690 680 960

W Kraśniku chcą zwrócić uwagę na „smartfonowych zoombie”. Ruszyła kampania „Odłóż smartfon i żyj”

Kraśniccy policjanci prowadzą profilaktyczną akcję pilotażową „Odłóż smartfon i żyj”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa i uniknięcie potencjalnych zdarzeń drogowych, których przyczyną jest m.in. niewłaściwe korzystanie z mobilnych technologii cyfrowych.

Kraśniccy policjanci zwracają uwagę na zagrożenie jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonów komórkowych przez pieszych.

Często zdarza się, że mają oni na uszach założone słuchawki, w których gra muzyka, bądź wyświetlany jest kolejny odcinek ulubionego serialu. Taki człowiek niemal całkowicie jest wyłączony z odbioru bodźców pochodzących z zewnątrz, a to jedna z głównych przyczyn nieszczęść z ich udziałem.

– Na drodze nie ma drugiej szansy jak w wirtualnym świecie, tu po prostu bezpowrotnie można stracić życie lub zdrowie. Niektórzy mówią już o „smartfonowych zombie”, co w sposób obrazowy pokazuje jak takie osoby są postrzegane przez innych – informuje młodszy aspirant Paweł Cieliczko z kraśnickiej policji.

Akcja ma na celu przypomnienie, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, odłożyć smartfon, rozejrzeć się i po upewnieniu się że jest bezpiecznie, przejść w wyznaczonym do tego miejscu.

Będąc skoncentrowanym możemy zobaczyć nadjeżdżający pojazd i uniknąć wtargnięcia pod niego, potknięcia się czy zderzenia z rowerzystami. Nawet oznakowane przejście nie daje nam pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Kierowcy również popełniają błędy, dlatego tak ważne jest zachowanie zasady ograniczonego zaufania.

– Mamy nadzieję, że takie działanie uświadomi wielu szczególnie młodym osobom, że bezpieczeństwo zależy od nas samych i od naszego zachowania. Epidemia koronawirusa wpłynęła na to, że policjanci nie mogą spotkać się bezpośrednio z uczniami w szkołach, ale w najbliższym czasie w szczególności dzielnicowi podejmą się dotarcia do nich z akcją poprzez przestrzeń wirtualną, dzięki dobrej współpracy z dyrektorami szkół, również poprzez billboardy – wyjaśnia młodszy aspirant Paweł Cieliczko.

W rejonach szkół i w zagrożonych miejscach, pojawią się też hasła „ODŁÓŻ SMARTFON I ŻYJ” przypominające o akcji, namalowane na ulicach czy chodnikach przy użyciu specjalnego szablonu i farby.

(fot. Policja Kraśnik)

12 komentarzy

 1. Kraśniccy policjanci zwracają uwagę na zagrożenie jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonów komórkowych przez pieszych – bystrzaki !!!
  Naszym lubelskim, jakoś sie to w oczy nie rzuca…

 2. Ja myślałem że w Kraśniku to już dawno jest wprowadzona strefa wolna od snartfonów….

 3. W Kraśniku nie używa się telefonów.

  • Benek Kwiaciarz

   Ty się nie śmiej – kraśniccy przeciwnicy sieci komórkowych faktycznie pomyślą, że jak nie odłożą smartfona, to nie przeżyją przez to 5G 😉

  • To błąd na plakacie. Chodzi oczywiście o telefony stacjonarne.

 4. Na to podatnicy „miasta” Kraśnik wydają pieniądze?

 5. Akurat w Kraśniku to hasło brzmi jakoś tak… przewrotnie 😉

 6. A w krasniku to wiedza co to jest smartfon??
  Nowoczesne technologie??
  Dobrze ze nowa trasa bedzie wolna od LKR

 7. Chyba tylko w Kraśniku mają takie słuchawki, że nawet odcinek ulubionego serialu da się w nich wyświetlić.

 8. Ludzie w Kraśniku szukają zasięgu

 9. Kraśnik to jednak stan umysłu. 3/4 potrąceń na przejściach dla pieszych jest z winy kierowców, ale kraśniccy policjanci apelują do pieszych, żeby w związku z tym nie używali smartfonów. Zupełnie tak jakby przyczyną wyprzedzania, omijania i nieustępowania pierwszeństwa pieszym na przejściu było korzystanie przez nich z komórek.

  Prawo zabrania korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, bo to też może być przyczyną potrącenia na przejściu. Ale na billboardach to piesi się przestrzegani przed ich używaniem, chociaż w ich akurat przypadku prawo (jeszcze) tego nie zabrania.

  W tym kraju jak zwykle wszystko postawione jest na głowie.

 10. świetny pomysł. analogowa reklama dla tych, co z nosem w smartfonie. dla niewidomych teraz baner zróbcie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt