Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ulicami Lublina przeszedł marsz upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego

Dzisiaj po południu ulicami Lublina przeszedł marsz upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Odbył się on w rocznicę urodzin jednego z największych bohaterów podziemia niepodległościowego.

Lubelskie obchody 115. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Powizytkowskim przy ul. Narutowicza. Następnie o godzinie 13:00 z Placu Wolności, ruszył marsz upamiętniający jednego z największych bohaterów podziemia niepodległościowego. Uczestnicy przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto przeszli na schody lubelskiego zamku, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej i współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go 1948, a 1990 ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego. W 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Organizatorami Marszu, podobnie jak w ubiegłym roku byli: Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis oraz Stowarzyszenie KoLiber Oddział Lublin.

(fot. lublin112)
2016-05-08 18:08:19

11 komentarzy

 1. Byłem świadkiem przemarszu przez Stare Miasto i mini wiecu pod Zamkiem. Gdyby Św. Pamięci rotmistrz Pilecki słyszał te kretyńskie głupoty które wykrzykiwali uczestnicy marszu to myślę, że z przyjemnością kopnął by ich w d…ę.

  • To może lepiej wywieś przed swoim oknem tęczową flagę, posłuchaj co dobrego w tvn powiedzieli o Angeli, rozluźnij pośladki i idź witać muślinów.

  • Chodzi o teksty „Cześć i chwała Bohaterom” czy może ” Bóg, Honor i Ojczyzna”?

   • takich jak Józef się nie komentuje, tylko spuszcza wodę i zamyka klapę… 😀

  • Odśpiewajmy Hosanna toż to istny cud, Józef umie napisać coś innego niż BABA ZA KIEROWNICA. Długo go nie było widać ćwiczył intensywnie. Są efekty :)))

  • Uczestnikom marszu bliżej do Rotmistrza niż tobie do patrioty, świnio.

 2. To tam kodziarze próbowali wmieszać się w poczty sztandarowe ze swoją ideologią?

  • a to potomkowie UBjców mają taką sieczkę w głowie, że wbijają się na każdy marsz, byle tylko w mediach zaistnieć? 😀 jakoś by mnie to nie zdziwiło…

 3. jak szopke rozbia….. po raz kolejny….. czy normalne jest isc przez miasto i drzec ryja? rotmistrz niebylby zachwycony i w grobie sie przebraca za takie hołdy…. :/ a z tymi pochodami na jego czesc wbijacie sie jak swinie pasuje czy nie, niecale pol roku tema pamietam jak byl festyn rodzinny na placu zamkowym a pochod wbil sie na schody zamku a jeden z pajaców…. darl morde na cala pare…. i to ma byc „czesc i chwała bohaterom”?? czas sie stuknac czasami w glowe…