690 680 960

Sygnał od Czytelników. Pomysł na zmniejszenie korków w rejonie ronda przy zamku

Nasi Czytelnicy Piotr i Andrzej przesłali do nas ciekawą propozycją dotyczącą zmniejszenia korków w rejonie ronda przy zamku. Każdy, kto codziennie tamtędy przejeżdża wie, że w szczycie dzieją się tam czasami dantejskie sceny.

Oto propozycja naszych Czytelników:

Przesyłamy propozycję zmiany organizacji ruchu, która naszym zdaniem powinna rozwiązać problem korków w stronę Warszawy na tym skrzyżowaniu. Obecnie do jazdy na wprost służą trzy pasy ruchu, z czego jeden praktycznie jest bezużyteczny, ponieważ za rondem zmienia się w BUS-PAS i zmusza kierowców do „wciskania” się na lewy pas, co powoduje zator. W proponowanym rozwiązaniu do jazdy na wprost są tylko dwa środkowe pasy, a skrajny lewy służy tylko do skrę tu w lewo (pas ten jest blokowany przez jadących do Zamkowych Tarasów, którzy zawracają na rondzie). Pasy do jazdy na wprost powinny być ukierunkowane poprzez namalowanie linii ciągłych na właściwe pasy ruchu za rondem. Tylko busy i taxi miałyby możliwość zjazdu z ronda i kontynuowania jazdy prawym pasem. Brak jest informacji przed rondem o BUS-PASIE za skrzyżowaniem, co prowadzi do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ruchu i wzmaga chaos. Rozwiązanie to nie jest kosztowne – wymalowanie odpowiednich linii i ustawienia znaków pionowych. Mamy nadzieję, że pomysł ten znajdzie uznanie. W dobie rosnącej liczby pojazdów każde rozwiązanie usprawniające ruch może okazać się wartościowe z pożytkiem dla środowiska i kierowców.

Zachęcamy do dyskusji i oceny tego pomysłu.

(fot. Google Street View)

46 komentarzy

 1. Zmienić to można było przed przebudową gdy zamiast rzadko uczęszczanego pasa dla bike zrobić bus pas bez zabierania pasa dla innych. Ale teraz też nie ma takiego problemu, bo zawsze zmieniam pas za rondem i jadę a nie stoję w sznureczku i widzę jak zmieniają się światła.

 2. Dzięki Bogu że ci geniusze od tej porąbanej propozycji nie pracują w organizacji ruchu. Ta propozycja zapierd…li to rondo na amen !

 3. To ma sens bo teraz na lewym mieszają się jadący na wprost ze skrecajacymi i tworzą się luki po pojazdach skrecajacych w lewo w strumieniu pojazdów jadących na wprost. Gdyby zrobić to tak jak na propozycji usprawni to ruch szkoda tylko że nikt tego nie analizował przed przebudową bo powinni od razu przesunąć te pasy żeby jazda na wprost była w linii prostej.

 4. Może zamiast zebry przy Nova wybudować tam kładkę dla pieszych, tak jak w stolicy to robią.
  Z resztą postawienie takich kładek dla pieszych w innych miejscach jeszcze bardziej by upłynniło ruch i zwiększyło bezpieczeństwo pieszych.

 5. Dużo usprawniłaby zwiększenie czasu świecenia zielonego światła na rondzie dla skręcających w lewo, tak jak napisał jeden ze znakomitych uczestników tej debaty…

 6. Korki są dlatego że ziemniaki zamiast korzystać z obwodnicy to jadą al.Tysiaclecia. Znam takich co od Zamościa na Kraśnik jadą przez miasto bo obwodnicą dalej

 7. Proponuje puścić BUS pasy trasą WZ tak jak na Muzycznej i po problemie – zero korków…

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!