Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszyły prace przy budowie Masztu Niepodległości w Lublinie

W tym tygodniu ruszył prace związane z budową Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego w Lublinie. Konstrukcja będzie ważyła 22 tony i będzie miała 35 metrów.

W poniedziałek 24 września ruszyła w Lublinie budowa Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego. Maszt Niepodległości sponsoruje trzech liderów gospodarczych na Lubelszczyźnie: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., PGE Dystrybucja S.A. i LW Bogdanka. Koszt wykonania masztu wyniesie blisko 676 tys. zł.

– Konstrukcja masztu odzwierciedla wielokulturowość Lublina. Rondo im. Romana Dmowskiego w swym układzie urbanistycznym łączy ważne miejsca i arterie Lublina. Lubelszczyzna i jej stolica zasługują na to aby 11 listopada, na rondzie im. Romana Dmowskiego załopotała biało-czerwona flaga upamiętniająca pokolenia Polaków którzy walczyli o naszą Niepodległość- mówił Marek Wątorski prezes Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”.

11 listopada tego roku, sięgający 35 metrów maszt zostanie poświęcony. Do głębokości 15 m od poziomu gruntu zostaną wywiercone mikropale, na których stanie cała konstrukcja masztu. Flaga narodowa będzie miała powierzchnię 50 metrów kwadratowych, a całość stalowego obiektu będzie ważyła ponad 22 tony.

Większość prac będzie prowadzona w nocy. To jedyny tego rodzaju maszt w Polsce, który zostanie poświęcony w 100-lecie odzyskania Niepodległości.

Przeciwko budowie konstrukcji są przedstawiciele Ruchu Miejskiego – Miasto dla Ludzi. Na profilu na Facebooku napisali:

Naszym zdaniem, proponowany na wizualizacjach wygląd budowanego już masztu podważa powagę Polskich Barw. Przypomina on bowiem toporny, przeskalowany stojak, jakby część oderwana od okrętu czy kosmodromu. Tymczasem ma stanąć w miejscu kluczowym dla tożsamości Lublina, gdzie są już najważniejsze dla nas historyczne punkty wysokościowe: Kaplica Świętej Trójcy, Donżon, Cerkiew, Czwartek. Umieszczanie tu kolejnego punktu tak nieładnie rzucającego się w oczy, przyczyni się do ich minimalizacji i krajobrazowej degradacji. Będzie to szpetny dysonans na pokolenia. Czy nie można było o tym pomyśleć wcześniej, by zaprojektować konstrukcję godną wyrażanych intencji?

 

Maszt_2

DSC01173

2018-09-29 14:11:44
(fot. lublin112.pl, mat. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin)

65 komentarzy

  1. Teraz to policja będzie miała pełne ręce roboty bo przez to że będą się gapić na te arcydzieło to będzie dużo stłuczek

    • Tam powinien stac pomnik Jarka za jego dokonania „PIS”to teraz prioritet „niech zyje Jaros”i jego wierni.

      • Jarka? Myślałem , że Żuka. Należy mu się za rekordowe podwojenie długu miasta i genialne inwestycje. Nikt w Polsce tego nie dokonał w tak krótkim czasie jak on i jego świta. Tylko to niemieckie banki powinny sponsorować. One z tego tytułu latami profity będą zgarniać.

  2. ciekawe kto pierwszy na niego „wlyzie” bedzie „uziemniony”elektrycznie SM bedzie mieć kamerę. Pani orof.K już „wytrzezwiala „

  3. Kolejnym etapem powinna być modyfikacja sygnalizacji świetlnej na 3x większe albo postawienie 4 policjantów do kierowania ruchem. Jak wiem z doświadczenia maszt będzie widoczny a sygnalizator w słońcu mało. I buumm

  4. ą drogowskaz na Lyncznom bedzie

Z kraju