Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Supernowoczesny tomograf w szpitalu przy al. Kraśnickiej (zdjęcia)

W miejsce pracującego 17 lat tomografu komputerowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie został zainstalowany jeden z najnowocześniejszych tomografów dostępnych na rynku. Dzięki nowej aparaturze szpital zyskuje lepsze możliwości diagnostyki obrazowej. Równolegle generalny remont przeszedł Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej, w tym pracownia, gdzie znajduje się nowy tomograf. Łączny koszt zakupu sprzętu i prac budowlano-instalacyjnych to ponad 8 mln złotych.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonuje się w ciągu miesiąca ponad 2,5 tys. badań. Nowy tomograf marki Canon Aquilion One Genesis to jeden z najpotężniejszych skanerów dostępnych na rynku. Podczas jednego obrotu lampy rentgenowskiej wokół pacjenta informacje o strukturach ciała są zbierane jednocześnie przez 320 rzędów detektorów. Jest to cztery razy więcej niż w największym dotychczas tomografie w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

– To kolejna bardzo ważna i potrzebna inwestycja w samorządową ochronę zdrowia. Tomograf pozwoli nie tylko skrócić czas trwania badań, ale przede wszystkim zmniejszy się ich inwazyjność – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Konstrukcja tomografu ułatwia uzyskanie obrazów wysokiej jakości także u pacjentów, dla których nie jest łatwe pozostawanie w zupełnym bezruchu, w szczególności dla osób starszych, po urazach. Szeroki zakres skanowania przy obrocie lampy oraz bardzo krótki czas jej pojedynczego obrotu (układ lampa–detektor wiruje wokół pacjenta z prędkością niemal pięć razy na sekundę) pozwalają na uzyskanie wysoce precyzyjnych obrazów serca. Pozwala to na nieinwazyjne badanie tętnic wieńcowych również u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Podobnie badania czynnościowe przepływu krwi przez mózg w diagnostyce udaru będą teraz szybsze i dokładniejsze.

– Każdego miesiąca przeprowadzamy ponad 500 badań w pracowni rezonansu magnetycznego i 80 operacji z zakresu radiologii zabiegowej. Dysponujemy ponadto trzema pracowniami USG oraz cyfrowymi pracowniami radiografii i mammografii. Staramy się wykorzystywać dostępną aparaturę w stopniu maksymalnym. W rezultacie, rocznie wykonujemy w zakładzie łącznie blisko 90 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej – mówi lek. Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Warto także podkreślić, że nowy tomograf ma jedną z największych spotykanych na rynku średnic gantry – otworu, do którego wprowadzany jest pacjent. Ta cecha, w połączeniu ze stołem do badań o nośności aż 300 kg, pozwala na wykonywanie tomografii komputerowej pacjentom cierpiącym na znaczną otyłość.

– Przekłada się to na skrócenie czasu trwania badania, umożliwia zmniejszenie dawki promieniowania jonizującego, jaką otrzymuje pacjent, oraz ograniczenie ilości podawanego środka kontrastującego. Dodatkowo dawkę promieniowania jonizującego zmniejsza też również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, algorytmów rekonstrukcji obrazu wykorzystujących sztuczną inteligencję – przekonuje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Zakup nowego tomografu był możliwy dzięki projektowi pn. „Zakup sprzętu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie – poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych”. Dzięki temu pracownia tomografii w szpitalu przy al. Kraśnickiej została dostosowana do wymagań technicznych dla tego rodzaju sprzętu.

Oprócz odnowienia wnętrz pracowni i korytarzy zakładu wymieniono instalację wentylacyjną i elektryczną, infrastrukturę informatyczną i stolarkę drzwiową. Pomieszczenia posiadają nowe zabezpieczenia personelu przed promieniowaniem jonizującym. Nowoczesne, jasne i przestronne wnętrze zapewnia komfort pacjentom oraz ergonomię i bezpieczeństwo pracy dla personelu medycznego. Oprócz tomografu szpital z projektu zakupił również inne sprzęty, m.in. system laserowej nawigacji biopsyjnej w pracowni TK, aparat USG z funkcją obrazu MR, diagnostyczny aparat USG dla Oddziału Gastroenterologii, aparat USG do pracowni Radiologii Zabiegowej, urządzenie do krioablacji.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są badania niemal wszystkimi dostępnymi dziś metodami. Oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, wykonuje się też mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne. Z kolei w pracowni radiologii zabiegowej przeprowadza się małoinwazyjne procedury zarówno diagnostyczne, jak i lecznicze, głównie w chorobach naczyń, lecz także z zakresu urologii, gastrologii, chirurgii czy onkologii.

Zakład jako pierwszy ośrodek na Lubelszczyźnie przeprowadził operację trombektomii mechanicznej u pacjenta z ostrym niedokrwiennym udarem mózgu, polegającą na udrożnieniu tętnicy mózgu zamkniętej przez zator. Szpital jest też liderem w regionie pod względem liczby wykonanych krioablacji – nowoczesnej operacji wykonywanej w przypadku guzów nerek, polegającej na ich zamrożeniu po nakłuciu przez skórę. Operacja jest minimalnie inwazyjna, w większości przypadków nie wymaga znieczulenia ogólnego.

14 komentarzy

 1. Dziękujemy Jurek! 😉

  • Mirek Przeczytaj artykuł zdanie po zdaniu a zrozumiesz że jąkaty Jurek na to złotówki nie dał. 👎

 2. Szkoda, że wymieniając stolarkę drzwiową, nie poszerzyli jej do takich rozmiarów, żeby dało się pod ten tomograf wjechać czarnym: mercedesem, aŁdi albo BMWu. Przez to niedopatrzenie w/w pojazdy będą znowu zmuszone parkować na dojeździe dla karetek.

 3. Niech redakcja zrobi zdjęcia innych sal. W jednej wyremontowanej sobie władza zdjęcia robi a reszta nie gotowa a tu już otwarcie!

 4. Jednak można bez jąkatego.

  • Jaki procent budżetu NFZ (100 mld) stanowi to, co zbierze wośp (250 mln)? Nie mówiąc o tym, ile ostatecznie trafi do beneficjentów, wszak koszty ta fundacja ma, oj ma…

   • A NFZ to kosztów nie ma?
    Czemu porównujesz podmiot utrzymywany z podatków (państwowy) z podmiotem utrzymywanym z dobrowolnych datków ?

 5. Taaa i zeby sie dostac do niego trzeba czekac z rok, ale prywatnie na tym samym sprzecie prawie od reki 😀

 6. A wiedzą jak włączyć, czy już popsuli?

 7. Jak tam kolejki na tomograf z NFZ , 3 miesięcy czy pół roku jak przestanie boleć?

 8. Oby tylko ten sprzęt pracował bo większy problem to opłaty za badania i limity NFZ niż brak sprzętu

 9. Dumny z obecnej polski

  Jeszcze WOŚP nie skończył grać a już mamy efekty. Dziękujemy, grajcie do końca świata i jeden dzień dłużej.

 10. Oby tylko nie zgłaszali awarii w trakcie każdej imprezy masowej jak przepracowane MSWiA.

Dodaj komentarz

Z kraju