690 680 960

Sprzedając obligacje, stosowano techniki manipulacyjne i oszukiwano klientów. Pracownicy banku staną przed sądem

Bankierzy odpowiedzą za szereg oszustw wobec klientów placówki. Poszkodowani stracili łącznie ponad 30 mln złotych. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 10 byłym pracownikom Idea Bank. Zarzucono im popełnienie łącznie 12 przestępstw związanych z bezpośrednią sprzedażą obligacji. To finał jednego ze śledztw w aferze GetBack, tym razem obejmującego nasz region i sąsiednie województwo podkarpackie. W tym przypadku na liście poszkodowanych znajduje się 165 osób, które straciły łącznie 30,5 miliona złotych.

Jak wynika z akt śledztwa, klienci Idea Banku byli wprowadzani w błąd co do sytuacji finansowej spółki i jej możliwości wywiązania się z zobowiązań finansowych. Z kolei sam bank nie posiadał zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności maklerskiej. Nie mógł więc oferować instrumentów finansowych oraz prowadzić doradztwa inwestycyjnego. Śledczy wskazują wprost, że klientów od samego początku oszukiwano także w kwestii właściwości obligacji, gwarancji zysków i bezpieczeństwa inwestycji.

Potwierdzać to mają sami pracownicy Idea Banku, który nawet pracując na najniższych szczeblach, mieli pełną świadomość, że obligacje GetBack są obarczone wysokim ryzykiem, nie dają gwarancji zwrotu kapitału, jak też nie są zabezpieczone w żaden dodatkowy sposób. Mimo tego przekazywali klientom nieprawdziwe informacje, że są one bezpieczniejsze niż lokata bankowa.

Poszkodowani tracili pieniądze właśnie po telefonie od pracownika banku, w którym posiadali lokaty zapewniające bezpieczeństwo i gwarancję zwrotu kapitału. Namawiano ich na zakup emitowanych przez GetBack obligacji, choć były one pozbawione gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pracownicy Idea Banku często oferowali obligacje osobom starszym, które chciały bezpiecznie ulokować swoje oszczędności. Seniorzy, ślepo im wierzyli uważając, że kto jak kto, ale pracownik banku jest gwarantem bezpieczeństwa ich środków.

Oskarżeni odpowiedzą przed sądem za dokonanie oszustw, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, oferowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, w całej aferze GetBack sprzedanych zostało ponad 5 mln obligacji o wartości blisko 3 mld złotych. Największą grupę pokrzywdzonych stanowili klienci Idea Banku. W styczniu 2022r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces byłych prezesów banku, członków zarządu a także menadżerów i radców prawnych. Jednocześnie prowadzone są śledztwa wobec pracowników banków w poszczególnych regionach kraju.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

7 komentarzy

 1. Pana Dr Leszka Czarnieckiego interes ostatnio zmalał. Czasem warto powiem Wam cebulaki pocztac książki które napisał. Może wtedy nie bylibyście cebulami ?

 2. -----------------

  Idea Bank i Noble Bank to były ciekawe banki…. W środku dziwnie witał coś jak boy hotelowy i prowadził klient do osobnego pomieszczenia.
  Tam dalej już pracownicy zajmowali się bajerem.
  Raz byłem w jednym i drugim. Poczułem się jakbym był w GoGoClubie – podziękowałem wyszedłem. Więcej tak nie zaglądałem.
  Podobnie ze stoiskiem AmberGold w Olimpie na górze była wyspa w której obiecywali 13% lokaty w złoto zdeponowane w ich sejfie.
  Klientowi obiecali certyfikat i malutką atrapę sztabki. To wszystko w czasie kiedy złoto na leciało w dół z 1700$ na poniżej 1100$ za uncję w latach 2012-2015. Czuć było od razu kolokwialną lipę jak to powiedział Józef Bąk – syn chyżego ruja króla euro kołchozu.

 3. a gdzie jest tw ernest ???

  • w Monako z Romkiem Koniem tańcują
   Czekają na zmianę władzy w Polsce tak jak kiedyś Kaczmarek prokurator generalny

 4. Pracownicy dostaną zawiasy bo kogoś trzeba zrobić kozłem ofiarnym. Nie byli adresatami pieniędzy. Pieniądze nie wrócą bo dawno nie ma ich w Polsce.

 5. A Czarnecki z Giertychem piją drinki i pozdrawiają byłych pracowników, którym właściciel Idea Bank zgotował ten los.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!