Student zaczął strzelać podczas zajęć i wziął zakładników. Lubelskie służby ćwiczyły na KUL-u

Policja w tym antyterroryści, strażacy, ratownicy medyczni czy też zarządzenie kryzysowe zjechały dzisiaj przed południem do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Odbyły się tam ćwiczenia na wypadek ataku terrorystycznego.

W poniedziałek przed południem student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas zajęć wszedł w dyskusję z wykładowcą. W pewnym momencie wyciągnął broń maszynową i zaczął strzelać. Ranił trzy osoby, pozostałych zaś wziął jako zakładników. Pracownicy wewnętrznej straży porządkowej po usłyszeniu strzałów natychmiast poinformowali operatora telefonu alarmowego 112. Zanim na miejsce dotarły służby ratunkowe, władze uczelni zadecydowały o ewakuowaniu z budynku pozostałych studentów.

Na miejsce przyjechali policjanci i ratownicy medyczni. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren oraz przeprowadzili wstępne rozeznanie. Po kilku minutach pojawili się policyjni antyterroryści i negocjatorzy. Napastnik po rozmowach zdecydował się na wypuszczenie zakładników, wówczas przeprowadzony został szturm umożliwiający jego zatrzymanie.

W trakcie sprawdzania sali, odnaleziony został pakunek, z którego wciekała nieznana substancja. Do działań wkroczyli strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, którzy zabezpieczyli pakunek. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń jakie odbyły się w pomieszczeniach Collegium Jana Pawła II.

Działania pod kryptonimem Uczelnia, były sprawdzianem współdziałania służb przy wystąpieniu skrajnej, trudnej do przewidzenia i opanowania sytuacji kryzysowej. Przeprowadzone ćwiczenia miały za zadanie zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na takie sytuacje, a także zobrazowanie sprawności i efektywności działania służb ratowniczych i porządkowych.

(fot. lublin112)
2016-05-30 20:08:18

Zobacz również

3 komentarze

  1. Szkoda że to tylko ćwiczenia 🙁

  2. Znając niektórych debili rożnie może być.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!