Ruszają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim

W najbliższy weekend, po zimowej przerwie rozpocznie się tegoroczny sezon pokazów na fontannie multimedialnej na placu Litewskim. Podziwiać będzie można nowe widowisko.

W piątek 3 maja odbędzie się pierwszy w tym roku pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim. Mieszkańcy zobaczą nowy, 12 minutowy pokaz wykorzystujący wodę, światło i dźwięk, który powstał z okazji jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Unia Narodów jest alegoryczną opowieścią, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy.

Na maj zaplanowano łącznie 12 pokazów, głównie w piątki i soboty o godzinie 21:00. Kolejne z nich oglądać będzie można z okazji wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Odbywać się one będą 3, 4, 10, 11, 13, 14, 17, 18, 23, 24, 25 i 31 maja. Łącznie w tym roku odbędzie się około 50 pokazów. Podobnie jak w ubiegłych latach, prezentowane będą do końca września.

Oprócz pokazu „Unia Narodów” mieszkańcy oraz turyści zobaczą też 12 minutową prezentację multimedialną „Anioły lubelskie” nawiązującą do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Kolejną z nich jest 20-minutowa inscenizacja „Sen o Mieście” nawiązująca do widowiska teatralnego prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina.

Nie zabraknie też lubianego przez widzów pokazu „Historia Placu Litewskiego na wesoło” przygotowanego przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina. Będzie też pokaz „Wydarzenia Kulturalne”, czyli prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w Lublinie.

(fot. lublin112)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska