Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

W najbliższą niedzielę Żniwowanie w skansenie

Już czas na żniwowanie – w najbliższą niedzielę, w lubelskim skansenie zobaczycie jak dawniej koszono zboże, robiono powrósła i formowano snopki. Oprócz tego będzie można spróbować swoich sił przy koszeniu kosą.

W najbliższą niedzielę, 23 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej, podczas na żniwowania będzie można zobaczyć pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną, robienia powróseł, odpoczynku i posiłku żniwiarzy oraz wypieku podpłomyków, a wszystko to w malowniczej scenerii muzealnej wsi.

Na tak zwanym „przednówku”, gdy na dawnej wsi odczuwano mocno brak chleba, pora zbioru zboża, po długim okresie oczekiwania, była gorąco upragnioną czynnością gospodarską. Traktowano żniwa jako wielkie święto i ogólną radość, co zostanie zaznaczone w skansenie schludnym, lnianym ubiorem żniwiarzy i podbieraczek. Będzie się można przyjrzeć koszeniu zboża zarówno kosą, jak i kosiarką konną, a także tradycyjnemu posiłkowi żniwiarzy w polu.

Chętni, którzy chcą przenieść się w czasie i poczuć zapach świeżo skoszonego zboża, będą mogli spróbować swoich sił przy koszeniu kosą, robieniu powróseł i podbieraniu zboża. W muzealnej stodole, która służyła zwykle do składowania zboża, zaprezentowane zostaną dawne narzędzia i zwyczaje żniwne. Przy okazji będzie można przyjrzeć się „drodze do chleba”, która poprowadzi od prac młynarza w wiatraku do wypieku podpłomyków w wiejskiej chałupie.

Bilety: 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy

2017-07-19 08:47:31
(fot. MWL)

Komentarze wyłączone

Z kraju

Sport