Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ursus wygrał największy w Europie przetarg na dostawę autobusów elektrycznych

Lubelski Ursus, a dokładniej jego spółka Ursus Bus, dostarczy do Zielonej Góry 47 fabrycznie nowych autobusów. Kontrakt jest wart 96,5 mln zł. Spółka szczyci się tym, że był to największy w tym roku w Europie przetarg na dostawę autobusów elektrycznych.

We wtorek Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych. Zwyciężył model Ursus City Smile zaoferowany przez spółkę Ursus Bus. Termin pierwszej dostawy przewidziano na 1 lipca 2018 r., z kolei ostatnia partia pojazdów ma zostać dostarczona do 30 listopada 2018 r.

Ursus City Smile to w pełni elektryczny, nowoczesny, 12-metrowy autobus miejski napędzany wyłącznie energią elektryczną. W odróżnieniu od pojazdów spalinowych czy hybrydowych, które także wyposażone są w mały silnik diesla, elektrobus Ursusa jest całkowicie zeroemisyjny. Oznacza to, że nie emituje żadnych spalin do atmosfery, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko. Dodatkowo podczas ruszania z przystanku wytwarza czterokrotnie mniej hałasu niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym.

– Problemy miast ze smogiem, wymuszają na samorządach szukanie rozwiązań, które będą w stanie w znaczący sposób zminimalizować niekorzystny wpływ komunikacji na środowisko. Jednym z nich jest bezemisyjna komunikacja publiczna. Dlatego cieszy nas fakt, że aż 47 elektrycznych autobusów Ursus City Smile, które w ogóle nie emitują spalin, będzie mogło jeździć po ulicach Zielonej Góry – mówi Tomasz Nita, prezes Ursus Bus S.A.

W przetargu mogły brać udział firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowały zamówienia na minimum 15 pojazdów elektrycznych powyżej 7,5 t DMC, w tym jedno zamówienie na dostawę co najmniej siedmiu fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich. Kluczowym kryterium wyboru oferty była cena, a kolejne punkty można było otrzymać za gwarancję, skrócenie terminu pierwszej dostawy autobusów, zużycie energii elektrycznej autobusu poniżej 1 kWh/km oraz monitorowanie ciśnienia w ogumieniu z pozycji kierowcy.

(fot. Ursus)
2017-10-10 22:45:04

25 komentarzy

 1. Ojojoj to ile na tego lipca ma być gotowych autobusow

  • Milion pińcet sto dziewińcet. Brawo Panowie i Panie. Nie dajcie się tylko wykołować. W tym kraju jest jeszcze baaardzo dużo osób, którym takie kontrakty wygrywane przez Polskie firmy są nie w smak. Nie po to się trudzili i rozwalali Polską gospodarkę,

   • zanim coś napiszesz, weź się Mieciu zainteresuj skąd są nadwozia, napędy i akumulatory w tych autobusach

    • Nie zgadnę . Pewnie s kątowni .

    • Nie od razu Kraków zbudowano. Polski przemysł zaczyna się odradzać i to najbardziej cieszy. Z czasem podzespoły też będą produkowane w kraju i nie będziemy musieli większości sprowadzać z zagranicy. Myślisz, że takie np, europejskie potęgi motoryzacyjne składają samochody z części wyprodukowanych wyłącznie we własnym kraju?

    • A konia z rzędem temu kto pokarze mi jeden samochód produkowany w całości z części z jednego kraju. Obudź się Panie Bóbr, te czasy minęły minimum 60 lat temu ! Np. kultowy passerati jest składany z części z 38 krajów.

     • nie przesadzaj Blue, Paseratti ma własne fabryki, tu przyjeżdżają z Ukrainy kompletne autobusy bez silnika, dokładane są panele przednie i tylne z żywicy produkcji AMZ, silnik i inwerter z Cegelec Czechy oraz akumulatory z Tajlandii. Troche przesadą jest nazwanie tego polską produkcją, ale ja się nie czepiam. jakoś to zorganizowali i trzeba to docenić. Może z czasem coś zaczną na miejscu produkować.

 2. A skąd taki pomysł że to największy ? Już w samej Warszawie był większy… Propaganda jak za komuny.

 3. bezrobotny ale pracujący

  a jak tam z zarobkami,jak podejście do pracownika??

 4. Jak żadnych spalin? A skąd u nas się bierze energia elektryczna? Chyba z elektro ciepłowni. ze spalania wegla.

  • Elektrownia nie wali spaliną prosto w twarz przechodnio – ot cała różnica. Magii nie ma, coś trzeba utlenić by zyskać energię. Dla dużych aglomeracji dość istotna jest nie tylko sama wielkość emisji, ale i jej lokalizacja.

   • Wiesz ile trzeba energii na wyprodukowanie i zutylizowanie akumulatorów które po 4-5 latach będą do wyrzucenia…? Najciekawsze jest stwierdzenie „pozytywnie wpływa na środowisko”… proszę o rozwinięcie…
    Fakt: nie wynaleziono nic bardziej efektywnego niż silnik elektryczny ale dokąd nie wymyślą efektywnego sposobu magazynowania energii pojazdy elektryczne nie maja uzasadnienia ekonomicznego… Naprawdę myślisz że jak spalin nie widzisz to ich niema ?….? Normalnie jak dziecko!!!

    • zainteresuj sie troche tematem zamiast pisać powielane informację. Ostatnio sprawdzono dość dokładnie taksówkę Tesla S z Finlandii z przebiegiem 400 tys.km. SOH baterii 92%. Czyli przez 400.000 bateria straciła 8% pojemności. Oczywiście Finlandia podobnie jak Norwegia ma idealne warunki dla baterii, ale zadaj sobie pytanie ile lat potrzebujesz na przejechanie 400 tys km i czy chciałbys jeździć dalej tak starym samochodem.

   • „coś trzeba utlenić”…? Czy wiesz że na świecie już w tym momencie 16,9% energi elektr. uzyskuje się z elektrowni wodnych… wiatr ok 3,5%, słońce ok 2 %; razem ok 23% i stale i szybko rośnie.

    • …dokładnie! To że polski monopol „utlenia” to nie znaczy że nie tak jest wszędzie… Świat idzie naprzód! My wracamy do średniowiecza mentalnego, kulturowego, energetycznego… tylko elektrycznych samochodów będziemy mieć najwięcej… tak utopia od d… strony!

 5. No to się Lublin „odwdzięczy” Zielonej Górze jaki ona u nas zrobiła poprzez swojego przewoźnika pt PKS. Dostaną 47 bubli, a zaślepionym i niezorientowanym proponuje się zorientować jakie cyrki z odbiorami technicznymi i opóźnienia w dostawie tych autobusów były w Warszawie i Toruniu.

 6. Oby się tylko wyrobili z produkcją i realizacją zamówieniem bo to mimo wszystko mała firma. Trzymam kciuki i brawo dla przedsiebiorczych to wspaniała wiadomość dla nas bo jak tak dalej pójdzie będzie praca

 7. Gratulacje 🙂 Rodzima firma ponownie odnosi zwycięstwo i o to między innymi chodzi we współczesnej gospodarce. Dlatego ja nie pozostając gołosłownym mogę zarekomendować firmę, którą sam wspieram http://www.autokaryakord.pl/ naprawdę solidny przewoźnik.