Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Szpital zapewnia, że Riad Haidar nie został zwolniony. Do sprawy krytycznie odniósł się Jurek Owsiak

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej odniósł się do wczorajszej informacji o pozbawieniu funkcji wieloletniego ordynatora Oddziału Neonatologicznego. Decyzję skrytykował również Jurek Owsiak. Oddział nosi bowiem imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nie milkną komentarze po wczorajszej informacji o zmianach na stanowisku ordynatora Oddziału Neonatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Przez ostatnie 30 lat kierował nim Riad Haidar. W niedzielny wieczór poinformował, że od najbliższej środy 1 stycznia nie będzie już kierował odziałem. Jak tłumaczył, decyzję o pozbawieniu go stanowiska podjął dyrektor szpitala Adam Chodziński.

– To zaskakująca decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała. Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie. Sytuacja o tyle smutna, że jest to wyłącznie decyzja polityczna i nie ma na uwadze dobra moich małych podopiecznych i ich rodziców – wyjaśnia Riad Haidar.

Placówką kieruje Adam Chodziński, radny Zjednoczonej Prawicy. Dzisiaj szpital odniósł się do tych informacji wyjaśniając, że doktor Riad Haidar nie został odwołany ze stanowiska, lecz 31 grudnia wygasa umowa kontraktowa, jaką zawarł ze szpitalem na czas określony w wyniku konkursu. Magdalena Us, rzeczniczka bialskiej placówki tłumaczy, iż w dniu 18 grudnia dyrektor szpitala zaproponował doktorowi dalszą współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej na udzielanie świadczeń w tym oddziale.

– W opinii Dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej doktor Riad Haidar jest bardzo dobrym specjalistą neonatologiem, który od lat dba o życie i zdrowie małych pacjentów bialskiej placówki. Została mu przedstawiona jednostronnie podpisana umowa dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. Pan Doktor, nad czym ubolewamy, nie przyjął powyższej propozycji – dodaje Magdalena Us.

Powodem takiej decyzji miały być m.in. brak możliwości dalszego przedłużania umowy aneksami, a co się z tym wiąże konieczność ogłoszenia konkursu na ordynatora. Planowane jest to w ciągu najbliższych miesięcy. Do tego czasu oddziałem ma zarządzać osoba, która będzie pełniła obowiązki ordynatora. Była też obawa, że doktor może nie pogodzić obowiązków posła z kierowaniem oddziałem. Riad Haidar zapewnił jednak, że od kilkunastu lat łączy obowiązki ordynatora, a także samorządowca i nigdy nie było z tym żadnego problemu. Co więcej, miał jeszcze czas na kształcenie młodych lekarzy, czy też dalsze rozwijanie oddziału.

Do sprawy odniósł się dzisiaj Jurek Owsiak. Oddział dziecięcy z bialskim szpitalu nosi bowiem imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co więcej 20 lat współpracy pomiędzy obecnym jeszcze ordynatorem a Jurkiem Owsiakiem sprawiło, że większość znajdującego się tam sprzętu zostało zakupione właśnie przez Orkiestrę. Jego wartość to ponad 2,9 mln zł i stanowi on podstawę nowoczesnego wyposażenia oddziału. Są to nowoczesne inkubatory, ultrasonografy, stanowiska do resuscytacji, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków, respiratory, lampy do fototerapii czy leżanki dla rodziców.

Jak wyjaśnia Jurek Owsiak, Raid Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce. Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie. Oddział, którym tak długo kierował, to absolutna perła w świecie polskiej neonatologii! Trafiają tam noworodki z najcięższymi schorzeniami, często podejmowana jest tam walka o życie tych maluchów. Oddział pracuje i leczy na najwyższym światowym poziomie co było wielokrotnie doceniane, zresztą nie tylko w Polsce.

– Panie Dyrektorze, publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce przeżywa dziś zapaść. Brakuje w polskich szpitalach 70 tysięcy lekarzy, co w wielu miejscach jest przyczyną zamykania lub zawieszania oddziałów szpitalnych. Czy naprawę stać Pana na to, by w taki sposób potraktować jednego z najbardziej docenianych lekarzy neonatologów w Polsce? Czy nie igra Pan życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów?- Jerzy Owsiak zwrócił się do dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Adama Chodzińskiego.

Owsiak dodał również, że wielokrotnie odwiedzał bialski oddział, widział jak fantastyczny użytek z darów Fundacji robią zatrudnieni tam specjaliści pod wodzą dr Haidara i oddział ten zawsze był stawiany za wzór wielu innym placówkom w Polsce.

(fot. Raid Haidar)

Autor: redakcja

22 komentarze

 1. Ma pretensje, ze to sprawa polityczna a sam należy do Koalicji Obywatelskiej. Nonsens. Kolejny znajomej kogoś ważnego. Od kiedy to bycie ordynatorem to dożywotnia fucha jak w „Jaka to melodia”? Nie neguje, ze gość jest cholernie dobry w swoim fachu, ale to takim zachowaniem blokuje drogę innym lekarzom, którzy będą mogli wygrać konkurs po śmierci, bo koleś będzie jechał do oporu.

 2. Nie lubię pis ale jak lekarz chcial leczyc i jego praca lekarska jest tak cenna to po co chcial zajmować się polityka? Trochę wstyd, nie przypomina to lekarza z powolania, a na pewno kasy mu nie brakowało.

 3. WON Z TAKIM DYREKTOREM! COTO MA BYĆ?!

 4. A ja powiem tak. Ci wszyscy skur….. Którzy to krytykują Jurka Owsiaka. WARA WAM I WASZYM RODZINOM ZDRAJCY! WARA OD SPRZĘTU ZAKUPIONEGO PRZEZ WIELKA ORKIESTRE SWIATECZNEJ POMOCY. ZDYCHAJCIE W SAMOTNOŚĆI ALBO NIECH KSIĘŻA WAS LECZĄ!

  • Z największą chęcią matołku- niech zabiera ów sprzęt do szpitala który ufundował i utrzymuje – ok? Ty i Tobie podobni spadajcie się tam właśnie leczyć – sprzętu Wam wszak nie zabraknie :)) INIE UFUNDOWANEGO PRZEZ WOŚP A PRZEZ DARCZYŃCÓW A ZBIERANEGO PRZEZ DZIECI NA MROZIE!!!!!!
   PS. i zabierzcie w końcu te serduszka z rzeczy których WOŚP nie użyczył szpitalom – tak użyczył -bo nie darował nic – a serwisuje ów sprzęt kto? czy aby nie firmy wybrane przez Jurusia i rodzinkę?
   a fakturki do Sądu przyniesie w końcu??? Czy będzie się rozliczał „na gębę” bez dokumentów – komu, kiedy, za co i ile?

 5. WOŚP, stań w odległości ok.30 cm przodem przed ścianą i walnij w nią głową, z impetem

 6. WOŚP ma rację niech PISuary nie korzystaja z tego sprzętu ……

  • a ciemniaki od guru z Państwowych Szpitali i opłacanego przez nas personelu – umowa stoi ?? :))

 7. „Dobra zmiana” w całej okazałości. Wsadzili „swojego” na dyrektora i teraz czystki na stanowiskach, a ciemnogród wierzy jacy to oni dobrzy 😛