Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Tyle wody w Bystrzycy nie było od lat. Zalewane są okoliczne tereny (zdjęcia, wideo)

Aż o 79 cm podniósł się poziom wody w Bystrzycy. Wzdłuż rzeki utworzyły się też liczne rozlewiska. Na szczęście nie ma informacji o zagrożonych budynkach.

Na skutek trwających od poniedziałkowego poranka opadów deszczu gwałtownie przybywa wody w rzekach. Szczególnie widoczne jest to na terenie miasta Lublina. Chodzi zarówno o Bystrzycę, jak też Czechówkę i Czerniejówkę.

O ile poziom wody w Wiśle, Bugu, Wieprzu czy też Krznie podniósł się o kilka centymetrów, tak na wodowskazie na Bystrzycy w Sobianowicach przybyło aż 79 cm. Na mniejszych rzekach pomiary nie są prowadzone, to jednak również Czechówka płynie całym swoim korytem.

Jak wskazują mieszkańcy, tak dużo wody w Bystrzycy nie widzieli od wielu lat. Co więcej, rzeka rozlewa się po okolicznych terenach. Ze względu, że deszczówka nie ma już gdzie wsiąkać, wody w rzekach wciąż przybywa.

– Średni przepływ Bystrzycy w Lublinie wynosi około 5 m sześciennych na sekundę, obecnie podejrzewam, że jest to 3-4 razy więcej. Oznacza to, że w każdej chwili rzeka pcha 20 ton wody – wyjaśnia Paweł Małkowski przedstawiając w poniższym nagraniu sytuację, jaka miała miejsce na terenie miasta po południu.

 

 

(fot. lublin112, wideo – Paweł Małkowski)

Autor: redakcja

20 komentarzy

  1. I bardzo dobrze niech lublin tonie!