Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Silne ulewy i lokalne burze wystąpią w woj. lubelskim. Nawet 40-65 mm deszczu i podtopienia

Silne ulewy i lokalne burze wystąpią w woj. lubelskim. Spadnie nawet 40-65 mm deszczu w ciągu 24 h. Niewykluczone są miejscowe podtopienia i zalania w regionie.

Intensywne opady deszczu

Dziś w drugiej części dnia na obszarze woj. lubelskiego wystąpi zachmurzenie duże i całkowite, tylko początkowo będą większe przejaśnienia. Prognozowane są opady deszczu, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym, a miejscami i silnym natężeniu. Opady mają mieć charakter wielkoskalowy i konwekcyjny. Niewykluczone są również burze, których aktywność elektryczna nie będzie wysoka. Możliwa wysokość opadów do 25-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 20°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni, chwilami północny. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, lokalnie 70 km/h.

Najbliższa noc przyniesie zachmurzenie duże, opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów do 20-35 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni.

Od jutra jeszcze więcej deszczu

Szacuje się, że do jutra w regionie może spaść od 20 mm do 50-65 mm, powodując nawet lokalne podtopienia i zalania. Szczególnie obszarów niżej położonych. Czwartek przyniesie zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami. Jednak godzin przedpołudniowych opady deszczu, szczególnie we wschodniej połowie regionu. Prognozowana wysokość opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

W kolejnych dniach coraz cieplej, ale pojawiać zaczną się burze, które zwłaszcza pod koniec weekendu mogą być gwałtowne, ale o tym będziemy informować w kolejnych dniach, gdy prognozy ustabilizują się.

Burze to zjawisko lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i burz

Miniona doba pod względem burz i opadów

Silne ulewy i lokalne burze wystąpią w woj. lubelskim. Nawet 40-65 mm deszczu i podtopienia

Silne ulewy i lokalne burze wystąpią w woj. lubelskim. Nawet 40-65 mm deszczu i podtopienia

Silne ulewy i lokalne burze wystąpią w woj. lubelskim. Nawet 40-65 mm deszczu i podtopienia

Silne ulewy i lokalne burze wystąpią w woj. lubelskim. Nawet 40-65 mm deszczu i podtopienia

14 komentarzy

 1. I co na to mieszczuchy. Dobrze jest rolnikowi na wsi? Jak trzeba to nie padało a teraz czas na żniwa to zboże rośnie na pniu.

 2. No i gdzie ten deszcz?!

 3. Moje pytanie brzmi na ile teraz wasza pogoda będzie sprawdzalna pytam retorycznie

  • Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

   Myślę, że jak u górola spod samiućkich Tater: abo bnedzie pogoda, abo bedzie loło.
   Klasyczne 50/50.

 4. Pan Sołtys z Lublina

  Niewykluczone są miejscowe podtopienia i zalania w regionie. Nie przesadzajcie, tak dobrze to nie będzie.

 5. Usmarkany Kazio

  PILNE !!! Wracam z „windów”, ze sporą dozą zadowolenia stwierdzam, że do podtopień będziemy mieć co prawda wredne towarzystwo, ale jednak… bo cały początek linii burzowo-deszczowej poszedł na se na Białoruś.

Dodaj komentarz