690 680 960

Spalone małe dziki i pilnująca ich locha. Obraz po pożarze na Górkach Czechowskich (zdjęcia, wideo)

W wyniku prawdopodobnego podpalenia traw na Górkach Czechowskich spłonęło wiele młodych ptaków, ssaków, a nawet kilka młodych dzików, które nie zdołały uciec z płomieni. Podobna sytuacja występuje praktycznie w każdym miejscu, gdzie dochodzi do tego typu pożarów.

Po dużym pożarze, jaki miał miejsce we wtorek na Górkach Czechowskich w Lublinie, zaczęliśmy otrzymywać sygnały o licznych zwierzętach, jakie zginęły w wyniku działania ognia. Teren ten od lat jest bowiem miejscem, gdzie swoje siedlisko mają zarówno chronione chomiki europejskie, jak też bytuje tam bardzo dużo mniejszych i większych zwierząt. Oprócz ptaków, małych ssaków, niejednokrotnie przebywają tam sarny czy też dziki.

Jak się okazuje, wiele z nich spłonęło. Przemierzając pogorzelisko natrafiliśmy na sześć młodych dzików, które nie zdołały uciec z otaczającego je ognia. Obok nadpalonych zwierząt, cały czas siedziała locha, która kierowana naturalnym instynktem wciąż ich pilnowała. Podobne widoki napotkać można na każdym kroku. Spalone gniazda i pisklęta ptaków, czy też jaja, z których nie zdążyły się one jeszcze wykluć. Nie brakuje też dorosłych ptaków, które usiłując chronić swoje jaja, również ucierpiały w pożarze.

 

 

Sytuacja ta nie jest odosobniona. Podobne widoki napotkać można praktycznie w każdym, strawionym pożarami traw miejscu. Wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia, a zwierzęta wydają na świat młode. W większości są one jeszcze niezdatne do samodzielnej egzystencji, a tym samym, nie mają żadnych szans ucieczki przed płomieniami. Warto o tym pamiętać, gdyż każde z nich pełni ważną rolę w ekosystemie.

(fot. wideo lublin112.pl)

100 komentarzy

  1. Jezdzac na GC na rowerze wielokrotnie wypatrywalem podpalaczy. Kiedys sie uda i prewencyjny wp…l macie murowany. Do zobaczenia

  2. jak to jest, że zginęły zwierzęta, których dla wszystkich propagatorów budowy bloków z parkiem tam w ogóle nie ma i nie mają znaczenia

  3. Pamiętacie teraz zwolennicy hasła „Murem za Żukiem” gdzie jesteście ? Zobaczcie jaka jest to rozgrywka polityczna że żaden – żaden z radnych nie zabiera zdania na temat górek ! Pod ratusz chodzili po morderstwie Ś.P. prezydenta Gdańska robić sobie zdjęcia a teraz nie ma nikogo kto by głos zabrał ! Hipokryci z urzędu mista !

  4. Taktyka spalonej ziemi (stosowana od starożytności) jest formą terroru, odwetu czy szantażu. Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za to nie ominie sroga kara.

  5. #jestemzdzikiem

  6. takiego chwasta ktory tak robi tylko przebić widłąmi i spalić

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa