Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

UMCS: Monitoring radioaktywności w powietrzu dostępny na stronie internetowej

Na stronie internetowej www.radioaktywnosc.umcs.pl można na bieżąco sprawdzać, jak prezentuje się natężenie radioaktywności i warunków atmosferycznych w Lublinie. Pomiary wykonywane są automatycznie i publikowane co godzinę bez ingerencji człowieka, a zatem odwiedzający stronę mają dostęp do obiektywnych oraz aktualnych informacji o poziomie promieniowania.

Na dachu dziesięciopiętrowego budynku Instytutu Fizyki UMCS zainstalowane są detektory układu monitorującego wysokoenergetyczne promieniowanie przenikające nas i nasze otoczenie. Rejestrują one promieniowanie gamma oraz promieniowanie kosmiczne docierające do detektorów stacji pomiarowej – monitora radioaktywności.

Zasięg promieniowania gamma w powietrzu wynosi do kilkuset metrów, do monitora dociera więc promieniowanie nawet z dużej odległości. W normalnych warunkach pochodzi ono ze źródeł naturalnie występujących na Ziemi. W wyniku procesów naturalnych, jak również działalności człowieka, unoszą się one w powietrzu, np. w pyłach i dymach lub znajdują się w glebie i materiałach dachów i ścian budynków.

Całkowite natężenie naturalnego promieniowania gamma i kosmicznego nie jest stałe, lecz zależy od warunków atmosferycznych (zmienia się nawet o kilkadziesiąt procent). Porównanie natężenia z danymi pogodowymi pochodzącymi z połączonej z monitorem stacji meteorologicznej pozwala zauważyć zależności od ciśnienia i temperatury powietrza, a przede wszystkim od opadów deszczu. Na podstawie energii promieniowania oprogramowanie monitora pozwala określić, jakie są jego źródła, co z kolei umożliwia wywnioskowanie skąd one pochodzą.

Jednak głównym zadaniem monitora radioaktywności jest ostrzeganie przed niepokojąco wysokimi wzrostami natężenia promieniowania. Podczas ewolucji nasze organizmy przystosowały się do opisanego powyżej promieniowania źródeł naturalnych i nie ma ono negatywnego skutku dla zdrowia. Jednak gdy poziom promieniowania rośnie, wzrasta ryzyko zachorowania, szczególnie w przypadku pochłonięcia jego źródeł (izotopów promieniotwórczych).

Dzięki ostrzeżeniom publikowanym na stronie www.radioaktywnosc.umcs.pl można tego uniknąć, np. pozostając w domu do czasu spadku natężenia promieniowania. Dodatkowo identyfikacja źródeł promieniowania na podstawie jego energii pozwala rozpoznać obecność charakterystycznych izotopów, które powstają w rdzeniu reaktora jądrowego lub podczas wybuchu bomby jądrowej. W przypadku ich wykrycia możemy przypuszczać, że wzrost poziomu promieniowania jest skutkiem wypadku jądrowego, np. awarii elektrowni jądrowej.

Pomiary wykonywane są automatycznie i publikowane co godzinę bez ingerencji człowieka, a zatem odwiedzający stronę radioaktywnosc.umcs.pl mają dostęp do obiektywnych i aktualnych informacji o poziomie promieniowania.

Dzisiejszy (1.03.2022 r.) monitoring jasno pokazuje, że nie wykryto skażenia.

dr hab. Radosław Zaleski, prof. uczelni z Katedry Fizyki Materiałowej UMCS

(fot. lublin112.pl)

16 komentarzy

 1. Zróbcie aplikację na smartfony, z alertami to będzie bardzo pomocne. Niech dział informatyki się w końcu wykaże. Pozdrawiam

  • I zrobione na Adobe Flash, który od ponad roku już jest wycofany.

   • jak do tego dojdzie to zastanów sie po co ci bedzie potrzebny bezuzyteczny smartfon ??? jako obciaznik chyba xD

 2. dla przypomnienia coś się zaczyna sprawdzać

  Przepowiednia;182,11/sześciowiersz/;

  Z trzech stron wielki niedźwiedź uderzy na mniejszego brata,
  Ze wschodu, południa i północy wraz z oddziałami białej Rusi,
  jego wojska wkroczą na ziemie nędznej i obolałej (chorej) Scytii,
  Wielki błąd białego dyktatora doprowadzi do utraty na rzecz Polaków,
  dwóch byłych królewskich nadgranicznych miast Sarmatów,
  Skutki nieprzemyślanej decyzji będą ostateczne i nieodwracalne!
  Atraktor 3 lip 2014, o 11:06

  • Jak do tego dojdzie to przynajmniej zdążę się zabezpieczyć a smartfon spełni swoją rolę. Nie będę po nim płakał.

 3. Na prośbę Galicjan Polacy wejdą za zgodą,
  Nad Dnieprem na przedpolach Kijowa straszliwa klęska,
  Uciekającemu niedźwiedziowi zostaną wybite kły i przycięte pazury,
  Atlantydzi grożą, Smok i Wyspy się cieszą.
  Arteuza -Centurion 20 lis 2009, o 17:39

 4. Dlaczego wyłączacie komentarze pod artykułami? Czy to już ukraina, że jako Polak nie mogę wyrazić swojego zdania?

  • Jak ktoś ma zalewać komentarze prorosyjskim szambem, to lepiej żeby swojego zdania publicznie nie wyrażał.

  • Bo tam nie ma „wyrażania zdania”, dyskusji, tylko złośliwe i cyniczne komentarze, które nic tylko prowokują i nie wnoszą nic do tematu. Tak samo jak twoja bezsensowna uwaga o tym „czy to już ukraina”.

  • idi na ch*j

 5. Gdy pojawi się promieniowanie,budynek szybciej wyparuje.

 6. u mnie otwiera się w nieskończoność i otworzyć się nie może

 7. Ciągle o Ukrainie dajcie coś lekarzom zarobić, może dajcie artykuł o covidzie!

 8. dzisiaj jest 3 marca a aktualne dane promieniowania pokazuje że dzisiaj tj 1 marca.Co jest grane?

Z kraju