nie można a po 20 latach 2m2 bez opłaty też się nie ma. Tablica znika.
   Rozumiem, że kogoś można położyć ale żeby można było tablice wyrzucić. gdzie ta godność.

   • Bo księża kasę biorą. Muszą mieć na nowe ałdi, wczasy w Australii i blondi do towarzystwa. Nie zapłacisz to Cię nie podobają. Pogrzebu nie wypeawią. Takie to hieny.

    • Tera najmundrzejszy @Franio komenduje,cicho tam

     Sukienkowego się nie zamawia ,tylko ateistę który odprawi za 1/10 ceny.

    • Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

     To żeś doyebał do pieca. Na cmentarzach komunalnych, które nie znajdują się pod jurysdykcją kościoła, tylko miasta lub gminy obowiązują te same zasady – co 20 lat trzeba płacić za dzierżawę.

     • Co 20 lat… za dzierżawę… to jakie to *****, wieczne odpoczywanie ???
      Jak ci mogą po 20 latach lokatorkę (daj Boże młodą), dołożyć, albo uchowaj Boże, jakiegoś ***** (dawniej:geja).

 3. A jakież to ma znaczenie kto gdzie i z kim pochowany, nagrobki stawiane zmarłym na wzór piramid egipskich (oczywiście każdy pomnik robi na miarę swoich możliwości).
  Po co? Na co?
  Czemu ma to służyć? To pomniki ludzkiej pychy.
  Tak samo modlitwa za zmarłych.
  Co to zmarłemu daje?
  Przecież, idąc tą logiką, gdyby wystarczająco dużo modlić się za duszę np. Hitlera- to trafiłaby jego dusza do raju??
  Każdy podczas ziemskiego życia zbiera sobie plusiki i minusiki i z nimi idzie po sąd Boski.
  I nie ma zmiłuj.
  Nad tym należy się zastanowić w te dni.

  • Jeśli zmarły jest w czyścu to taka modlitwa pomaga opuścić ten czyściec i pójść do nieba, a jeśli jest w piekle to taka modlitwa przechodzi na inną duszę czyścową.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska