Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Rowery miejskie w opłakanym stanie. Dwie trzecie skontrolowanych jednośladów z usterkami RAPORT

W dniach 25-27 marca odbył się społeczny audyt stanu technicznego Lubelskiego Roweru Miejskiego. Skontrolowano 109 jednośladów, ponad dwie trzecie z nich miało usterki techniczne.

W ciągu trzech dni aktywiści Porozumienia Rowerowego sprawdzili 109 rowerów znajdujących się w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Audyt techniczny wykazał, że spora część jednośladów jest w opłakanym stanie.

W sumie skontrolowano 12,10% wszystkich rowerów w systemie LRM. Rowery wypożyczono z 18 przypadkowo wybranych stacji usytuowanych na terenie Lublina. Stanowi to 19,78% wszystkich stacji. Spośród wszystkich skontrolowanych rowerów, tylko 35 sztuk działało bez żadnych zastrzeżeń. Liczba ta stanowi zaledwie 32,11% wszystkich sprawdzonych rowerów. W takiej samej liczbie rowerów wykryto jedną usterkę. Dwie usterki wykryto w 30 rowerach (27,52% sprawdzonych). Natrafiono na 9 rowerów (8,26% sprawdzonych) z trzema usterkami.

Łącznie ujawniono 125 usterek. W jednej trzeciej jednośladów były to usterki uniemożliwiające bezpieczną i zgodną z przepisami ruchu drogowego jazdę po drogach publicznych.

audyt1

 

Na jakie usterki natrafili sprawdzający rowery?

Stwierdzano występowanie następujących usterek: zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach, usterki oświetlenia tylnego, usterki napędu, obracające się chwyty kierownicy, problemy z siodełkiem, usterki układu kierowniczego, usterki hamulca przedniego, usterki oświetlenia przedniego, usterki dzwonka, problemy ze zmianą biegów, problemy ze zwrotem, usterki hamulca tylnego. Wszystkie usterki dotyczące konkretnych rowerów zostaną zgłoszone operatorowi Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Niestety wykonany audyt potwierdza opinie użytkowników związane z występowanie problemów technicznych w rowerach publicznych. Usterki mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Przy tak znacznym odsetku rowerów z nieprawidłowościami, prawdopodobieństwo wypożyczenia niesprawnego roweru jest duże.

audyt2

Biorąc pod uwagę ilość usterek Porozumienie Rowerowe rekomenduje częstsze kontrole stanu rowerów, np. podczas ich relokacji do stacji.

Jednocześnie, istnieje potrzeba informowania użytkowników o konieczności zgłaszania wszystkich zauważonych usterek operatorowi. Kontrolujący jednoślady zwracają uwagę, że nie sprzyja temu sposób zgłaszania usterek.

Obecnie, po zwrocie roweru, aplikacja nie umożliwia zgłoszenie jego usterki. Ponadto, po zgłoszeniu usterki użytkownik nie dostaje informacji zwrotnej, czy usterka została usunięta. Użytkownik nie jest też w żaden sposób nagradzany za zgłoszone usterki.

Porozumienie Rowerowe planuje przeprowadzenie kolejnych audytów jeszcze w tym sezonie LRM.
W załączniku – pełny raport ze społecznego audytu systemu LRM.

2018-03-29 17:18:45
(fot. nadesłane Porozumienie Rowerowe)

47 komentarzy

  1. szkoda, bo zapowiadało się naprawdę nieźle! miejmy nadzieję, że szybko naprawią usterki i i znowu będzie nieźle:)

  2. Uspawać Hulajnogi ze stali z odlewanymi kołami zamiast opon i dętek i nie będzie sie mialo co psuć

  3. Przynajmniej zrobili coś pożytecznego.
    Gdyby aktywiści rowerowi z innych stowarzyszeń dołączyli do akcji to pewnie sprawdzonych rowerów byłoby więcej.
    Ale ci „inni” wolą aktywnie „walczyć” w imię innych szczytnych celów.
    W ramach najbliższej Masy Krytycznej będą się domagać udzielania zezwoleń na rowerowe stragany na deptaku.
    W kolejce na prowadzenie takich rowerowych straganów po kawie i napojach są chętni na handel lodami, pieczywem, owocami.
    Jeśli oni dostaliby zezwolenie to dlaczego nie mieliby dostać handlujący warzywami, bielizną, chińskimi „pamiątkami” z Lublina i tak można by wymieniać bez końca.
    Brawo rowerowi „aktywiści”.

  4. Ależ nikt nikomu nie każe z nich korzystać!!!!! K…a!
    Przecież każdy ma oczy i widzi na czym ma się poruszać!!

  5. Czy to nie podchodzi pod wyłudzenie lub niedopełnienie obowiązku?

  6. W Poznaniu i we Wrocławiu jest tak samo. Chyba ta sama firma obsługuje rowery. Straszna lipa.

  7. NEXT BIKE 🙂 fajna nazwa… Neeeeext!

  8. kto wymyślił stojaki dla rowerów pod gołym niebem bez zadaszenia?

Z kraju