Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa kampania oszustów, wysyłają takie SMS-y mieszkańcom Lublina

Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać troskę, empatię i chęć pomocy członkom naszej rodziny. Tym razem wysyłając do swoich ofiar SMS-y z prośbą o przekazanie pieniędzy. Przestrzegamy przed klikaniem w podejrzane linki oraz kontaktowaniem się z nieznanymi nam numerami telefonów.

„Mamo to jest mój nowy numer telefonu. Wyślij mi wiadomość…” – o takiej treści wczoraj wiadomość otrzymała jedna z mieszkanek Lublina. W treści znajdował się również nowy numer telefonu od rzekomego członka rodziny oraz link z dziwnym adresem do strony internetowej.

Kobieta na szczęście zweryfikowała treść tego SMS-a z członkami rodziny i okazało się, że to wiadomość od oszusta. Gdyby próbowała nawiązać kontakt z nadawcą, otrzymałaby informację od oszusta, że potrzebne są pieniądze na zakup nowego telefonu. W ten sposób doszłoby do wyłudzenia pieniędzy lub włamania na konto bankowe.

Przestrzegamy przed klikaniem w wiadomości i linki z podejrzanego źródła. Zanim komukolwiek przekażemy pieniądze bądź wykonamy przelew skontaktujmy się telefonicznie z tą osobą, zweryfikujmy tę informację i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. W takich sytuacjach, nigdy nie działajmy pochopnie, bo możemy stracić nasze oszczędności. Nie klikajmy również w podejrzane linki, a także nie instalujmy aplikacji nieznanego pochodzenia, a tym bardziej pod wpływem emocji czy nacisku emocjonalnego ze strony nieznanego nam rozmówcy.

(fot. nadesłane Maria)

15 komentarzy

 1. Na 1000 smsów ktoś się trafi – to oszustów nic nie kosztuje a szansa jest większa niż w totolotka.

 2. Do mnie oszuści ostatnio dzwonią z pewnej fundacji i chcą koniecznie przysłać mi ulotkę pocztą tradycyjną, więc potrzebują mojego adresu. lol

 3. Na fotowoltaike najwięcej

 4. … nie wysyłać CV po sieci nie wiedząc do kogo trafi jak np. OLX , potem takie dane często trafiają do tych oszustów

  • Niedawno była dziura w serwisie rządowym. Można było zobaczyć pełne dane osób które posiadały paszporty. Ktoś się zdziwi jak komornik do niego zapuka.

 5. A co robi w tym kierunku nasza „policja”, przecież mają informatyków, którzy zarabiają „ho ho, a może i więcej”?.

 6. może by ich nasze asy kryminalistyki wreszcie wyłapały ? tak dzwonią już kolejny rok i ludzi nabierają… płacimy wam za wyniki, za łapanie takich patoli, za łapanie przestępców z kri i kości a nie za łapanie z radarem w krzakach ludzi spieszących za robotą to my was utrzymujemy

  • Odi Profanum Vulgus

   W Polsce policja nie istnieje, aby bronić obywateli przed przestępcami, ale władzy przed obywatelami.

 7. sprowiedliwość ndajdzie wkrótce

  Krzysiek Ryutykowsky się nimi zajmie, tylko wróci z Grecji

  • Odi Profanum Vulgus

   Rutkowski już pokazał co potrafi. Pojechał na gościnne występy do Niemiec i skończył skuty w kajdanki przez tamtejszą policję. Myślał, że Niemcy to taki sam bantustan jak Polska i że będzie wraz ze swoimi zakapiorami bezkarny.

 8. Odi Profanum Vulgus

  Polska PiS to państwo bezprawia. Oszuści okradają ludzi w biały dzień, czują się absolutnie bezkarni, bo priorytetem policji jest ochranianie reżimu. Internet i telefony komórkowe były już przed 2015 rokiem, a nikt nie słyszał, żeby ludzie byli okradani na taką skalę. To co dzieje teraz to istna plaga. Państwo skapitulowało przed przestępcami, ale co się dziwić, skoro ich „koledzy po fachu” tym państwem rządzą. jedni i drudzy mają w tej bananowej republice prawdziwą bonanzę.

 9. A ten numer telefonu na zdjęciu? To czyj?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo