Ruszyły prace przy budowie Masztu Niepodległości w Lublinie

W tym tygodniu ruszył prace związane z budową Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego w Lublinie. Konstrukcja będzie ważyła 22 tony i będzie miała 35 metrów.

W poniedziałek 24 września ruszyła w Lublinie budowa Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego. Maszt Niepodległości sponsoruje trzech liderów gospodarczych na Lubelszczyźnie: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., PGE Dystrybucja S.A. i LW Bogdanka. Koszt wykonania masztu wyniesie blisko 676 tys. zł.

– Konstrukcja masztu odzwierciedla wielokulturowość Lublina. Rondo im. Romana Dmowskiego w swym układzie urbanistycznym łączy ważne miejsca i arterie Lublina. Lubelszczyzna i jej stolica zasługują na to aby 11 listopada, na rondzie im. Romana Dmowskiego załopotała biało-czerwona flaga upamiętniająca pokolenia Polaków którzy walczyli o naszą Niepodległość- mówił Marek Wątorski prezes Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”.

11 listopada tego roku, sięgający 35 metrów maszt zostanie poświęcony. Do głębokości 15 m od poziomu gruntu zostaną wywiercone mikropale, na których stanie cała konstrukcja masztu. Flaga narodowa będzie miała powierzchnię 50 metrów kwadratowych, a całość stalowego obiektu będzie ważyła ponad 22 tony.

Większość prac będzie prowadzona w nocy. To jedyny tego rodzaju maszt w Polsce, który zostanie poświęcony w 100-lecie odzyskania Niepodległości.

Przeciwko budowie konstrukcji są przedstawiciele Ruchu Miejskiego – Miasto dla Ludzi. Na profilu na Facebooku napisali:

Naszym zdaniem, proponowany na wizualizacjach wygląd budowanego już masztu podważa powagę Polskich Barw. Przypomina on bowiem toporny, przeskalowany stojak, jakby część oderwana od okrętu czy kosmodromu. Tymczasem ma stanąć w miejscu kluczowym dla tożsamości Lublina, gdzie są już najważniejsze dla nas historyczne punkty wysokościowe: Kaplica Świętej Trójcy, Donżon, Cerkiew, Czwartek. Umieszczanie tu kolejnego punktu tak nieładnie rzucającego się w oczy, przyczyni się do ich minimalizacji i krajobrazowej degradacji. Będzie to szpetny dysonans na pokolenia. Czy nie można było o tym pomyśleć wcześniej, by zaprojektować konstrukcję godną wyrażanych intencji?

 

Maszt_2

DSC01173

2018-09-29 14:11:44
(fot. lublin112.pl, mat. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin)

Zobacz również

65 komentarzy

 1. Proponuję poniżej flagi , herb Lublina a jeszcze niżej cebularza co by wszystcy przyjezdni wiedzieli gdzie przyjechali?

  • Wszystko dobrze tylko dlaczego taka mała…?1?1 czyżby tylko taki miś na miarę czasów…? Tak poważnie „miś na miarę czasów”… skąd my to znamy…

   • A najlepsze jest to cyt: „Konstrukcja masztu odzwierciedla wielokulturowość Lublina”… ?!?!/ hhaaaaaahahahahah.. trójnóg z gigantycznych rur to symbol wielokulturowości… aaaaaahahahahhahah

 2. Potrzebny ten maszt jak rybie parasolka…

  • Im mniejsi ludzie tym większe pomniki… cóż mamy już wszystko: drogi, gospodarka kwitnie, ludzie żyją jak pączki w maśle, dług znikł więc możemy sobie pozwolić na kilka takich „flag”

   • jak się nie ma konkretów to pozostają jedynie symbole…

   • im więcej ludzie dostają tym bardziej marudzą … mamy wszystko ? chyba jeszcze nie.. tak chcesz zachodu.. a tak narzekasz jak ksiądz z tacą .. ża aż żal d**sko ściska. haha
    a pewnie że w końcu możemy sobie pozwolić na tylko 35m stojaka z flagą !
    chyba, że chcesz wyjechać „zagramanice” i znowu marudzić j.w.
    drog mamy mało, gospodarka odżywa po tych złodziejach… a ty narzekasz ZNOWU ? weź się schowaj
    ludzie jeszcze nie żyją jak pączki w lukrze… raptem w dżemie własnej produkcji… o dziwo jak będą sprzedawać to twoi ziomkowie nie wystawią mandatu za chęć .. próbę życia jak pączek w maśle
    … i pozwolimy sobie na 100000 takich flag.. żebyś sobie mośku mógł pogadać tylko.
    Rosjanie.. Niemcy.. I reszta świata mogą żyć w chwale ze swoją ojczyzną a wam k**** zawsze czego mało zawsze źle bo coś się robi dla kraju/narodu/obywateli.. np.. dając ten SOCJAL .. a’la zachodni. żebyście mieli jak na zachodzie .. choć jest tego naparstek tylko. bo gospodarka powstaje żeby wszystkim w koło dokopać i żebyśmy MY zarabiali 1 raz od wieków ! a TY MASZ CZELNOŚĆ NARZEKAĆ ? .. idź .. jedź za gramanice. będziesz pączkiem.. a raczej pszczółką robotnicą żeby im na zachodzie się dobrze żyło a TY … zarobisz się na śmierć tylko po to .. żeby zarobić 6tys .. ŻAL .. żyj za 1.. za 2tys i ciesz się że jesteś w domu z rodziną … i nie udawaj katolika idąc na mszę siedząc w 1 ławce .przyjeżdżając jakimś złomem niemieckim.. bo to nic nie da.. każdy wie że żeś NIC jest.//i pytanie tylko.. po co wieszasz flagę na swoim mieszkaniu w kredycie … jedź.. wieszaj zachodnią..
    a
    POLSKIE FLAGI będą ZAWSZE !

 3. Solidarność zamiast walczyć o godne warunki pracy to stawia pomniki, obchodzi kolejne rocznice i to przeważnie spraw przegranych oraz walczy ze swoim dawnym przewodniczącym, który stworzył tę markę niejakim Lechem z wąsem. A ten stojak to poroniony pomysł za składki członków i jak znam życie w większości za nasze podatki.
  Przecież to kolejny koszmarek i tu zachodzi pytanie – kto im na to pozwolił? Gdzie był architekt miejski i zdaje konserwator zabytków? Trzeba to później jak najszybciej rozebrać!

 4. Spoko, wygląda nieźle. Oby wisiała tam tylko flaga Polski.

 5. Brama Trynitarska,wieża kościoła przy Bursztynowej,komin elektrociepłowni a teraz Maszt Niepodległości. To będzie jeden z niewielu najwyższych obiektów w mieście.

 6. Uff uspokoiłem się myślałem że to będzie budowa pomnika Smoleńskiego.

 7. Potomkom kacapów jak i obecnemu włodarzowi miasta- Żukowi, wszystko co Polskie i stanowi tożsamość narodową przeszkadza. Najchętniej to by na tym maszcie flagę Unii wywiesili a mieszkańców miasta wymieszali po połowie z beżowymi. Wstyd dla Lublina, że to regionalni sponsorzy finansują budowę nie miasto. Jakoś na płacenie socjalu kolorowym , których chciał ściągnąć do miasta prezydent Koziego Grodu pieniążki miał a na Tę konkretną inwestycję zabrakło? Ewidentnie widać, czyich interesów pilnuje jak i jego ugrupowanie. oraz zwolennicy. Na pewno, nie są to interesy zgodne z Polską racją stanu. Pamiętajcie o tym przy nadchodzących wyborach.

  • Moim zdaniem to zbędna inwestycja, ale skoro są sponsorzy… niech stawiają. Ciekawe kto pokryje późniejsze koszty utrzymania: oświetlenie, malowanie co jakiś czas, pranie flagi, itp. I jakoś nie widzę w niej tej wilokulturowości, ale ja nie TFUrca to może nie rozumiem.

   • Maszt po zakończeniu budowy zostanie przekazany miastu. I wszystkie koszty związane z utrzymaniem będzie ponosiło miasto, tzn. mieszkańcy 🙂

    • Tak, bo lepiej zdecydowanie jeśli miasto płaci za pseudoartystyczne wypociny i bzdety jakiegoś przetrąconego artysty, typu płomienie w oknie, skoczek na gzymsie, albo ta idiotyczna instalacja na dziedzińcu zamkowym – pozamykane w kojcach stare telewizory, śrubki i maszyny do pisania… ot sztuka na poziomie… nie wiadomo tylko co autor miał na myśli, tudzież czego się nałykał.

  • A potomkiem kacapów to ty jesteś!!! Zapytaj babci , czy przypadkiem jakieś geny nie zostały wam dołożone gdy rosyjski żołnierz ją wyzwalał 😉

  • Znowu pitolisz głupoty Obecny rządzący sami się chwalą, że sprowadzili już ponad 300 tys. I co darmo siedzą a może Unia daje na tych imigrantów kasę?
   Tylko nie podsyłaj linków do głupkowatej kłamliwej propagandy.

   • Widzę kolega wierzy w przekaz niemieckich mediów i jedynie taki uważa za prawdziwy. Przypomina to czasy kiedy to jedynie słuszną linię sowiecka partia wytyczała. Ja tam wolę, by Polski, demokratycznie wybrany Rząd drogę wytyczał a nie Niemcy za pośrednictwem Patologii Oszustów i kameleonów z ZSL.

    • Mietek , wytłumacz mi jak to jest możliwe , że 12% społeczeństwa w demokratycznych wtedy wyborach 2015 roku mogło doprowadzić nasz kraj do ruiny . Wszystkich obrażacie , oczerniacie ,że ten i tamten nic tylko kradli a WY co teraz robicie ? Po was Polska będzie z 25 lat wstawać z kolan i odbudowywać się . Jakim jeszcze cudem można obdarowywać 500+ , każdą patologiczną rodzinę nie zapominając o tych wszystkich dzieciorobach . Moim skromnym zdanie , każdy kto sobie narobił tyle dzieci powinien utrzymywać je sam , a nie za nasze , moje i twoje . Mamy 21 wiek i tekst kogoś ,że BÓG tak chciał i dał nam tyle dzieci jest po prostu smieszny . Oznacza tylko tyle ,że mówi to niedokształcony , zacofany motłoch . Nie widzę równiez celu , aby nasze władze miasta dokładały cokolwiek do widzi misie jakiejś pisowskiej durnoty .

     • Przyjęcie Polski do grupy krajów rozwiniętych Patologii Oszustów zawdzięczamy? Chyba w Matrixie Schetyny kolega żyje.
      „…Nie widzę równiez celu , aby nasze władze miasta dokładały cokolwiek do widzi misie jakiejś pisowskiej durnot…” Co poeta miał na myśli? Jak na razie, miasto dokłada do wszystkiego co nam Żuk sprezentował. Niby to podwojenie długu w Niemieckich Bankach to robota PiS?

     • Te, lyberał, a to że z Twoich składek na ubezpieczenie społeczne (o ile, takie składki odprowadzasz i nie jesteś – jak przystało na prawdziwego liberała – 30-letnim nierobem z dwoma lewymi rękami na utrzymaniu rodziców) są wypłacane dzisiejsze emerytury Twoich dziadków i wszystkich emerytów Ci nie przeszkadza? A to że z Twoich składek na ubezpieczenie OC są wypłacane odszkodowania dla tych, którzy powodują wypadki Ci nie przeszkadza? A to że z Twoich składek na ubezpieczenie zdrowotne jest finansowane leczenie chorych Ci nie przeszkadza? A to że z zawyżonych odsetek Twoich kredytów jest finansowane oprocentowanie lokat bogatych, których stać na to, by mieć lokatę Ci nie przeszkadza?

