690 680 960

Jak sfinansować zakup auta firmowego?

I choć w naszym kraju ciągle wielu przedsiębiorców korzysta z prywatnych samochodów do celów służbowych, to proste obliczenia wykazują, że z punktu widzenia finansów przedsiębiorstwa znacznie korzystniejszy jest zakup samochodu służbowego lub nawet floty aut, jeżeli potrzebny jest nam więcej niż jeden samochód. Powstaje jednak pytanie co do formy jego finansowania, ponieważ do wyboru jest kilka opcji. W tym artykule podpowiemy, jak rozwiązać kwestię finansowe przy zakupie samochodu do firmy.

Po co oddzielny samochód?

Zapisy polskiego prawa rzeczywiście umożliwiają użytkowanie prywatnego samochodu w celach służbowych, a przy okazji odliczanie VAT-u od jego tankowania. Prawda jednak jest taka, że aby takie działanie rzeczywiście przyniosło nam korzyści finansowe, musimy urzędowi skarbowemu zapewnić bardzo dokładną dokumentację dotyczącą sposobów korzystania z samochodu. Tak, to nie przesada – aby odliczyć VAT, koniecznie musisz opisać przebywane danym autem trasy. A to tylko jeden z dziwnych wymogów! I jeszcze jedno – użytkowanie stricte prywatnego samochodu w firmie nie ma uzasadnienia ekonomicznego. O ile istnieje możliwość amortyzacji kosztów jego eksploatacji, o tyle sam zakup tego samochodu nie może być uznany za koszt, to z punktu widzenia przedsiębiorstwa nie jest jakoś nadmiernie korzystne.

Korzystne formy zakupu

Podobnie jak na zachodzie Europy, tak i w naszym kraju na popularności zyskuje kupno samochodu w formie leasingu i to niezależnie od tego, czy chcemy zakupić jedno auto czy całą flotę samochodów. Co prawda w tej formule samochód nie stanie się częścią majątku firmy, lecz jednocześnie przedsiębiorstwo ma możliwość korzystania z niego w dowolny niemal sposób, a samo otrzymanie leasingu dla floty samochodowej jest znacznie prostsze, niż zakup tych samochodów w kredycie czy nawet za gotówkę (choć ta ostatnia forma zdarza się już coraz rzadziej). Brak tu skomplikowanych procedur kredytowych, a przede wszystkim nie występuje obciążenie majątku firmy, co daje szansę na uzyskanie kolejnych kredytów w przyszłości. Ostatecznie, mogą się nam jeszcze trafić znacznie bardziej poważne inwestycje niż zakup samochodów służbowych, prawda? A w szczególności w polskich warunkach, zdolność kredytowa niewielkich przedsiębiorstw bywa raczej kiepska.


Serwisowanie floty

Posiadanie floty samochodowej (np. Skoda Flota) składającej się z kilku samochodów nieodłącznie wiąże się z dosyć kosztowną koniecznością ich serwisowania – nawet nowe auta od czasu do czasu mogą wymagać zabiegów serwisowych, jak choćby okresowa wymiana oleju czy przegląd, które są szczególnie ważne przy eksploatacji firmowej, gdzie samochody pokonują ogromne ilości kilometrów i po prostu muszą być absolutnie sprawne. Jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie firmowej floty samochodowej samochodami zakupionymi w leasingu, to możemy otrzymać pakiet serwisowy w cenie. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że część kosztów serwisu będzie pokryta przez producenta oraz że możemy liczyć na preferencyjne warunki serwisowania – czyli nasze auta będą naprawione w pierwszej kolejności, jeżeli tylko zdarzy się jakakolwiek awaria . Dodatkowo, często istnieje możliwość otrzymania samochodu zastępczego zupełnie za darmo, co w przypadku eksploatacji firmowej jest szczególnie korzystne. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami poszczególnych producentów kierujących oferty do flot samochodowych w różnych firmach – coraz częściej można natrafić na ciekawe korzyści.

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.2803zł -1.04%
  • GBP 5.2838zł -0.83%
  • EUR 4.7079zł -0%
  • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas