Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Roztocze: Wprowadzono zakaz wstępu do lasów

/529226_596260270454828_1724847073_n.jpg” alt=”null” />
Ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia które powodują pokryte lodem drzewa, w kilku nadleśnictwach na Roztoczu wprowadzono całkowity zakaz wstępu na tereny leśne.

Występujące przez ostatnich kilka dni marznące opady spowodowały ogromne zniszczenia w drzewostanie na terenie lasów Roztocza. Wiele drzew zostało całkowicie zniszczonych, inne są tak obciążone lodem i pochylone, że w każdej chwili mogą się złamać przez co stanowią bardzo duże zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. To że zagrożenie jest poważne, świadczy fakt, że do lasu obawiają się wejść sami leśnicy, by dokładnie oszacować straty, jakie powstały w drzewostanie. Na chwilę obecną wiadomo tylko tyle, że najbardziej ucierpiały drzewa w wieku do 60 lat oraz młodniki. W przypadku tych ostatnich, wiele z nich zostało praktycznie całkowicie zniszczonych, i trzeba będzie te uprawy zakładać od nowa.

Cały czas trwa liczenie strat, już teraz jak wyjaśniają leśnicy widać że będą one ogromne. -Złe warunki pogodowe przyczyniły się do znacznego oblodzenia koron drzew w wyniku czego powstała duża ilość złomów i wykrotów w drzewostanach- tłumaczy mgr inż. Andrzej Kulas Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec. Na gałęziach powstała warstwa lodu o wadze nawet 10-krotnie większej niż wazy sama gałąź. -Ta oblodzona gałąź powyżej długości ok 80 cm ważyła 1,8 kg, po roztopieniu lodu jedynie 0,237 kg, czyli zwiększyła swoją masę ponad 7-krotnie –dodaje Nadlesniczy.

W lasach Tomaszowa Lubelskiego, Józefowa, Biłgoraja i Zwierzyńca wprowadzono zakaz wstępu do lasów. Wiele drzew jest znacznie pochylonych, co sprawia że w każdej chwili mogą upaść bądź się złamać. Wchodzenie i poruszanie się po lesie stwarza zagrożenie życia lub zdrowia. Podobny zakaz wprowadzono w Roztoczańskim Parku Narodowym. Jak wyjaśniają pracownicy, -Ze względu na bardzo trudne warunki występujące na terenie parku, obowiązuje zakaz wstępu na wszystkie ścieżki poznawcze i szlaki turystyczne. Zakaz będzie obowiązywał do zakończenia prac związanych z uprzątaniem drzew stwarzających zagrożenie.

(fot. Nadleśnictwo Zwierzyniec)
2014-01-22 22:18:14

3 komentarze

  1. Groźne, ale ładne 😛

  2. Okropny widok. Szkoda każdego drzewa. ;-(

  3. A gdzie k… byli słynni obrońcy zieleni? Jak tak to siedzą na drzewach w ich obronie więc teraz też mogli wejść i lód strącać!

Z kraju