Ulicami Lublina przeszedł marsz upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego (zdjęcia)

Dzisiaj po południu ulicami Lublina przeszedł marsz upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Odbył się on w rocznicę urodzin jednego z największych bohaterów podziemia niepodległościowego.

 

Lubelskie obchody 115. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Powizytkowskim przy ul. Narutowicza. Następnie o godzinie 13:00 z Placu Wolności, ruszył marsz upamiętniający jednego z największych bohaterów podziemia niepodległościowego. Uczestnicy przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto przeszli na schody lubelskiego zamku, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej i współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go 1948, a 1990 ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego. W 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Organizatorami Marszu, podobnie jak w ubiegłym roku byli: Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis oraz Stowarzyszenie KoLiber Oddział Lublin.

(fot. lublin112)
2016-05-08 18:08:19