Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Skrzynki z darmowymi podpaskami i tamponami w każdej szkole? Apelują o to lubelskie radne

Do prezydenta Lublina skierowany został apel, aby w każdej szkole w Lublinie stworzyć miejsce na szafkę z artykułami higienicznymi. Darmowe podpaski i tampony dla nastolatek miałyby być dostępne od nowego roku szkolnego.

Radne Miasta Lublin Maja Zaborowska i Monika Kwiatkowska zwróciły się do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka o zabezpieczenie środków w budżecie miasta na zapobieganie ubóstwu menstruacyjnemu. Chodzi o stworzenie w lubelskich szkołach, ogólnodostępnych miejsc z artykułami higienicznymi.

Miałyby one mieć formę półek, szafek lub skrzynek z bezpłatnymi podpaskami lub tamponami. W razie potrzeby każda nastolatka mogłaby z nich korzystać. Jak wskazują radne, jest to niezwykle ważne i potrzebne, szczególnie w okresie dojrzewania. Obliczyły również, że koszt takiej pojedynczej skrzynki wynosi około 65 zł.

Temat ubóstwa menstruacyjnego jest w ostatnim czasie poruszany w całym kraju. W Warszawie pod podobnym apelem do prezydenta Rafała Trzaskowskiego podpisało się 21 organizacji. Jak wskazują aktywiści, wszystko dlatego, że bardzo dużo dziewcząt zmaga się z brakiem środków higienicznych. W tym przypadku, oprócz szkół, środki higieniczne miałyby się znaleźć również w najważniejszych miejskich instytucjach.

– Coś, co wydaje się być powszechne i łatwo dostępne, dla wielu jest dobrem luksusowym. Dostęp do środków higienicznych niezbędnych podczas miesiączkowania nie powinien zależeć od zasobności portfela. To nie wina osób menstruujących, że co miesiąc ich potrzebują, a z różnych powodów nie stać ich na to. Taka jest fizjologia i tego nie zmienimy. Zmienić natomiast możemy sytuację osób, których nie stać na podpaski czy tampony. Sprawić, by nie musiały rezygnować z aktywności, chodzenia do szkoły, pracy i innych aktywności dostępnych tym, które stać na środki higieniczne – wyjaśnia Marta Wójcicka z inicjatywy Miasto Jest Nasze.

W naszym regionie w ostatnim czasie tego typu miejsce zorganizowano w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim. W tamtejszej bibliotece gminnej ustawiona została skrzynka z darmowymi środkami higienicznymi, z której mogą korzystać zainteresowane kobiety. W bezpłatne podpaski mogą się również zaopatrzyć kobiety korzystające ze Spichlerza Brata Alberta w Zamościu.

(fot. pixabay)

38 komentarzy

 1. Co za zacofany polski motłoch tu wypisuje ?Darmowe środki higieniczne w szkole to jest standard ,i to od 20 lat plus darmowe prezerwatywy . Tak jest w większości krajów UE i w USA ,no oczywiście poza Wschodem ale to wiadomo stan umysłu …

  • z tego co wiem, to papier toaletowy i to biały jest w każdym klopie, więc nie zgrywaj takiego europejczyka, bo setki miejsc w tej twojej ue i usa mogę wskazać, gdzie dzieci i dorośli zmuszani są do podcierania się ręką.

  • Co za zacofany motłoch, pewnie z Niemiec, gdzie nie można nawet blikiem zapłacić na stacji benzynowej.

  • Do Izraela za ortodoxa wyjść, „pani” „światowa”.

 2. Patogen ty ciemniaku ,tu nie mowa o papierze toaletowym ……prymityw jesteś ….

 3. A dlaczego taka dyskryminacja chłopców? Dlaczego społeczeństwo ma się zrzucać na podpaski, a pomija się kwestie męskich przyborów do golenia? A zupełnie serio – niedawno Mucha (ci od Żuka powinni ją kojarzyć) mówiła, że trzynasta i czternasta emerytura, jest „upokarzająca”. To co w takim razie powiedzieć o kosztujących kilka zł podpaskach? Rozumiem w Afryce, gdzie buty robi się z plastikowych butelek. Ale w Polsce?

  • Swawolnik pospolity

   „Trzynastka” i „czternastka” to upokarzające, a jak za rządów PO dostałem 8,40 (słownie osiem złotych i czterdzieści groszy), podwyżki emerytury to musiało mi wystarczyć za zaszczyt otrzymania podwyżki.

 4. Pozwolenie kobietom na w ogóle bycie w szkołach było błędem.

 5. Porównywać podpaski do wibratorów, prezerwatyw czy maszynek do golenia. Z takimi samcami żyjemy, wow. Haha smutny śmiech mnie ogarnia. Mam nadzieję tylko, że te skrzyneczki nie będą nadużywane przez osoby niepotrzebujące.

 6. Rodzice biorą 500+ więc na podpaski ich stać te Janusze i Grażyny będą chlać a dziecko będzie podpaski za nasze podatki używać

 7. Na co idzie 500+ ?

 8. To ZAKONNICE powinny w szkołach rozdawać dziewczętom podpaski! Wszak też mają okres. Dlaczego Kler nic nie robi bezinteresownie? Jak w czymś niema interesu to milczy.
  Zakonnice w każdej szkole czy to wiocha czy miasto powinny pomagać.