To już akt desperacji. Sadownicy rozdają jabłka za darmo

Sami nic nie zarobią, więc postanowili rozdawać jabłka za darmo. To skutek drastycznie niskich cen, jakie proponują im zakłady przetwórcze.

Niektórzy sadownicy z naszego regionu, w akcie desperacji, postanowili rozdawać jabłka za darmo wszystkim chętnym. W Józefowie nad Wisłą jeden z sadowników ustawił przy ulicy ogromne skrzyniopalety wypełnione owocami. Przejeżdżające drogą osoby mogą nie tylko poczęstować się jabłkami, ale również wziąć sobie ich zapas do domu. Okolica ta jest nazywana lubelskim zagłębiem sadowniczym, większość mieszkańców utrzymuje się właśnie z uprawy różnego rodzaju owoców. Tymczasem ceny, jakie oferują im zakłady przetwórcze nie zapewniają nawet zwrotu kosztów poniesionych na wyprodukowanie jabłek.

– Może niektórym się wydawać, że jabłka rosną same, a my je tylko zrywamy i sprzedajemy. Nic bardziej mylnego. Aby uzyskać owoce, pracujemy cały rok. Sady nigdy nie śpią, nawet w zimie jest w nich wiele pracy. Drzewa należy prześwietlać, przerzedzać gałęzie, nawozić, chronić przed chorobami i szkodnikami czy też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zbiór owoców to dopiero ukoronowanie całorocznej, ciężkiej pracy. My pracujemy cały rok, aby uzyskać zapłatę po zbiorze. Tymczasem to co płacą w skupach jest niczym innym jak tylko poniżaniem ludzi, którzy się tym zajmują – wyjaśniał nam ostatnio jeden z sadowników z powiatu opolskiego.

Zakłady przetwórcze oferują w tym roku ok 10 do 15 groszy za kilogram jabłek przemysłowych. Jak tłumaczą sadownicy, tak niskiej ceny nie było od ponad 10 lat. Dodają, że podliczając tylko koszt paliwa do maszyn i oprysków, więcej musieli wydać, aby te jabłka wyprodukować. Nie wliczają w to swojej pracy, nie mówiąc już o jakimkolwiek zysku. Wielu sadowników wstrzymuje się ze zbieraniem owoców, mając jeszcze nadzieję, że cena wzrośnie.

Wiadomo już, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadecydowało o uruchomieniu pomocy dla sadowników uruchamiając skup interwencyjny jabłek. W naszym regionie będzie za niego odpowiadać Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka. Owoce skupować ma również spółka Eskimos. Cena za kilogram jabłek ma być stała i wynosić 25 groszy. Sam rynek Elizówka, wykorzystując zakłady w Motyczu i Poniatowej, będzie w stanie przerobić nawet kilkadziesiąt ton jabłek na dobę. Sadownicy apelują o wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym ustalana by była cena minimalna oraz możliwość zawierania umów kontraktacyjnych, również z gwarantowaną ceną skupu.

(fot. Joanna Zaręba-Kotowska)

44 komentarze

 1. całe szczęście już emeryt

  I to jest właśnie prawdziwa dobra zmiana !! Na tym to miało polegać !!

  • A kto miałby wg ciebie sterować ceną jabłek? Rząd? Zaraz zacząłbyś krzyczeć, że „gospodarka centralnie sterowana i że to już kiedyś było, konstytucja, konstytucja”. No weź się zastanów nad mechanizmami trochę. Nie pierwszy raz z jabłkami jest problem i nie raz wystąpi w przyszłości. Niezależnie od tego kto rządzi.

   • A kto tu myśli o ręcznym sterowaniu? Główny problem to import tanich owoców z Ukrainy.

    • gdzie widziałes ukraińskie jabłko ?

     • Rozporządzenie Komisji Europejskiej obniżające cło na szereg towarów weszło w życie 25 kwietnia 2014 r. Na jego mocy objęto bezcłowym importem m.in. 950 tys. ton pszenicy zwyczajnej. Wpłynęło to na zachwianie rynkiem zbóż w kraju, szczególnie w Polsce Południowo-Wschodniej. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje umowa między UE a Ukrainą o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA).

    • PO CO BYŁO KUPOWAĆ JABŁKA OD UKRAINY?

 2. i tu masz rację:

  • W przetwórni prowadzonej przez zagraniczny kapitał ten sam co ma sądy na Ukrainie.

  • Bo jest to element sterowania jak w głębokim i ciemnym socjalizmie. Tutaj w tym przypadku przejawia się „dobrodziejstwo” UE z całym Tuskiem na czele, który nic nie robi aby grupa ignorantów z KE nie destabilizowała handlu we wszystkich krajach europejskich. Dla odwrócenia uwagi od problemu zbyt trudnego dla nich zajmują się wewnętrzną sprawą Polski. RĘCE PRECZ OD POLSKI!!!

 3. A butelka cydru jabłkowego 12 zł !!!

  • Bierz te jabłka i rób z nich cydr albo wino. Ja przyjme jabłka za darmo z pocałowaniem ręki, wytwarzanie wina czy cydru na własny użytek jest w naszym kraju legalne, więc w czym problem? To nic skomplikowanego, wystarczy sokowirówka lub prasa, pojemniki fermentacyjne, cukier, drożdże i troche czasu.
   Chętniej jednak przyjąłbym gotowy sok, który w okolicach listopada/grudnia można kupić za 10 zł w ilości 5 litrów, w hipermarkecie, 6 butelek 0,75 z tego wyjdzie, czyli masz juz oszczędność jakichś 60 zł.

 4. Komentator naczelny

  Jabłka przerobić na sok 100% i sprzedać. Sok każdy wypije. Dobra reklama że dużo witamin i że wgl zdrowe i problem z jabłkami rozwiązany…

 5. Tylko im ciągle mało kasy ! Czemu nie pochwalą się ile biorą dotacji na hektar lasu ?

  • RolnikUtrzymujeCałeLu

   Dotacja jest do zalesiania po 1. A po 2 idź robić na śmieciówce bo widocznie do tego jesteś tylko zdolny. Jak ktoś ma coś to od razu skacze ciśnionko . Mieszkanie na bronowicach xD swoje szczyt marzeń haha. I tak szczerze rolnik więcej wart niż Ci co myślą że Socjologią i innymi badziewnymi studiami świat podbiją powodzenia haha ;). I leć do Lidla bo promocja na warzywa przecież tam wszystko polskie xD, ale mały szczegół nie wyprodukowane w Polsce

 6. Powinien je zniszczyć, a nie uczyć innych, że coś jest w życiu za darmo. Sadownicy szanujcie swoją pracę! Wam nikt nie da nawet grama środka ochrony roślin za darmo! A potem się dziwicie, że od Was mieszczuchy chcą kupić wszystko za bezcen.

  • RolnikUtrzymujeCałeLu

   Mieszczuchy. Dobrze to określiłeś bo prawdziwy człowiek siedzi w swoim jednorodzinnym, a nie bloku gdzie słychać po rurach jak sasiad się załatwia. Kredyt i umowa zlecenie i 500+ i zasiłki dziady = mieszczuchy.

   • Tylko miasto ! Wszędzie blisko i wszystko na miejscu . Na wsi nawet nie ma gdzie wyjść . A w rurach nic nie słychać. Widać ,że nigdy w bloku nie byłeś .

