Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tym oddychamy w Lublinie. W ciągu ostatniej doby wysoki poziom pyłów zwieszonych

Pomimo, że obecne wskaźniki zanieczyszczenia powietrza są lepsze niż w styczniu, nadal pyły zawieszone są na wysokim poziomie. Wystarczyło nam 10 minut, aby pokazać Wam czym oddychacie w Lublinie.

Wykonaliśmy proste doświadczenie, które każdy z Was może zrobić w domu. Wystarczy, że włączycie odkurzać, a na końcówce rury przykleicie wacik higieniczny. Następnie rurę należy wystawić na zewnątrz i poczekać, tak jak my np. 10 minut. Oczywiście można dłużej wykonać „badanie”, jeszcze bardziej pokaże ono jak zanieczyszczone jest powietrze, które wpada do naszych płuc.

Wacik w ciągu kilku minut powinien zrobić się ciemny. Nasze doświadczenie wykonaliśmy w sobotę o godzinie 10 w rejonie ul. Zana.

Niestety, jak podaje w swoim raporcie dobowym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, poziom pyłu zawieszonego PM10 w ciągu ostatniej doby był na wysokim poziomie. Jego średnia wyniosła 120.2 µg/m3. Niestety od 1 lutego średnia dobowa dla pyłu zawieszonego ma tendencję wzrostową. Wartości te mogą ulec wahaniom, dzięki zmianie np. warunków atmosferycznych.

Przypomnijmy, poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku. Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3. 200 µg/m3 to poziom informowania dla stężenia 24-godzinnego. 300 µg/m3 to poziom alarmowy dla stężenia 24-godzinnego.

Z kolei dla pyłu PM2.5, 27 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2013, 25 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015, 20 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020.

Pył zawieszony jest groźny dla zdrowia

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

2017-02-04_113151

Dane za ostatnią dobę 03.02.2017

Jak pokazało proste doświadczenie, to co zostało na naszym waciku, niestety trafia do naszych płuc. Biorąc pod uwagę, że nasze „badanie” trwało 10 minut, łatwo sobie uzmysłowić ile zanieczyszczeń wdychamy podczas np. długiego spaceru. Zachęcamy do wykonania własnego doświadczenia z odkurzaczem, być może wasze waciki, w różnych miejscach Lublina będą bardziej lub mniej zanieczyszczone. Jeżeli uda wam się zrobić „badanie”, prześlijcie do nas zdjęcia zanieczyszczonych wacików.

2017-02-04_112244

2017-02-04 11:23:26
(fot. lublin112.pl, WIOŚ)

48 komentarzy

  1. Nie tylko ludzie, ale i firmy palą śmieciami i czym popadnie. Powinni w końcu coś z tym zrobić

  2. Coraz mniej drzew w mieście, więcej samochodów i zdaje się chyba brak, albo byle jakie filtry nad wszelkiego rodzaju elekrociepłowniami. W blokach ogrzewanie jest z LPEC-u albo gazowe, więc budynki wielorodzinne odpadają. Domki są w każdej dzielnicy, ale stanowią malutkie osiedla. W domkach jedni palą czym popadnie, ale są też ogrzewane gazowo. Fakt, że jest sporo samochodów i mnóstwo tirów, ale gdyby było więcej drzew, parków, skwerów nie z jakimiś rachitycznymi krzewami, to oddychałoby się lepiej.

  3. Pabloo(oryginał)

    Wydajcie tyle ile ja wydaje na ogrzanie mieszkania prądem . Potem pogadamy.Wydajcie tyle ile ja parkując obok domu w ścisłym śródmieściu.(jak się uda bo studenty to podobno biedna nacja) Wtedy pogadamy. Trucicielami są przyjezdni. Nie potrafią zaparkować i zajmują często po dwa miejsca na parkingu.Stojąc na płatnym miejscu jargolą smrodami aby tylko nie zapłacić za parking bo zaraz odjadą.a matrona biega od urzędu do lekarza i z powrotem.Wam powinni odebrać prawo wjazdu do śródmieścia !!!
    Nie zachowujcie się jak na podwórku,albo pod marketem !!! Auto na parking i do taxi. Jedyne rozwiązanie. Nie dyskryminuje i nie obrażam. Wszystkie uwagi wzięte z ulicy . Pozdrawiam

  4. Pabloo(oryginał)

    Acha… i pozdrawiam rodzinke z Renaulta LSW na Niecałej…. poprosiłem o zaparkowanie troszke dalej i bez słowa odjechali. Mili ludzie.

  5. WACIK ZOSTAŁ WCIĄGNIĘTY PRZEZ RURE. CO OZNACZA TAKI WYNIK POMIARU?

  6. Jako dziecko w latach 1955 i troszkę później zimy były mroźniejsze i bardziej śnieżne ale śnieg był czyściutki tak ze jako małe dzieci niejednokrotnie jedliśmy ten śnieżny puszek. Przecież kiedyś nie opalano gazem tylko węglem i drzewem a śnieg długo był czysty nie to co teraz ledwo doleci do ziemi i jest brudny, Taka jest cena cywilizacji: więcej samochodów, samolotów ludzie palą czym popadnie bo to taniej a za wywóz śmieci trzeba płacić. Taka jest mentalność ludzi a śmieci przybywa. Kiedyś mleko czy napoje były sprzedawane w szklanych wymiennych butelkach a teraz plastik. Jest mnóstwo takich przykładów ale teraz liczy się tylko kasa co tam człowiek.

  7. Witam, Podsylam linka do pomiaru smogu na ul. Relaksowej 14

    https://thingspeak.com/channels/219708

    Może się przydac mieszkancom, przed wyjsciem na spacer z dziecmi

Z kraju