Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Kraśniku chcą zwrócić uwagę na „smartfonowych zoombie”. Ruszyła kampania „Odłóż smartfon i żyj”

Kraśniccy policjanci prowadzą profilaktyczną akcję pilotażową „Odłóż smartfon i żyj”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa i uniknięcie potencjalnych zdarzeń drogowych, których przyczyną jest m.in. niewłaściwe korzystanie z mobilnych technologii cyfrowych.

Kraśniccy policjanci zwracają uwagę na zagrożenie jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonów komórkowych przez pieszych.

Często zdarza się, że mają oni na uszach założone słuchawki, w których gra muzyka, bądź wyświetlany jest kolejny odcinek ulubionego serialu. Taki człowiek niemal całkowicie jest wyłączony z odbioru bodźców pochodzących z zewnątrz, a to jedna z głównych przyczyn nieszczęść z ich udziałem.

– Na drodze nie ma drugiej szansy jak w wirtualnym świecie, tu po prostu bezpowrotnie można stracić życie lub zdrowie. Niektórzy mówią już o „smartfonowych zombie”, co w sposób obrazowy pokazuje jak takie osoby są postrzegane przez innych – informuje młodszy aspirant Paweł Cieliczko z kraśnickiej policji.

Akcja ma na celu przypomnienie, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, odłożyć smartfon, rozejrzeć się i po upewnieniu się że jest bezpiecznie, przejść w wyznaczonym do tego miejscu.

Będąc skoncentrowanym możemy zobaczyć nadjeżdżający pojazd i uniknąć wtargnięcia pod niego, potknięcia się czy zderzenia z rowerzystami. Nawet oznakowane przejście nie daje nam pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Kierowcy również popełniają błędy, dlatego tak ważne jest zachowanie zasady ograniczonego zaufania.

– Mamy nadzieję, że takie działanie uświadomi wielu szczególnie młodym osobom, że bezpieczeństwo zależy od nas samych i od naszego zachowania. Epidemia koronawirusa wpłynęła na to, że policjanci nie mogą spotkać się bezpośrednio z uczniami w szkołach, ale w najbliższym czasie w szczególności dzielnicowi podejmą się dotarcia do nich z akcją poprzez przestrzeń wirtualną, dzięki dobrej współpracy z dyrektorami szkół, również poprzez billboardy – wyjaśnia młodszy aspirant Paweł Cieliczko.

W rejonach szkół i w zagrożonych miejscach, pojawią się też hasła „ODŁÓŻ SMARTFON I ŻYJ” przypominające o akcji, namalowane na ulicach czy chodnikach przy użyciu specjalnego szablonu i farby.

(fot. Policja Kraśnik)

12 komentarzy

  1. Kraśniccy policjanci zwracają uwagę na zagrożenie jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonów komórkowych przez pieszych – bystrzaki !!!
    Naszym lubelskim, jakoś sie to w oczy nie rzuca…

  2. Ja myślałem że w Kraśniku to już dawno jest wprowadzona strefa wolna od snartfonów….

  3. W Kraśniku nie używa się telefonów.

    • Benek Kwiaciarz

      Ty się nie śmiej – kraśniccy przeciwnicy sieci komórkowych faktycznie pomyślą, że jak nie odłożą smartfona, to nie przeżyją przez to 5G 😉

    • To błąd na plakacie. Chodzi oczywiście o telefony stacjonarne.

  4. Na to podatnicy „miasta” Kraśnik wydają pieniądze?

  5. Akurat w Kraśniku to hasło brzmi jakoś tak… przewrotnie 😉

  6. A w krasniku to wiedza co to jest smartfon??
    Nowoczesne technologie??
    Dobrze ze nowa trasa bedzie wolna od LKR

  7. Chyba tylko w Kraśniku mają takie słuchawki, że nawet odcinek ulubionego serialu da się w nich wyświetlić.

  8. Ludzie w Kraśniku szukają zasięgu

  9. Kraśnik to jednak stan umysłu. 3/4 potrąceń na przejściach dla pieszych jest z winy kierowców, ale kraśniccy policjanci apelują do pieszych, żeby w związku z tym nie używali smartfonów. Zupełnie tak jakby przyczyną wyprzedzania, omijania i nieustępowania pierwszeństwa pieszym na przejściu było korzystanie przez nich z komórek.

    Prawo zabrania korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, bo to też może być przyczyną potrącenia na przejściu. Ale na billboardach to piesi się przestrzegani przed ich używaniem, chociaż w ich akurat przypadku prawo (jeszcze) tego nie zabrania.

    W tym kraju jak zwykle wszystko postawione jest na głowie.

  10. świetny pomysł. analogowa reklama dla tych, co z nosem w smartfonie. dla niewidomych teraz baner zróbcie.

Z kraju