Ukryte podwyżki OC? Spowodujesz drobną kolizję, składka wzrośnie dwukrotnie

Ubezpieczyciele szukają kolejnych sposobów na poprawę kiepskich wyników segmentu ubezpieczeń komunikacyjnych OC. O ile ciężko już im podnosić ceny wyjściowe składek, to znaleźli inną metodę na dodatkowe wpływy. Są nimi znaczne podwyżki dla kierowców, którzy spowodowali choćby najdrobniejszą kolizję.

Wystarczy tylko jedna drobna kolizja, aby cena polisy wyraźnie podskoczyła. Ważne jest to, że dla ubezpieczycieli nie ma już znaczenia, czy kierowca spowodował większe lub mniejsze zniszczenia. Każda szkoda na koncie właściciela pojazdu traktowana jest po prostu jako jedno zdarzenie, niezależnie od wysokości wypłaconej rekompensaty. W wyniku tego, ubezpieczyciele podnoszą cenę składek nawet o ponad 100 proc. Co ciekawe, jeszcze w ubiegłym roku, spowodowanie kolizji wiązało się ze wzrostem opłat za ubezpieczenie o ok. 20 proc.

Multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia sprawdziła na dwóch przykładach, w jaki dokładnie sposób „zachowuje się” składka OC po pojawieniu się szkody. Dla potrzeb symulacji wybrano dwa przykładowe profile kierowców. Pierwszy, to 33-letni właściciel 5-letniego opla astry, który prawo jazdy ma od 10 lat, a OC opłaca od 7 lat. Natomiast drugi, to 37-letni kierowca z 15-letnim stażem i 10-letnią historią OC, który jeździ 4-letnim volkswagenem golfem.

Przy braku szkód na koncie pierwszy kierowca może kupić OC w Lublinie za minimum 581,08 zł, ale jeśli miałby choć jedną stłuczkę w historii jazdy w ostatnim roku, nie kupiłby w stolicy woj. lubelskiego ubezpieczenia taniej niż za 1184,03 zł. To oznacza, że jedna szkoda powoduje w jego przypadku wzrost ceny aż o 103%. Dla porównania, na koniec IV kwartału 2016 roku w analogicznej sytuacji składka rosła o 18%. W przypadku drugiego kierowcy szkoda w ostatnim roku podniosłaby cenę OC o 97% z 581,49 zł do 1146,33 zł. Podobna sytuacja występuje w innych miastach Polski, gdzie np. we Wrocławiu cena ubezpieczenia wzrosła aż o 131%.

– Nasza analiza potwierdza, że w takiej sytuacji cena rośnie, ale istotne jest przede wszystkim to, że jedna szkoda na koncie powodowała w I kwartale 2017 roku o wiele większy wzrost składki niż w minionych 12 miesiącach. To ciekawe zwłaszcza w kontekście coraz częściej pojawiających się głosów o stopniowym wyhamowywaniu podwyżek cen OC, o których kierowcy są nieprzerwanie informowani już od 2 lat. Oznacza to bowiem, że nie wszyscy właściciele aut mogą już odetchnąć z ulgą – tłumaczy Tomasz Wójtowicz z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia w Puławach.

W ten sposób ubezpieczyciele szukają sposobów na poprawę kiepskich wyników segmentu ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Mówi się, że jedną z przyczyn tego stanu jest wzrost wypłat odszkodowań i świadczeń. A skoro tak, to w pewnym sensie naturalnym kierunkiem dla polityki cenowej zakładów ubezpieczeń są wyższe składki dla kierowców szkodowych. Należy pamiętać, że nie tylko szkody mają wpływ na cenę polisy. Są bardzo ważnym i branym pod uwagę przez wszystkich ubezpieczycieli kryterium.

Oprócz nich w kalkulacjach składek uwzględniane są takie czynniki jak: wiek, zawód i miejsce zamieszkania czy przebywania osoby kupującej ubezpieczenie, pojemność silnika, przeznaczenie, marka, wiek, a nawet kolor ubezpieczanego pojazdu czy zawarcie ubezpieczenia OC w pakiecie z innymi produktami, np. AC, assistance czy NNW. Trzeba też wiedzieć, że poszczególne firmy nie mogą zmieniać zakresu ochrony w ramach OC, bo jest ona określona ustawą, ale politykę cenową mogą kształtować wedle własnego uznania. Stąd tak duże rozbieżności w składkach pomiędzy różnymi zakładami ubezpieczeń. Minimalną i maksymalną cenę zazwyczaj dzieli przynajmniej kilkaset złotych w przypadku kierowców bezszkodowych, po szkodach rozpiętości w składkach potrafią być jeszcze wyższe.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-05-16 08:00:46

Zobacz również

34 komentarze

 1. Wyższa kasta prawników wyciąga absurdalne odszkodowania a potem wszyscy za to płacimy

  • to poszkodowani chcą większych odszkodowań, a prawnicy jedynie w tym pomagają. Podejrzewam jednak że ktoś kto używa stwierdzenia „kasta prawników” tego nie zrozumie.

   • Wyższa kasta prawników pomaga przede wszystkim sobie, a reszta za to płaci wyższe OC

    • nie musisz przecież upominać się o swoje prawa. Jak chcesz to korzystasz z pomocy prawnika a jak nie chcesz to nie.

   • Kancelarie prawne wyszukują poszkodowanych w wypadkach i proponują (wręcz namawiają) walkę o wysokie odszkodowanie. Sam miałem kilka takich telefonicznych propozycji, mimo że nie uczestniczyłem w żadnym wypadku. Wydzwaniają po kolei jak leci!

 2. Bardzo dobrze.

 3. To co robią ubezpieczyciele to draństwo. Jak się ubezpieczam (przymusowo) to po to, by w razie powstania szkody ubezpieczyciel ponosił odpowiedzialność, na tym polega każde ubezpieczenie. A teraz mimo zapłaconej składki dalej ponoszę odpowiedzialność w postaci wyższej składki – czy to normalne? I jeszcze jedna kwestia – wysokość składki wg. mnie jest zdecydowanie za niska ale problem wynika z tego, że my za mało zarabiamy i żaden rząd nic z tym nie robi – 2000 tys. brutto czyli niecałe 400 euro na rękę za miesiąc pracy to wyzysk a nie płaca. I nikt nie krzyczy, że z naszych zarobków państwo pobiera ponad połowę w formie różnych podatków. No właśnie – jak nikt nie krzyczy to tak trzymać!

  • No niestety, ale samochody mamy coraz nowsze więc odszkodowania wyższe. Jedno ciągnie drugie, poza tym system szkolenia kierowców jest do d..y, nie wspomnę o braku badań kierowców 60+.Sam jeżdżę 25 lat, 15 lat zawodowo i nie miałem jeszcze żadnej kolizji z mojej strony, a we mnie walili sześć razy i kilka razy uciekłem. Także szoferzy oczy do przodu, w lusterka, w lewo, prawo, na znaki i rozsądnie do przodu, a nikt nie będzie musiał korzystać z ”wyższej kasty prawników”. Szerokiej drogi…

 4. Na OC TU nie zarabiają wiec proste i logiczne jest że chcą ograniczyć straty. Ubezpieczyciele po prostu znaleźli sposób na pozbycie się szkodowych klientów – sami odchodzą jak zobaczą wzrost składki. Jak kogoś przeraża wzrost składki to niech się nauczy jeździć, zacznie więcej uwagi przykładać do tego co dzieje się dookoła auta. A jak nie jest w stanie ogarnąć tej tajemnej wiedzy to miesięczny MPK albo iść w ślady Korzeniowskiego 🙂

  • Ogólnie nie lubię gdy rośnie składka ale za stłuczki powinno się płacić więcej żeby taka osoba była bardziej czujna, jeździła z większym odstępem od poprzedzającego auta itp. A nie każdy myśli że jest panem drogi i ktoś kto ma pierwszeństwo to na siłę je egzekwuje zamiast stosować się do zasady ograniczonego zaufania.

  • Tak.. bo każdy planuje się rozbić na drodzę i wyciągnac kasę od ubezpieczyciela. Chciałbym aby każdy mój klinet cieszył się z podwyżki opłat i nawet sam ją proponował 🙂

 5. No to dziękujemy, teraz to bankowo większość kierowców ucieknie przy parkingowej stłuczce bo po co sobie ponosić OC (i to na parę lat) o 500 zł za obcierkę na zderzaku, czy wgnieciony tylny błotnik.

  • Coś w tym jest. Mam wgnieciony błotnik pod marketem (niestety monitoringu w tym miejscu nie było) i muszę naprawiać z własnej kasy.

 6. Cóż to za smutny artykuł… Wystarczy dobrze poszukać i wcale nie ma tak źle jak piszecie. Wyliczyłem składkę dla Waszego profilowego kierowcy Opla Astry na stronie AXAD. i wyszło 100 zł taniej niż Wam :). Trzeba dobrze szukać 489 zł – bez szkód! Po jednej szkodzie z czerwca 2016 składka wzrośnie do UWAGA!! 579 zł! czyli i tak jest taniej niż najtaniej (bezszkodowo) znalezione przez WAS! POZDRAWIAM

  • Hehe – jak to co mówisz jest prawdą, to taka z nich „multiagencja” jak z kociej piczki gwizdek 😛
   A co do składek – winny rosnąć, ale bez przesady – drobna stłuczka nie powinna skutkować tak poważnymi konsekwencjami. A teraz – czy wypadek z trupami, czy obcierka parkingowa – liczy się za „zdarzenie” i zniżki lecą tak samo.
   Składki winny rosnąć nie o 100 a o 500% dla sprawców poważnych wypadków drogowych.
   Ale za obcierkę na parkingu nie więcej niż dotychczas (utrata 20% zniżek – do odpracowania przez dwa bezszkodowe lata).

 7. a kiedy było inaczej:
  „Ważne jest to, że obecnie dla ubezpieczycieli nie ma już znaczenia, czy kierowca spowodował większe lub mniejsze zniszczenia.”

  • Łysy z Cidrów

   No dokładnie, mydlenie oczu. Jeśli jest stłuczka i wjeżdża policja, to nie ma znaczenia czy mała czy duża, ubezpieczyciel i tak zostanie powiadomiony. Przy małej kolicji można sporządzić protokuł samemu i domagać się odszkodowania, ale to nic nie zmienia, była kolicja więc % lecą w górę. Ten kto nie chce płacić większego ubezpieczenia może się dogadać i naprawiać na swój koszt oba samochody. Nowy zderzak czy klejenie i lakierowanie starego może być mniej opłacalne niż płacenie podwójnego ubezpieczenia przez kolejne 2 lata. Co ciekawsze, jeśli się spowoduje w tym czasie więcej niż dwie takie kolizje to składka wzrośnie o kolejne 100% od podstawy czy może już od tej podwojonej? Myślę, że to było by już drobne przegięcie warte uwagi rzecznika praw konsumenta.

 8. No właśnie szkoda to szkoda, nieważne czy za kilkaset czy kilkaset tysięcy złotych – liczy się sztuka.

 9. polecam jazde nerarejestrowanym autem ktore jest na kogos innego w papierach , za takie brak polisy mozna dostac max 700zl kary od UFG , bo ufg nie moze udowodnic od kiedy sie poruszam nie swoim samochodem(w teori) :D. Czesto pomykam takimi autami i to sie oplaca , ile razy mnie skontroluja ? raz na 3 lata ? dostalem tylko raz taka kare.

  • to właśnie przez takich co nie płacą wzrasta to OC…i miejcie do niego pretensje…tylko ciekawe co zrobi jak spowoduje wypadek ??? o złom którym jeździ nie musi się martwić, bo to pewnie więcej jak 500zł nie jest warte…ale jak walnie w takie Porsche i nie zdąży uciec…to chałupę zabiorą

   • chalupe to sie na matke albo ojcaa daje i nic nie zrobia , duzo osob tak robi. Znam dwie osoby ktore maja auta po 30000zl i trudno je nazwac zlomami i tez tak jezdza 😉

  • Można dokładnie udowodnić co do dnia. Zakładając, że kupiłeś od kogoś ten samochód na umowę k-s, sprzedający zgłasza sprzedaż w urzędzie i TU. Nawet jak przyjdą mu papiery ze zgłoszeniem szkody, to odsyła kopię umowy k-s i jesteś ścigany z urzędu.

 10. czekam kiedy ubezpieczenie przejdzie z auta na kierowcę… mam 3 samochody, nie jeżdżę wszystkimi na raz… a płacę jakbym jeździł… W Polsce każdy kto ma PJ kat. B może wsiąść za kierownice samochodu przewidzianego dla tej kategorii, mimo, że nie posiada ubezpieczenia. Klauzula w warunkach ubezpieczenia, że np „właściciel ubezpieczonego pojazdu jest jedynym kierowcą” nie zabrania prawnie kierowania tego pojazdu przez inna osobę. Dopiero kiedy ta osoba spowoduje szkodę ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Przy rozwiązaniu, że każdy kto chce kierować pojazdem musi posiadać ubezpieczenie byłoby bardziej logiczne, ale byłyby mniejsze wpływy dla firm ubezpieczeniowych… Np w GB, ubezpieczenie posiada kierowca. Ale deklaruje czy jeździ tylko swoim pojazdem czy tez innymi…

  • Czyli osoba jeżdżąc porsze zaplaci 500 zł oc i osoba jeżdżąc tico też zaplaci 500 zł oc. Biorę w ciemno 🙂 właśnie płacę ubezpieczenie za dwa samochody na kwotę 7400 zl

 11. Wiklinowy Nocnik

  No to beda ucieczki z miejsc zdarzen

 12. ktos moze ogarnia OC od Yanosika? [podobno weszli jeszcze w AC, wiec pna sie do przodu

  • no wlasnie, ja osattnio dostalam oferte – A JEDNAK jezdzilam bardzo krotko, podobno teraz zmienili kryteria i jak przejedziesz 100 kilometrów mozna liczyc na te OC

  • W AC jeszcze nie poszli. W zeszłym roku kupiłem OC przez Yanosika za 360 zł. Teraz kończy mi się za dwa miesiące, więc jeszcze nowej oferty nie dostałem.

 13. Marian Kowalski

  A czemu to NFZ sponsoruje leczenie osób z wypadków komunikacyjnych i wszyscy pracujący to finansują? Kary za stłuczkę powinny być płatne przy kolizji min.1000zł a nie przy kolejnym ubezpieczeniu bo się okaże, że auto zmienia właściciela na tego bez stłuczki i składka za takie auto nie wzrośnie. A poza tym czemu to właściciel ma być karany wyższa składką a nie konkretny kierowca, który spowodował stłuczkę?

 14. Jest wiele czynników które wpływają na wzrost OC. Podam państwu dwa najistotniejsze. 1. wyłudzenia odszkodowań, a co za tym idzie wzrost kosztów obsługi szkód. 2. każdemu jak psu Buda należy się samochód zastępczy na cały okres naprawy. Pozdrawiam i zachęcam do lektury ustawy OC komunikacyjnego.

 15. Jak było głośno o internetowym ACTA to nagle wszyscy wyszli na ulice, jak ubezpieczyciele podnoszą składki o 100 czy więcej procent to jest cisza i nikt na ulice nie wyjdzie. Polacy dają sobą pomiatać… W innym kraju by to tak łatwo nie przeszło.

 16. Dlatego właśnie warto przed zakupem porównać oferty w kalkulatorze OC, takim jak ****, by znaleźć tego ubezpieczyciela, który spojrzy najłagodniej na naszą historię szkód 😉

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9281zł 1.01%
  • GBP 4.7713zł 1.68%
  • EUR 4.3543zł 0.18%
  • CHF 4.0093zł 0.42%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
   Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Berberys Klezmer Band – koncert Hava Nagila
   Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
   Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv
   Festiwal na Trójstyku na błoniach w Orchówku
   Jarmark Królewski – Urodziny Jana III Sobieskiego w Rybczewicach
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.