Trąby powietrzne nad Polską, zerwane dachy i uszkodzone linie energetyczne. Groźne zjawiska pogodowe zmierzają nad region (wideo)

Zgodnie z prognozami nad Polską pojawiły się groźne burze. Towarzyszą im silne porywy wiatru, odnotowano również trąby powietrzne i opady dużego gradu.

Na wschodzie, południu i w centrum kraju pojawiły się już pierwsze burze, gdzieniegdzie z silnymi ulewami i dużym gradem. Prognozowana dzisiaj wysokość opadów w czasie burz wynosi do 30 mm, lokalnie możliwe opady do 40 mm.

Temperatura maksymalna od 18°C, 19°C na zachodzie do około 24°C w centrum kraju i 29°C na wschodzie, w dolinach górskich i miejscami nad morzem od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Burze prawdopodobne są na przeważającym obszarze województwa lubelskiego, ale wiele modeli pogodowych sygnalizuje, że najgroźniejsze burze obejmą powiat kraśnicki, opolski, puławski, rycki i łukowski. Niebezpieczne może być także w powiecie lubelskim. Groźna pogoda jest spodziewana także w powiecie janowskim, biłgorajskim oraz tomaszowskim. Należy mieć jednak na uwadze, że burze o rożnej intensywności pojawią się w innych powiatach Polski wschodniej.

W kraju podczas burz pojawiły się groźne zjawiska w postaci trąb powietrznych. Jak informują Polscy Łowcy Burz docierają do nich informacje o szkodach po wystąpieniu trąby powietrznej w rejonie Bestwinki i Kaniowa w woj. śląskim.

– Dzisiejszym burzom towarzyszy również opad gradu o średnicy lokalnie do 3-4 cm. Spora część dzisiejszych burz to superkomórki burzowe. Obecnie najgroźniejsze burze znajdują się w rejonie Rawy Mazowieckiej, Nowego Miasta Nad Pilicą, Działoszyna, Kluczborka, Rzeszowa oraz w woj. opolskim. Obecnie nie jest znana wielkość szkód. Niedaleko Korfantowa w woj. opolskim zaobserwowano lej kondensacyjny – relacjonują Polscy Łowcy Burz.

O trąbie powietrznej w rejonie Kaniowa koło Pszczyny informuje serwis Sieć Obserwatorów Burz.

(fot. wideo Polscy Łowcy Burz)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Strasznee😪

 2. Pieruny szukają Trzaskowskiego bo już cwanior tyle bzdur obiecuje że pora mu busie porazić.

  • lepiej patrz jak twoje pisiory sraja we wlasne gniazdo….

  • mniej niż długopis który wszystko by obiecał ale co ja ci będę pisał przecież ci płaci za pisanie hejtu to znasz to z drugiej strony

 3. To o której te zjawiska dotrą do nas w centrum lubelskiego bo prognozy z telefonu mówią że o 19 .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą