Niedziela, 13 października 202413/10/2024
690 680 960
690 680 960

W całym kraju trwają kontrole w sklepach. Chodzi o obecność w sprzedaży alko-tubek

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się kontrowersyjne produkty – saszetki alkoholowe, tzw. alko-tubki, których opakowania przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci. W obliczu zagrożenia, jakie może nieść tego rodzaju wprowadzanie konsumentów w błąd, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) podjął działania mające na celu zintensyfikowanie kontroli. Celem tych działań jest ochrona zdrowia i bezpieczeństwa, zwłaszcza najmłodszych konsumentów, oraz przeciwdziałanie ryzyku przypadkowego spożycia alkoholu przez dzieci.

W związku z pojawieniem się na rynku saszetek alkoholowych, tzw. alko-tubek, przypominających opakowania z musem owocowym dla dzieci, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) poinformował o intensyfikacji kontroli w ramach sprzedaży tego asortymentu. Alko-tubki mogą zmylić konsumentów, w szczególności rodziców, co do ich zawartości, narażając dzieci na ryzyko przypadkowego spożycia alkoholu.

IJHARS podkreśla, że zdrowie i bezpieczeństwo dzieci są priorytetem, dlatego kontrole koncentrują się na oznakowaniu i opakowaniach tych produktów, a także na sposobie ich ekspozycji w punktach sprzedaży detalicznej. Służby kontrolne zwracają szczególną uwagę na produkty, które swoim wyglądem mogą wprowadzać konsumentów w błąd, sugerując, że są to produkty spożywcze nieszkodliwe dla dzieci.

W przypadku stwierdzenia naruszeń, np. gdy opis lub etykieta wprowadza konsumenta w błąd co do tożsamości produktu, inspektorzy IJHARS nakładają surowe kary pieniężne i informują odpowiednie organy nadzorujące handel detaliczny napojami alkoholowymi.

W Polsce kwestie oznakowania żywności regulowane są przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011, które nakłada obowiązek jasnego, rzetelnego i zrozumiałego informowania konsumentów o właściwościach produktów. IJHARS oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna wspólnie egzekwują te przepisy, monitorując m.in. bezpieczeństwo zdrowotne i sanitarne produktów spożywczych.

W związku z rosnącym problemem alko-tubek, IJHARS planuje również wprowadzenie systemowych rozwiązań, które mają skutecznie przeciwdziałać podobnym przypadkom w przyszłości.

53 komentarze

  1. No, nie. Co teraz małe patusiatka będą spożywać

  2. Spytajcie się tuska jak to trafiło na półkę

  3. Akcja 100% w stylu pisu, zaczynam żałować, że poszedłem na wybory.

    • No widzisz, też mi się wydaje, że to trafiło na półki na zlecenie Jarka.

    • Poszedłeś na wybory i głosowałeś na po, bo wcześniej rządził pis, a w najbliższych zagłosujesz na pis, bo rządzi po?
      Tacy durnie jak ty powodują, że w tym kraju nie ma szans na zmianę!

  4. Albo za mało dali pod biurkiem albo nie tym co trzeba albo wcale nie dali

  5. rozdmuchany problem

  6. Jak widać najpierw trzeba dobrze zapłacić i mieć plecy żeby coś przeszło

  7. Jakim prawem ten szwabsku syn zakazuje

  8. w Szwecji nie mają z tym problemu, jezdzą do Danii po alkohol 😛 ( kto był w Szwecji ten wie dlaczego)

  9. gdzie je mozna kupic? w celach kolekcjonerskich 🙂

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia