Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tajemnicze banery na Starym Mieście: „Układy, korupcja i betonowe blokowisko” (zdjęcia)

Przybiera na sile spór pomiędzy administratorem jednej z kamienic na Starym mieście, a urzędnikami oraz właścicielami sąsiednich budynków. Dzisiaj na zabytkowym obiekcie pojawiły się banery z różnymi hasłami.

W piątek na kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na lubelskim Starym Mieście umieszczone zostały banery z hasłami: „1800000 ton betonu i skala zniszczeń”, „Lublin beton miasto degradacji”, „Groźby, donosy, kontrole, odmowy, szantaże, próby przejęcia”, „Stop Korupcji”, czy też „Stop Układom”. Ze względu, iż budynek jest zabytkowy, do tego na umieszczenie jakichkolwiek plakatów w przestrzeni Starego Miasta potrzebna jest odpowiednia zgoda, na miejscu interweniowała straż miejska oraz przedstawiciele Urzędu Ochrony Zabytków.

Jak nam przekazano, banery zostały umieszczone samowolnie bez jakiejkolwiek zgody. Co więcej, nikt się o nią nie starał. Dodatkowo interwencja przebiegała w niezwykle nerwowej atmosferze. Wszystko z powodu konfliktu, jaki od pewnego czasu występuje pomiędzy zarządcą budynku, a służbami konserwatora zabytków. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz z policją i prokuraturą prowadzą bowiem czynności w sprawie samowoli budowlanej, do jakiej miało dojść w trakcie prowadzonych tam prac.

W trakcie kontroli stwierdzono, że w obrębie zabytkowej nieruchomości prowadzone są prace budowlane, na które nie wydano pozwolenia. Sprawą zajął się również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin, który prowadzi odrębne postępowanie dotyczące samowoli budowlanej oraz zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń. Na zarządcę kamienicy nałożone zostały już pierwsze kary.

– W wyniku samowolnych działań stwierdzono całkowite zniszczenie historycznych wartości kamienicy, w której obecnie funkcjonują lokale gastronomiczne. Skuto historyczne tynki odsłaniając wątek ceglany i kamienny, położono część nowych tynków, rozebrano podłogi i warstwy sufitowe – pozostawiając odkryte historyczne belkowe stropy z profilowanymi belkami, które z kolei zostały „doczyszczone” mechanicznie do „żywego drewna”, rozebrane zostały sklepienia piwnic, zmieniono układ pomieszczeń, wykonano instalacje elektryczne, sanitarne, grzewcze i wentylacyjne. W tej części, jak również w innych budynkach, wylane zostały nowe stropy ognioodporne i przemurowania murów. Ponadto w obrębie nieruchomości wykonano roboty konstrukcyjne związane z realizacją nowych poziomów piwnic pod oficynami i fragmentem podwórza – wymienia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zarządca kamienicy ma być również w sporze z właścicielami sąsiednich kamienic. To właśnie ich dotyczy cześć haseł na banerach m.in.: „U sąsiadów na zabytkowym Starym Mieście powstaje betonowa inwestycja za 50 mln zł ważąca ok. 1 800 000 ton betonu”. Tam także prowadzone są prace, jednak jak podkreślają urzędnicy, inwestycja odbywa się zgodnie z prawem i pod pełnym nadzorem konserwatora zabytków.

Obecnie trwają czynności związane ze wszczęciem postępowania mającego na celu usunięcie banerów. Jednocześnie o wszystkim powiadomiono prokuraturę.

Tajemnicze banery na Starym Mieście: „Układy, korupcja i betonowe blokowisko” (zdjęcia)

Tajemnicze banery na Starym Mieście: „Układy, korupcja i betonowe blokowisko” (zdjęcia)

Tajemnicze banery na Starym Mieście: „Układy, korupcja i betonowe blokowisko” (zdjęcia)

Tajemnicze banery na Starym Mieście: „Układy, korupcja i betonowe blokowisko” (zdjęcia)

(fot. lublin112)

25 komentarzy

 1. Ten pan mógłby pieniądze wykorzystane na banery przeznaczyć na odnowienie z zewnątrz swojej kamienicy, bo w przeciwieństwie do sąsiednich straszy wyglądem i zaniedbaniem,a w koncu Stare Miasto to wizytówka Lublina 😉

 2. poubeckie szambo, wstyd. Kto ma to wszystko osądzać 🙂

 3. Mędrzec.jasny.widz

  Jak ma odnowić,skoro mu pozwoleń nie dają?

  • Nie dają pozwoleń na samowolkę typu niszczenie zabytkowych elementów i przebudowę piwnic, ale dajcie spokój, na odnowienie z zewnatrz zeby estetycznie wyglądało jakoś każda jedna kamienica dostaje pozwolenie i ładnie wygląda, więc żaden problem dla tego pana takie pozwolenie otrzymać

   • ponoć Pan konserwator nie respektuje decyzji ministra Kultury na rzecz Pana właściciela kamienicy. Konserwator moim zdaniem ratuje siebie za to betonowe coś. Bo gdzie indziej za to kryminał. Czy Panowie dziennikarze sprawdzili słowa Pana konserwatora? Czy uszkodzenia w kamienicy nie są przez Niego wymyślone?

 4. Przestań mi kamienicę prześladować!

 5. PROWOKACJA. Pis niemoze dojść do władzy w Lublinie. W Warszawie taksamo niszczą Trzaskowskiego. Niszczą go bo się boją że będzie Prezydentem RP.

Z kraju