Rozpoczęła się produkcja polskich testów na koronawirusa

Ruszyła produkcja polskich testów na koronawirusa, którego prototyp opracowali badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Tygodniowo będzie można wytworzyć 100 tys. sztuk – w oparciu o odczynniki produkcji własnej i polskich firm. Ministerstwo nauki przekazało na ten cel 15 mln zł.

Testy do diagnostyki obecności wirusa SARS-CoV-2, produkowane przez Instytut Chemii Bioorganicznej przy współpracy z firmą Medicofarma, zostały już zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych.

– Wielkie gratulacje dla naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Cieszę się, że Ministerstwo mogło wesprzeć ich działania finansowo i organizacyjnie. W tak trudnym czasie musimy robić wszystko sprawnie i szybko. Dzięki produkcji polskich, równie dobrych jak zagraniczne, ale tańszych testów powinno ich być znacznie więcej. Co pozwoli na przebadanie większej ilości osób, a to ma ogromne znaczenie dla zdolności opanowania epidemii – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wirusowa grupa wsparcia

Instytut kierowany przez prof. dr hab. Marka Figlerowicza prowadzi od lat badania nad wieloma wirusami, między innymi HIV, HCV i grypy. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy. Koordynatorem zespołu nazwanego roboczo „Wirusową grupą wsparcia” jest dr Luiza Handschuh, szefowa Pracowni Genomiki (współtworzy m.in. genomiczną mapę Polski, czyli portret genetyczny Polaków).

– Ostatnią moją decyzją jako Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazałem Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję pierwszych testów na koronawirusa. Niech ten wspaniały sukces naszych naukowców będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei – powiedział Jarosław Gowin.

(fot. MNiSW)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Myślę,że nie dostaniemy go free z kopertą do głosowania.Niebawem izolowani będą ale zdrowi od chorych.Maseczki?Hahaha.Jeżeli wirus utrzymuje się w powietrzu i teraz wiosna z całą roślinnością pylącą to minister i całe to rządzące tałatajstwo i po dziesięć masek niech zakłada.

 2. kodziarze peowcy i lewactwo … do płotu!

 3. To, że mamy zdolnych naukowców z Polskiej Akademii Nauk wiadomo nie od dziś.
  W jakim tempie wykonali czapki z głów! Sam projektuję, aczkolwiek w innej branży dlatego doceniam ten wyczyn i doskonale zdaję sobie sprawę, ile to wysiłku kosztuje.
  To uchroni wielu obywateli naszego narzekającego Narodu przed przypadkowym zakażeniem, a jak wiadomo, nie każdy jest w stanie tego wirusa przeżyć 🙁
  Brawo! Hapeau bas! 🙂

 4. Ci naukowcy są z PO. Pis przywłaszcył sobie honory.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!