690 680 960

Na termometrach poniżej -20 stopni, poranna „tęcza” i efekt Mpemby

W nocy z piątku na sobotę termometry w regionie pokazały miejscami -27 °C. Dzisiaj o poranku na niebie można było obserwować słupy świetlne, związane ze zjawiskiem parhelionu.

To była najzimniejsza noc tej zimy, na termometrach w regionie miejscami odnotowaliście nawet – 27 °C, z kolei w klatce meteorologicznej w Radawcu termometry pokazały o godzinie 5 niemal -22 °C. O wschodzie takie warunki pogodowe pozwoliły zaobserwować ciekawe zjawisko słońca pobocznego i słupów świetlnych.

Nasza Czytelniczka Monika i Czytelnicy Michał i Andrzej przesłali nam zdjęcie tego zjawiska.

Z kolei niska temperatura pozwala wykonać ciekawe doświadczenie dające możliwość obserwacji efektu Mpemby; zjawiska polegającego na szybszym zamarzaniu wody cieplejszej od zimniejszej w określonych warunkach. Nagranie przesłał nasz Czytelnik Stanisław z Wojciechowa.

 


(wideo Stanisław MOOSE KAMELA)

W ciągu dnia w regionie należy liczyć się z temperaturą na poziomie – 14 ° C. Wiatr będzie potęgował odczucie zimna. Na niebie nie powinno być chmur.

imgw
(grafika IMGW)

Więcej przeczytasz tutaj – kliknij!

2017-01-07 08:53:22
(fot. Andrzej, Monika, wideo Stanisław)

7 komentarzy

 1. To UFO a nie tęcza

 2. Dobrze, że jest trochę tego mrozu, na kleszcze będzie to co prawda działać aborcyjnie, ale na powiększenie populacji ludzi wpłynie bardziej inspirująco niż program 500+, czy stada wiosennych bocianów.
  Przy tym awarie sieci ciepłowniczej działa też bardzo prokreacyjnie.
  Nawet bez pana Owsiaka nie trudno się domyśleć, że będzie się działo.

 3. Kleszcze w taki mróz to siedzą i się śmieją,na przełomie lutego i marca na trzcinach będą już siedzieć i czekać na jedzonko 🙂

 4. BUZIE widzę w tym tęczu….

 5. ja nie widzę:)

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas