Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Światła przeciwmgłowe. Czy na pewno wiesz jak ich używać? (zdjęcia)

Prawo o ruchu drogowym jasno precyzuje sposób używania oświetlenia pojazdów. W trudnych warunkach jesienno-zimowych warto przypomnieć sobie podstawowe przepisy. Niestety obserwacja lubelskich ulic pokazuje, że są kierowcy, którzy ich po prostu nie znają.

Jaki wybrać rodzaj świateł we mgle?

Kiedy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą czy też opadami atmosferycznymi kierowca jest zobowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba światła jednocześnie.

We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej (służą one tylko do jazdy w ciągu dnia w normalnych warunkach pogodowych). Ich silne światła odbijają się i rozpraszają, we mgle pogarszając widoczność oraz dodatkowo oślepiając jadących z przeciwka.

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami drogowymi kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Warto przypomnieć, że drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone tabliczką T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4.

Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła.

Nie wyprzedzaj podczas mgły

Podczas gęstej mgły należy ograniczyć prędkość do minimum. Zagrożeń jest wiele: najechanie na poprzedzający pojazd, na pieszego poruszającego się po drodze czy wyjechanie poza jezdnię. Dlatego to nie jest dobry moment, aby się spieszyć. Należy wcześniej wyjechać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Należy unikać wyprzedzanie we mgle. Jeżeli jesteśmy zmuszeni kogoś wyprzedzić lub ominąć to poza terenem zabudowanym obowiązkowo musimy ten manewr zasygnalizować krótkim sygnałem dźwiękowym. Natomiast w przypadku awarii pojazdu należy w miarę możliwości zaparkować nim poza jezdnią.

Apel do pieszych

Pamiętajcie o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie. Kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.

Światła przeciwmgłowe. Czy na pewno wiesz jak ich używać? (zdjęcia)

Światła przeciwmgłowe. Czy na pewno wiesz jak ich używać? (zdjęcia)

Światła przeciwmgłowe. Czy na pewno wiesz jak ich używać? (zdjęcia)

(fot. lublin112.pl)

25 komentarzy

  1. Przecież ludzie jeżdżą na dziennych, bo kupili sobie już tak wypasione auto, że ono na decydować kiedy włącza i wyłącza dzienne. Tylko ciekawy jestem czy ten samochód na też decydować kiedy do kilbla mają iść. Brak myślenia to choroba XXI wieku.

  2. Przepis dotyczący tylnych świateł jest nieaktualny. Kiedyś nie było dróg ekspresowych i autostrad w takim standardzie jak obecnie, te 50 metrów to zdecydowanie za mało. Zresztą widać to na zdjęciach powyżej, gdzie widać szare samochody na szarym tle mniej więcej 100 m od samochodu, z którego robione jest zdjęcie.
    Ja świadomie łamię te przepisy, jeżeli uważam, że samochód jadący przede mną byłby lepiej widoczny gdyby miał włączone światłą przecimgłowe to sam je włączam. Gdy się przejaśnia, wyłączam je.

    • Ale ty wyłączasz. A nie jak większość dojeżdża do świateł mgły prawie nie ma i cie razi światłami przeciwmgłowymi

Z kraju