Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Są oskarżeni o 26 przestępstw. Kwota wyłudzenia podatku VAT sięga ponad 28 mln złotych

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 4 stycznia 2019 roku skierował do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. Są one oskarżone o dokonanie 26 przestępstw związanych z poświadczaniem nieprawdy przy wystawianiu faktur VAT.

Józef Ł., Thomas S., Adam B., Kordian D. oraz Andrzej W. są oskarżeni o popełnienie 26 przestępstw dotyczących wystawienia w latach 2008-2010 poświadczających nieprawdę faktur VAT dokumentujących fikcyjny obrót wyrobami ze stali, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz związanych z tym procederem przestępstw karnoskarbowych.

Prokuratorzy ustalili, że w latach 2008 – 2010 Józef Ł., zajmując się faktycznie prowadzeniem spółek NIKA oraz METEOR, używał do rozliczeń podatkowych nierzetelnych faktur. Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie zobowiązań z tytułu podatku VAT oraz podatku od osób prawnych w kwocie ponad 28 milionów złotych.

W fikcyjnym obrocie towarem wykorzystywane były podmioty prowadzące pozorną działalność, tzw. „słupy”. Na rachunkach bankowych firm realizowano przelewy w celu uwiarygodnienia transakcji, które faktycznie nie miały miejsca. W 2010 roku cześć z fikcyjnych faktur została wykorzystana przez spółkę zarejestrowaną na terenie woj. śląskiego do uzyskania bezprawnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 2 milionów złotych.

Śledczy zabezpieczyli kilkanaście tysięcy dokumentów księgowych, w tym fikcyjne faktury mające udokumentować pozorne transakcje zakupu i sprzedaży wyrobów stalowych o łącznej wartości ponad 97 milionów złotych.

Wobec dwóch oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W związku z grożącą oskarżonemu Józefowi Ł. karą zabezpieczono mienie o szacunkowej wartości prawie 600 tysięcy złotych.

Zarzucone oskarżonym czyny zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

(fot. PK)

4 komentarze

  1. Nie pierwsi i nie ostatni, kolejne osoby które działają w podobny sposób to kwestia czasu.

  2. Brawo, niech oddają co nie swoje, czas im Kanary zamieniać na komornika.

  3. Na taką kwotę nawet nie odważyli się aresztować.Bo i po co.

  4. Za dwunastki w robocie toniesz w długach?
    Chcesz Mercedesa k…a, to się naucz VAT wyłudzać,!

Z kraju

Sport