Uroczysta przysięga Terytorialsów w Parczewie (zdjęcia)

W niedzielę, 2 grudnia, w Parczewie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To już ostatnia w tym roku przysięga w lubelskiej brygadzie.

170 żołnierzy – ochotników obrony terytorialnej z województwa lubelskiego złożyło w niedzielę, 2 grudnia br. uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Ceremonia wojskowa odbyła się na Placu przy ulicy Jana Pawła II w Parczewie. Tradycyjnie poprzedziła ją Msza Święta w intencji żołnierzy, która została odprawiona w Parafii św. Jana Chrzciciela.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zwracając się w liście do żołnierzy składających przysięgę powiedział:

– Wasza Brygada wchodzi w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako Terytorialsi będziecie strzec bezpieczeństwa regionu, w którym mieszkacie. Dzięki waszej służbie nasze „Małe Ojczyzny” będą bezpieczniejsze i bardziej odporne na wszelkie zagrożenia. Patronem waszej jednostki jest mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, który właśnie na tej ziemi walczył z komunistami o wolność i suwerenność Ojczyzny. To dziedzictwo jest niewątpliwym zaszczytem, ale także szczególnym zobowiązaniem do godnego kontynuowania dzieła podjętego przez waszych wielkich poprzedników.

Przysięga w Parczewie jest jedenastą i ostatnią przysięgą w tym roku w lubelskiej brygadzie. W sumie w historii brygady odbyło się ich szesnaście. 2 LBOT liczy już blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

Dane statystyczne pokazują, że Terytorialsi na Lubelszczyźnie, to osoby młode, średnia wieku wynosi 30 lat. Blisko 24% stanowią studenci, rośnie również liczba kobiet – obecnie w lubelskiej brygadzie jest ich 15%. Żołnierze obrony terytorialnej wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, pasje, zainteresowania, często również posiadają cenne kompetencje. Łączy ich jedno – gotowość by ofiarować część swojego czasu, energii i umiejętności ojczyźnie i lokalnym społecznościom.


,

(fot. WOT, nadesłane – Marek)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. A czy lowiedziano tym ludziom ze w razie konfliktu jako pierwsi idą na front i robia za mięso armatnie jako lierwsi beda ginąć. To wojsko jakie powstalo tzn. Ci tzw. Terytorjalsi to sa osoby ktore poszly tam tylko dlatego że otrzymaja dodatkowy pieniądz i tyle. Szkolenie wojskowe to nie są sporkania kilka razybw roku nabbywanie umiejetnosci trwa latami a oni poprostu będą w razie co musieli powstrzymać w pierwszej lini wroga do czasu pelnej mobilizacji regularnej armi i tyle. A ich walka nie potrwa długo.

 2. Gdzie te zdjecia?

 3. Współczesne ORMO?

 4. Bardzo mnie to cieszy. Czyli są jeszcze tacy co w przeciwieństwie do większości tu piszących zamiast zrzędzić idą i robią. Lepsze weekendy niż 1,5roku marnowania czasu w zetce.

 5. Oni cos robia,dla siebie,ojczyzny,miasta,polski…..a ty co????napinasz sie z nich,pomawiasz ich???

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach