Usłyszał krzyk w zawalonej kamienicy, nie wahał się ruszyć na pomoc. Strażak z Lublina odznaczony

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Jedną z osób, której zasługi zostały docenione, jest strażak z Lublina.

W środę, 21 listopada w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność oraz Medali za Ofiarność i Odwagę. Jak już informowaliśmy, jednym z odznaczonych był szer. Szymon Duher, żołnierz 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 13 kwietnia był świadkiem wybuchu w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku. Jako pierwszy wbiegł do płonącego mieszkania, aby nieść pomoc poszkodowanym, następnie przystąpił do gaszenia pożaru. Ewakuował również dzieci znajdujące się w mieszkaniu kilka pięter wyżej, które w wyniku intensywnego dymu były zagrożone podtruciem. Otrzymał za to Medal za Ofiarność i Odwagę.

Kolejnym z odznaczonych jest st. kpt. Paweł Kasperki, strażak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie to ustanowione zostało w 1928 r. i jest nadawane policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej i Straży Pożarnej m.in. za wykazanie wyjątkowej odwagi, ratowanie innych z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz działanie w wyjątkowo ciężkich warunkach. Krzyż ten trafia głównie do osób, które nie bacząc na najczęściej bardzo duże zagrożenie podczas prowadzonej akcji, nie czekają na zabezpieczenie prowadzonych działań, tylko ryzykują własne życie aby uratować innych. Często w tego typu sytuacjach liczy się każda minuta, stąd też podejmują tak duże ryzyko.

-Mam zaszczyt wręczyć odznaczenia za dzielność, ofiarność i odwagę w roku stulecia odzyskania niepodległości, kiedy wspominamy bohaterów, którzy walczyli o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Bohaterstwo, to nie tylko czas wojny. Można być bohaterem czasu pokoju, tego nigdzie nie uczą, nie uczą jak mieć odwagę, nie uczą w szkole, że trzeba ratować życie drugiego człowieka. Można się nauczyć pierwszej pomocy, ale najpierw trzeba mieć siłę osobistej decyzji, impuls, by rzucić się z pomocą – mówił Andrzej Duda dziękując odznaczonym za postawę bohaterstwa, niezłomności, wielkiej odwagi.

St. kpt. Paweł Kasperek w dniu 24 maja 2017 roku, podczas prowadzenia działań ratowniczych związanych z usuwaniem skutków katastrofy budowlanej przy ul. Lubartowskiej w Lublinie, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo z narażeniem własnego życia wszedł do wnętrza zniszczonej kamienicy i kierując się głosem poszkodowanego mężczyzny zdołał go zlokalizować. Umożliwiło to udzielenie szybkiej pomocy uwięzionemu w gruzowisku mężczyźnie.

(fot. MSWiA)

Zobacz również

2 komentarze

 1. Brawo ty ;)).

 2. tak Trzymaj pozdrawiam

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online