    • A to dziwne, u mnie żeby coś słychać, musisz muzę na power, a i tak lekko duka u sąsiada. Nie mam kredytu, poza tym niby jednorodzinny domek dostaje się za frajer? :), mam umowę o prace i drugi biznesik prywatny i tam podpisuje regularnie umowy zlecenia, zarabiam pewnie 6x więcej niż przeciętny kowalski. 500+ bierze raczej każdy tak samo zasiłki, a i dziady są wszędzie. Możesz sobie szukać wymówkę, ale prawda jest taka, że żadna wieś, odludzie itp. nigdy nie będzie wygodne tak jak miasto. tak się składa, że polowe życia mieszkałem w sporym domu i po przeprowadzce do miasta, świat jest o wiele piękniejszy 😀

 7. Na hektar sadu .

 8. Zaraz skarbówka upomni się o podatek… Tak jak od piekarza co oddał chleb za darmo.

  • akurat tu nie trafiłeś, mądry rolnik nie jest płatnikiem podatku PIT I VAT i ma spokój ze skarbówką

  • z tym piekarzem to miejska legenda. cwaniaczek dostał wyrok w zupełnie innej sprawie – oszukiwał fiskus to i mu karę dowalili.

 9. .. tu narzekają , a nowe nasadzenia wokoło i dokupują hektarów

 10. Nasz rząd sam niszczy polskich rolników. MSZ: 261 tys. zł na pomoc dla Ukrainy w założeniu plantacji malin. Polscy partnerzy przekażą Ukraińcom: minimum 70 tys. sadzonek najlepszych odmian maliny, ekologiczne środki ochrony roślin, wyposażenie techniczne, udzielą kompleksowego wsparcia ekspertów w budowie plantacji. Utworzenie na Wołyniu 10 ha modelowych plantacji eko-maliny; objęcie wsparciem szkoleniowo – doradczym 30 przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych z obwodu wołyńskiego na Ukrainie, podpisanie długoterminowych kontraktów z polskimi przetwórniami owoców i producentami sadzonek. Wyjaśniono, że „dotacja ma pomóc rozwinąć mikro- i małą przedsiębiorczość wśród ludności wiejskiej na zachodzie Ukrainy w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa.

 11. .. w ubiegłym sezonie zarobili potrójnie to teraz mogą rozdawać ! .. nie co roku jest eldorado cenowe

 12. POLSKA IMPORTUJE JABLKA…Z NIEMIEC..Z BAWARI..PARANOJA..A SWOJE GNIJA…JESZCZE TROCHE I NIE BEDZIE W POLSCE JABLEK…W KAZDY SLONECZNY DZIEN NIEMIECKA FIRMA CHEMITRAILS PROWADZI OPRYSKI NAD POLSKA…RZAD POLSKI DAJE NA TO ZGODE.. …W KAZDY DZIEN RANO SAMOLOTY ROZPYLAJĄ JAKIES GOWNO NAD POLSKA..TYLKO PO CO?? SMIECI I TAK MOZNA SIE POBYWAC…GDZIE TO PIEKNE SLONECZNE NIEBO ?? NIE MA ..ZA TO WISI UDAJAC PODLUZNE OBLOKI..NIEMIECKIE GOWNO..

  • Nawet w afrykańskich krajach jest zakaz importu jak jest sezon np. na cebulę
   A u nas co z Holandii z Niemiec i tak dalej nikomu nie przeszkadza jak nasze gnije 🙁

 13. Jestem jak najbardziej za krajowymi, własnymi produktami, jednak wydaje mi sie ze POLSCY producenci powinii sie puknac w glowe, i zaczac rozwiazywac problem od swojej strony. 10-15 lat temu polskie jablko jadlo sie ze smakiem, sam jadlem minimum 1-2 dziennie, jednak dzis nie da sie zjesc polskiego jablka, po pierwsze ze wzgledu na smak, a po drugie na konsystnecje, (nie zaleznie od odmiany) to jest dramat, aby wiecej wyprodukowac aby wiecej wazylo i ladnie wygladalo, a jakosc to porazka… Szczerze wole zaplacic za jablko okolo 12zl za 1kg (jablka z wloch) i zjesc ze smakiem. Smutne ale prawdziwe…

 14. Nie pisz człowieku nieprawdy bo sadownicy nie dostają żadnych specjalnych dotacji do sadu. Dostajemy tylko dopłaty bezpośrednie które są takie same jak do np. zbóż ale to są znikome pieniądze które starczą co najwyżej na nawozy. Zresztą jak to mówią rolnicy my jałmużny nie potrzebujemy chcemy jedynie uczciwych cen za swoje owoce ciężkiej całorocznej pracy.

 15. Ktoś już mówił, przerobić na sok i tak sprzedać .Dobry sok każdy kupi jak nie wyrypie się ceny zaporowej.

  • Wiesz jakie są ekstremalne wymogi sanitarne i papierologiczne? Dla naszego dobra oczywiście 😉

   Opresyjne państwo nie pozwoli na to!

 16. a ludzie jakby dbali o siebie to by podjęli jedyne rozsądne działanie: iść i kupić OD SADOWNIKA za cenę sklepową. I utrzeć nosa niemiecko-francusko-portugalskim dyskontom.

 17. Jak ktoś ma tylko jabłka przemysłowe do dobry z niego sadownik niema co XD.
  Cena tych ładnych co idą w skrzyneczki czy kartony jest zupełnie inna.Przemysłowe to odpad.

 18. Zamiast desperować to przetwarzać owoce i bezpośrednio sprzedawać. Zyski zostaną u sadownika i ceny dla konsumentów będą przystępne.

 19. Żałosne że jesteśmy w UNi Europejskiej a prawo całkiem inne Niz za granicą, wszędzie się da zauważyć, że rolnicy co wyprodukuje mogą legalnie sprzedać przy drodze, jeżeli się nie mylę to nawet Bez podatu, u nas trzeba by pozwolenie od sanepidu a więc nie dość że koszty to jeszcze czas. Dzemy z jabłek soki tłoczone z całych jabłek, cydr Polsce potrzebni są młodzi ludzie a nie mocherowe berety w tym kraju nie ma komu myśleć, pokolenie bez internetu to czego się można spodziewać

 20. Polska – kraj, który przestał istnieć bez wojny

  Polecam szczery opis sytuacji – Co dalej z polskim rolnictwem? (Michał Kołodziejczak)
  https://www.youtube.com/watch?v=6gZV-oCTjtA

  a przy okazji jeszcze material
  https://www.youtube.com/watch?v=jyicaaO4ygk

 21. Polska – kraj, który przestał istnieć bez wojny

  Problem dotyczy nas WSZYSTKICH, nie tylko rolników!

  Nieprawdopodobne! ASF celowo spuścili na Polskę? Zagraniczne mięso zamiast polskiego?
  https://www.youtube.com/watch?v=ti4o4RdMjkA

 22. A ja kupuje pomarańcze i mandarynki, bo są tańsze od polskich jabłek. Nie wiem, kto tak robi, że rolnicy-sadownicy rozdają jabłka…. a pośrednicy w sklepach sprzedają po 3.80 zł.

 23. Pamiętam jak to krzywousty perekińczyk obiecywał ze 2 lata temu ułatwienia przy zagospodarowaniu jabłek tj. np. ułatwienie produkcji cydru. I co ?
  I gunwo!

  PIS PO żydowsko-niemieckie zło!

 24. A ja jaj…. Rolnikom znowu nic się nie opłaca….. i tak w kółko i ciągle i co roku….. A fajne chatki i samochody to na kredyt ?
  Mam rodziców na wsi i się ze mnie śmieją, że co miesiąc czynsz płacę 🙂

  • A wiesz dlaczego płacisz czynsz? Z Twojej wypowiedzi wynika, że jednak nie. Płacąc czynsz nie ponosisz żadnych innych wydatków „około – mieszkalnych”. A oni mieszkając na wsi muszą wszystko zrobić sami m.in. koszenie, sprzątanie, naprawa dachu czy innych usterek, czyszczenie elewacji, ogrzewanie typu drewno + węgiel, opłaty za gaz, śmieci, podatek od nieruchomosci itd. A Ty mieszkając w swoich czterech ścianach niczym nie musisz się interesować.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online