Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ta ławka odpowiada żywotnym interesom całego społeczeństwa. Senator wyjaśniał, że Polacy przeżyją „PiS-izm”

Temat ławek w kształcie Polski, które stanęły w całym kraju, wciąż wywołuje bardzo duże kontrowersje. Dziś w tej sprawie wypowiedział się lubelski senator Jacek Bury, który nawiązał do słynnego misia z komedii Stanisława Barei, będącego symbolem siermiężności i absurdów PRL-u.

Senator rozpoczął od parafrazy cytatu z komedii Stanisława Barei Miś: „Powiedzcie po co jest ta ławka? Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musicie się obawiać, że ktoś zapyta. Wiecie co robi ta ławka? Ona odpowiada żywotnym interesom całego społeczeństwa. To jest ławka na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tą ławką? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo. I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest ławka społeczna, za pieniądze podatników, która sobie kiedyś zgnije. To nasza odpowiedź na kryzys i drożyznę.

Jacek Bury wskazał, że słynnego misia w Lublinie nie mamy, lecz za to jest ławka. Ma ona odpowiadać żywotnym interesom i możliwością władzy PiS. Dodał, że przerażające jest to, co władza PiS robi z naszymi podatkami. Ustawiona na placu Teatralnym ławka kosztowała 100 tys. zł, a podobnych w całym kraju zbudowano 16, co oznacza, że ich łączny koszt to 1,6 mln zł. Przy czym jest to kwota netto, do której należy doliczyć jeszcze podatek VAT.

– Jest to zabawa z naszych pieniędzy, która niczemu nie służy. W dobie, kiedy mamy poważne problemy z ogrzewaniem naszych domów, z funkcjonowaniem naszych firm, z wiązaniem końca z końcem. Drodzy „koledzy” z PIS-u nie chcemy ławek za 100 tys. zł, chcemy normalne ławki, które można postawić na skwerach, które kosztują 3-5 tys. zł, aby matki z dziećmi, czy seniorzy mogli tam odpocząć. I tych ławek będzie dużo więcej, a nie jedna wielka, którą się bawicie i na której zarabiają wasi koledzy z PIS-u. Nie chcemy takich ławek, chcemy normalności – grzmiał Jacek Bury.

W swojej wypowiedzi senator wspomniał również, że społeczeństwo nie chce krociowych zysków Orlenu, PGNiG, PGE czy innych, jak to nazwał „korporacji pisowskich”. Tłumaczył, iż są to firmy skarbu państwa, jednak zostały „zawłaszczone” przez PiS. Dodał, że ludziom nie zależy na budowaniu nadmiernych zysków kosztem polskich rodzin i polskich przedsiębiorców.

– Dajcie godziwe ceny dla ludzi na prąd na gaz, a nie zmuszajcie firmy do tego żeby się zamykały i bankrutowały. W tym czasie Obajtek zarabia miliardy i buduje swoją potęgę kosztem małych i średnich polskich firm, które muszą się zamykać a ludzie tracą miejsca pracy i muszą wyjeżdżać z zagranicy w poszukiwaniu utrzymania dla swoich rodzin. Nie chcemy propagandy za 10 miliardów złotych w TV-PiS ani podręcznika HiT, którym chcecie indoktrynować młodzież, ale chcemy uczciwej edukacji dla naszych dzieci i młodzieży. Chcemy, aby byli w szkołach przygotowani do współczesnego życia we współczesnym świecie, żeby mieli dobry angielski, informatykę, przedmioty które się przydadzą im w życiu, a nie tylko propagandę. Nie chcemy wydawania, tak jak to ma miejsce w tej chwili 5,5 miliona złotych dziennie na TV-PiS. Chcemy, żeby te pieniądze były przeznaczone na edukację – mówił Jacek Bury.

Na koniec określił ławkę jako symbol pychy, gdzie jej pomysłodawców nie interesuje fakt, iż społeczeństwo ciężko pracuje aby płacić podatki. Tymczasem podatki te przeznaczane są na tego typu instalacje. Zapewnił jednak, że Polska to silny kraj, a Polacy to dumni ludzie, którzy przeżyli już nazizm i komunizm, przeżyją też „PiS-izm”.

Senator obok ławki ustawił też planszę z parafrazą cytatu z Misia. Ta jednak szybko została usunięta przez jednego z pracowników ochrony Centrum Spotkania Kultur. Mężczyzna wyjaśniał, że tablica nie była częścią ekspozycji.

(fot. Jacek Bury)

48 komentarzy

 1. On by wolał ławkę w kształcie niemiec lub izraela

  • ty malutki polaczku, zakasaj rękawy i naprawiaj tą ławkę.

  • ooo, jaka wnikliwa analiza.

   Nikt tych ławek nie potrzebuje, chyba że mają odwrócić uwagę od naszych codziennych problemów.
   I to się udało

 2. Przypomina tych karłów co podawali na tacy paszporty u Barei. Błazenek.Większy kapelusz i znika. Tęskni za czasami kiedy pensja minimalna to było 6 zł na godzinę.

 3. Bury do budu

 4. Do cyrku na klauna się nadaje jak i cała opozycja.

 5. Nie dajcie się ogłupiać zabawom ludzi, którzy i tak się nie podzielą (PIS PO SLD PSL itd.) – W Lublinie ten sam organizm od lat toczy byt, spadanie na cztery łapy, zabawy takie jak tutaj o jakąś ławkę to tylko przykrywka – oni i tak wszycy między siebie podzielą i nie dadzą sobie spaść poniżej KIERA i DYRA, szkoda czasu na takie artykuły – chociaż one pokazują jak ludźmi daje się sterować, zwłaszcza większością młodych, głodnych, marzących o wysokich stanowiskach i zarobkach… tatuś da.

 6. Krashan Bhamradżanga

  Mały jest kozak! Mały nie pęka!

 7. Burak brat Putina

  Przeżyją też POsizm i Burakizm

 8. Bury jesteś pajac którego ciągnie do żłoba. Zajmij się lepiej sekciarzem Chojeckim…z którym masz relacje…Też należysz do sekty Chojeckiego? Zajmij się człowieku biznesem…a nie szukasz odskoczni…Klown.Te twoje wypowiedzi buńczuczne i żałosna retoryka działalności politycznej…Może rudy donek fałszywiec załatwi ci fuchę w UE? Wataha lewackich nieudaczników…

 9. PiS to zwykli komuniści. Banda ruskich agentów. Na czele z jarkiem. Jedynie słuszne PiSZPR