Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

System e-recept – na czym polega?

W obecnych czasach wiele dziedzin życia przeniosło się do Internetu. W wielu przypadkach jest to w pełni uzasadnione. Bardzo ceniony jest system recept online, który został zaimplementowany przez ustawodawcę.

Czym jest e-recepta? Jak długo jest ważna?

Recepta online to nic innego jak elektroniczny odpowiednik standardowej recepty papierowej. Działa ona w Polsce od 2020 r. Recepty papierowe można otrzymać jedynie w ściśle określonych przypadkach, o których lekarz poinformuje pacjenta bezpośrednio w gabinecie lub przez Internet np. przez Medyk Online. Obecnie standardem są elektroniczne recepty, które cenione są zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Umożliwiają one farmaceucie błyskawiczne wydanie odpowiedniego leku. Recepty online są bardzo bezpieczne, ponieważ ograniczają ryzyko pomyłek praktycznie do zera. Jeszcze parę lat temu system nie był bezpieczny. Wystawiane były wyłącznie papierowe recepty, które związane były z brakiem czytelności. Obecne dokumenty są w pełni bezpieczne. Ważność recepty trwa 30 dni od momentu jej wystawienia. Wyjątkiem jest przepisanie antybiotyku. W takim przypadku recepta ważna jest przez 7 dni. Może mieć ona formę kodu, który otrzyma się na swój telefon w formie wiadomości SMS. Oferowany jest też wydruk papierowy. To drugie rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest przez osoby w podeszłym wieku, które mają problem z korzystaniem z urządzeń mobilnych.

Jak można dostać elektroniczną receptę?

E-recepta może zostać wystawiona wyłącznie przez lekarza. W tym przypadku nie zmienia się nic w stosunku do recepty klasycznej. Można ją otrzymać na zakończeniu konsultacji lekarskiej. Przez obowiązek wystawiania e-recept, lekarz nie zapyta pacjenta o preferowany wariant recepty. Standardowa elektroniczna recepta ważna jest przez 30 dni, jednak w niektórych przypadkach można z niej skorzystać przez 120, a nawet 365 dni. Dostaje się ją poprzez wiadomość SMS bądź na skrzynkę mailową w postaci PDF.

Zalety korzystania z recepty elektronicznej

Obecnie w Polsce istnieje nakaz wydawania przez lekarzy e-recept. Jest to zdecydowanie pozytywna innowacja w polskiej ochronie zdrowia. Obecnie konsultacje lekarskie mają też formę zdalną. Związane jest to z pandemią koronawirusa. Recepta online sprawia, że lekarz może przepisać niezbędne leki bez narażania pacjenta na wizytę w przychodni. Oprócz tego takie recepty zmniejszą ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku, czy jego dawkowaniu. Wszystko jest czytelnie opisane, co zdecydowanie wpływa również na szybkość obsługi w aptece. Ministerstwo Zdrowia przygotowało funkcjonalną i intuicyjną aplikacją. Mowa tutaj o Internetowym Koncie Pacjenta. Aplikacja pozwala między innymi na dostęp do e-recept. Dzięki niej nie trzeba martwić się o tym, że w czasie wizyty zapomni się dawkowania przypisanych leków. W tej aplikacji znajdują się też informacje związane z e-skierowaniami, na przykład do szpitala, sanatorium bądź poradni specjalistycznej. IKP to innowacyjny system, które pozwala też wybrać bądź zmienić placówkę, z której chce się korzystać w ramach NFZ.