Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Teraz nie ma już żadnych wątpliwości. Sokół z Lublina został otruty tym samym środkiem, co pozostałe ptaki

To, co podejrzewano od początku, zostało właśnie potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Wiadomo już z całą pewnością, że sokół Czart został otruty.

Badania toksykologiczne próbek, jakie zostały pobrane od sokoła Czarta, wykazały jednoznacznie, iż został on otruty. Co więcej, użyto do tego celu środka, od którego w poprzednich latach również ginęły ptaki z lubelskiego gniazda. Karbofuran, gdyż o nim mowa, to silnie toksyczny pestycyd.

Środek ten był przyczyną zatrucia sokołów najpierw w 2019 roku. Wtedy to internauci podglądający życie tych drapieżnych ptaków dostrzegli pogarszający się ich stan zdrowia. Z siedmiu ptaków w dobrej formie pozostał tylko samiec, który odleciał z gniazda. Z kolei stan samicy i pięciu młodych bardzo szybko stawał się agonalny. Dwa z nich, pisklęta, nie przeżyły. Samica i trójka kolejnych piskląt z biegiem czasu zaczęły nabierać sił i odzyskiwać sprawność. W 2021 roku z tego samego powodu padło jedno z piskląt i samiec Łupek.

Problem z karbofuranem istnieje od dłuższego czasu. Do licznych podobnych przypadków dochodziło w rejonie Puszczy Solskiej, gdzie znajdowano otrute lub też zatrute bieliki. Jak wyjaśniają ornitolodzy, jego używanie na terenie Unii Europejskiej jest zakazane. Kiedyś środek ten stosowano jako składnik preparatów o działaniu owadobójczym. Teraz zdarzają się przypadki, iż jest on wykorzystywany do walki z lisami. Jak jednak pokazuje sytuacja z Lublina, również do eliminowania sokołów.

Sprawą otrucia sokoła Czarta zajmują się organy ścigania. Jednocześnie miłośnicy tych ptaków zebrali 50 tys. zł na nagrodę dla osoby, której informacje, po sprawdzeniu i potwierdzeniu przez odpowiednie służby, przyczynią się bezpośrednio do zatrzymania sprawcy. Do działań zaangażowani zostali także detektyw oraz prawnicy.

Autor: redakcja

39 komentarzy

 1. To pewnie sprawka hodowców gołębi. Miłośnicy tych obsrańców nienawidzą ptaków drapieżnych

  • To pewnie miłośnicy pchlaży i kotów na smyczy.

  • Sokoły karmi się „świeżym krwistym pokarmem” – wątróbka, nerki, serca, cielęcina, kurczaki jednodniowe, gryzonie. Latwo nastrzyknąć kawałek cielęciny zbrodniczym specyfikiem. Gołębiarz nie poświęciłby gołębia na przynętę

   • Ty się znasz jak świnia na gwiazdach…
    „Ze względu na jedynie powietrzny sposób polowania, potencjalna ofiara siedząca na ziemi nie zostanie upolowana. „

 2. Moja była żona i jej mamuśka zapewne zatruły te ptaki. Należy je aresztować i zamknąć w jednej celi.

 3. Przenieść gniazdo w bezpieczne miejsce i po klopocie

 4. To świetnie, że dzięki badaniom toksykologicznym udało się jednoznacznie ustalić przyczynę zgonu sokoła Czarta i odkryć, że padł on ofiarą otrucia karbofuranem. Ważne, żeby takie działania miały miejsce, aby chronić dziką faunę przed takimi zdarzeniami. Również inicjatywa miłośników ptaków, którzy zorganizowali nagrodę za informacje pomocne w ujęciu sprawcy, pokazuje zaangażowanie społeczności w ochronę przyrody. Mam nadzieję, że sprawca zostanie szybko znaleziony i odpowiednio ukarany, a działania na rzecz ochrony sokołów oraz innych ptaków będą kontynuowane.

 5. Brawo Tom 👏

 6. Ostatni sprawiedliwy

  Jakiś łokoliczny gołymbiorz

Dodaj komentarz