690 680 960

Sąd uchylił mandat za brak maseczki dla ubezwłasnowolnionego mężczyzny, chorującego psychicznie

Całkowicie ubezwłasnowolniony mężczyzna, chorujący psychicznie, został ukarany przez policję stuzłotowym mandatem za brak maseczki w miejscu publicznym. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich Sąd Rejonowy uchylił mandat z urzędu.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło pismo obywatelki w sprawie nałożenia w marcu 2021 r. na jej całkowicie ubezwłasnowolnionego syna mandatu karnego za brak maseczki w miejscu publicznym (wykroczenie z art. 116 k.w.).

Jak informuje RPO, ukarany jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym i z widoczną niepełnosprawnością. Ma trudności z wypowiadaniem się; żyje w swoim świecie. Skarżąca o ukaraniu dowiedziała się z informacji Urzędu Skarbowego (jest emerytką). Wskazała, że mieszka z synem niedaleko posterunku, wobec czego całą sprawę można było wyjaśnić.

– Rzecznik z przyczyn formalnych nie mógł ani wnieść kasacji, ani podjąć innych skutecznych działań w celu uchylenia tego mandatu. Konieczne było zatem znalezienie innego rozwiązania prawnego, np. uchylenia go z urzędu przez sąd, na podstawie art. 101 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Za rozważeniem takiej możliwości przemawiają zasady współżycia społecznego i szeroko rozumianej sprawiedliwości społecznej – argumentował RPO w piśmie do sądu.

Zgodnie z art. 101 K.p.s.w. prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat, albo gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art 15–17 Kodeksu wykroczeń.

Uchylenie następuje na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu.

Jak czytamy w komunikacie RPO, według art. 17 k.w., nie popełnia zaś wykroczenia, kto – z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych – nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Sąd Rejonowy uwzględnił propozycję RPO i uchylił mandat.

(fot. pixabay.com)

21 komentarzy

 1. Osobnik, który wystawił temu człowiekowi mandat powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności i wylecieć na zbity pysk ze służby!!

 2. pisiory powinni być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za lockdown i cały ten cyrk zwany pandemią

  • niestety ręka ręke myje nikt ich nie rozliczy, tak samo sasina, dostał 70 mln, załatwił prace kilku osobom w poczcie na wyższych stołkach, ale jest bohaterem uciemiężonych pisowców,
   PO też im nie zrobi nic, nie będą się wychylać bo znów na nich coś znajdą, 2 bandy rządzą polska robią co chcą. nic dobrego tu się nie zdarzy. coraz większy wyzysk, coraz większe promowanie patusów co nie chce sie im robić, coraz większe wyniszczanie małych i średnich firm.
   Kto zyskał na niedzielach nie handlowych?? ORLEN!!
   teraz może mniej zarabia jak sklepy się otwierają w niedziele, ale PISIS z tym walczy tylko Orlenowi można kabze nabijać,
   kup w niedziele chleb będzie problem, ale wódy i alkoholu możesz obkupić ile wlezie. TAKA MAMY DOBRA ZMIANE

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!