      Bo jeśli tak bardzo wnerwia Cię to, że jedni muszą płacić za innych, to nie mogę się nadziwić, dlaczego problemem jest dla Ciebie tylko 500+?

 8. jakby bardziej zagieli te nożki to byłaby to kotwica. symbol Polski Walczacej 🙂

  • Myślałem, że tylko ja tak widzę ten maszt z flagą. Wspaniała konstrukcja to będzie. Wysoka na 14 kondygnacji budynku mieszkalnego. Na pewno będzie widoczna z mieszkań wielu domów.

 9. PiS jak zwykle za pieniądze od spółek skarbu państwa, czyli za NASZE PIENIĄDZE buduje pomniki. Szefuje temu wszystkiemu pani poseł Kruk znana z tego, że „umie cośtam, cośtam”. Gdyby zebrali te pieniądze z własnych kieszeni to proszę bardzo, a tak to wyrzucanie kasy w błoto. Przy okazji pewnie wykręcą wałki i zarobi wykonawca, zleceniodawca, wszyscy zasiadający w radach itp. Każdy swoje weźmie bo to kasa wspólna nasza, czyli niczyja. PRL-BIS.

  Przekazaliby te pieniądze na dom dziecka, wyposażyli szpital, wybudowali bibliotekę, lub oddajmy ludziom ale nie, pierdyknijmy przy zamku metalowy 30 metrowy patyk za prawie milion złotych…

  Ręce opadają do samej ziemi.

  • Żuk za czyje pieniądze chciał sprowadzić i utrzymywać beżowych?

   • za pieniądze Komisji Europejskiej, Przecież UE chciała nam za każdego zapłacić po kilkanaście tysięcy euro 😉

    • Myślisz frajerze, że do końca jego żywota? Może rok góra dwa i znalezli by sposób by przestać płacić im kieszonkowe. A gdzie zakwaterowanie i wyżywienie? O tym nie było mowy. Oj lemingi, jacy wy jesteście naiwni. Łykacie wszystko jak pelikan żabę,

  • zapomniałeś dodać, że jeszcze klecha zgarnie swoją dolę za pokropek tego rusztowania… 🙁

 10. Komu to potrzebne ? A sygnalizacji przy Makro jak nie ma tak nie ma ale maszt bedzie

  • A tam sygnalizacja potrzebna jak rybie parasol nie umiesz jeździć to nie wsiadaj za kierownicę

  • Danka, powiedz czego nie rozumiesz w zasadach korzystania z ronda bo tam jest jedna prosta zasada: „wjeżdżając ustąp”!!!! tyle, po co ci kur..a sygnalizacja..? żeby korki były…? bo paru głąbów pogięło blachy i na chwilę (dobre i tyle ) wyeliminowali się z ruchu…? a co do flagi to się zgadzam! Tyle innych potrzeb…!

   • „wjeżdżając ustąp”!!!! To sformułowanie dotyczy skrzyżowań z ruchem okrężnym a nie ronda. Jak widać, rozróżnienie tych dwu rodzai skrzyżowań, nie jednemu sprawia trudność.

 11. Znając umiejętności fachowców od budowlanki, przy większym wietrze będę omijać tę tyczkę szerokim łukiem

 12. Sponsorzy to lepiej by może wsparli Speed Car Motor Lublin… Komu potrzebny ten maszt?

  • Prywatne inicjatywy niech wspierają prywatni sponsorzy. Co do drugiej części wypowiedzi; Patriotom i Polakom. A ty kim jesteś, że ci to nie w smak?

  • Lepiej tor by zrobili
   Buhahaha bo jakby był tor bo by ….. Nic się nie zmieniło ?

 13. a już myślałem że będzie tam 35 metrowy pomnik prezesa.

 14. lepiej by ulice ponaprawiali a nie kolejne nieużyteczne rzeczy stawiali

  • Żuk jest od poprawiania ulic a nie sponsorzy. Resztki z kasy miejskiej przeznaczył na banery wyborcze. O remontach zapomnij do przyszłego roku. Z pustego i Salomon nie naleje.

   • Z tej pustej kasy miejskiej miasto będzie musiało utrzymać wybudowany maszt.

    • Jak sobie wybierzecie Żuka, to zapewne utrzymanie masztu będzie kosztowało dwa razy więcej niż jest wart lub zmarnieje i pójdzie do rozbiórki, jak wiele rzeczy w mieście. Całe szczęście, że terenu deweloperom nie będzie mógł sprzedać. Choć nie należy mówić hop…..

 15. maszt będzie przynosił zysk jak lotnisko.stadion. i itp inwestycie Żuka

  • Ile kosztował będzie maszt a ile kosztowały fanaberie Żuka? Skali problemu i zródeł finansowania nie dostrzegasz?

 16. mówią. że będą tam przekazniki Tv Trwam i radia Damw Ryja

 17. A kto utrzymuje te 300 tys. które pis sprowadził i jeszcze się tym chwali! O, przepraszam wypslo mu się… hehe he.

 18. Kolega mojego kolegi

  Grupa Azoty i Bogdanka lepiej gdyby te pieniądze zainwestowała np w sponsoring ekstraligowej żużlowej drużyny Motoru

  • I to trafna uwaga. Maszt to niby symbol, ale nic specjalnie nie wniesie i trudno by rozsławiał i reklamował miasto. Więcej pożytku byłoby ze sponsoringu sensownej lokalnej drużyny w dowolnym sporcie. Piłkarzy wstyd pokazywać – dostali porządny stadion a grają jak na kartoflisku, ale mamy świeżutki żużel, od lat znane w Europie szczypiornistki, kilku świetnych pływaków, a i ze sportów walki znajdziemy osiągających wyniki przedstawicieli obu płci. Jest w czym wybierać.

  • „…ekstraligowej żużlowej drużyny Motoru…” To dopiero obrońcy demokracji, kodomici, Ubywatele RP. Patologia Oszustów i Praca Swoim Ludziom, krzyk by podnieśli, że Państwowe firmy prywatne drużyny sponsorują.

  • Azoty już zostały zmuszone do tego by sponsorować żużel, a ostatnio jakąś pardwę Zamość , teraz to! Tylko nie wiem , czy wiecie ale Azoty są za II-kwartał na stracie -2mln zł

 19. Podobno ma być widziany że Świdnika a to niektórym ułatwi drogę do miasta inspiracji.

 20. Teraz to policja będzie miała pełne ręce roboty bo przez to że będą się gapić na te arcydzieło to będzie dużo stłuczek

  • Tam powinien stac pomnik Jarka za jego dokonania „PIS”to teraz prioritet „niech zyje Jaros”i jego wierni.

   • Jarka? Myślałem , że Żuka. Należy mu się za rekordowe podwojenie długu miasta i genialne inwestycje. Nikt w Polsce tego nie dokonał w tak krótkim czasie jak on i jego świta. Tylko to niemieckie banki powinny sponsorować. One z tego tytułu latami profity będą zgarniać.

 21. ciekawe kto pierwszy na niego „wlyzie” bedzie „uziemniony”elektrycznie SM bedzie mieć kamerę. Pani orof.K już „wytrzezwiala „

 22. Kolejnym etapem powinna być modyfikacja sygnalizacji świetlnej na 3x większe albo postawienie 4 policjantów do kierowania ruchem. Jak wiem z doświadczenia maszt będzie widoczny a sygnalizator w słońcu mało. I buumm

 23. ą drogowskaz na Lyncznom bedzie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki