Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Setki uczestników rajdu rowerowego „Ku Przestrodze”. Nie brakowało też dodatkowych atrakcji (zdjęcia)

W niedzielę, 17 września, a więc w rocznicę wydarzeń z 1939 roku, kiedy to Związek Radziecki zaatakował Polskę, w gminie Wilkołaz odbył się Rajd Rowerowy „Ku Przestrodze”. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Rajd Rowerowy Ku Przestrodze był okazją do zwiedzania atrakcyjnych terenów naszego regionu oraz zapoznania się z historycznymi wydarzeniami związanymi z datą 17 września. Właśnie w tym dniu, w 1939 roku, nad ranem Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Stalin zawarł bowiem tajne porozumienie z Hitlerem, czyli pakt Ribbentrop-Mołotow, które przewidywało wspólne zajęcie i podział między siebie terytorium naszego kraju a tym samym faktyczną likwidację państwa polskiego.

Sprzyjająca pogoda sprawiła, iż wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 650 rowerzystów. Uczestnicy rajdu pokonali trasę liczącą około 25 kilometrów po terenie gminy Wilkołaz z Rudnika Szlacheckiego do Wilkołaza Pierwszego.

Na stadionie sportowym „Unii Wilkołaz” miała miejsce dalsza część imprezy. Rowerzyści otrzymali pamiątkowe medale, a na dzieci czekały gadżety rowerowe. Na scenie wystąpili lokalni artyści m.in. Oliwia Kołbuk, Maksymilian Belniak, grupa „Czar Seniora”, Zespół Feniks oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Odbyła się również prelekcja dr Bartosza Zalewskiego na temat działań okupanta rosyjskiego na terenach ziemi kraśnickiej. Na uczestników czekał też gorący bigos, popcorn i wata cukrowa, a dzieci szaleć na dmuchańcu czy też bawić się z animatorami. Rozlosowano też 6 rowerów oraz 2 złote łańcuszki.

Organizatorami Rajdu Rowerowego Ku Przestrodze byli: Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Gmina Wilkołaz, Wschód Lubelskich Serc oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wilkołazie. Portal lublin112.pl był patronem medialnym wydarzenia.

4 komentarze

  1. Tacy z nich rowerzyści, że rowerem najlepiej po chodniku, a na podwórku 3 aŁdice. Kraśnik i okolice to zagłębie wieśniaków w aŁdicach.

  2. Oooo zlot kaskaderów.

  3. Moze z 15% ma kaski, brawo! Ku przestrodze…

  4. Uważam się za zbawionego

    A t usk zaplanował linię obrony na Wiśle, ru scy zrobili by z Lublina drugą Bu czę.

Dodaj komentarz