Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Rok temu zaczęła się wojna. Przed ratuszem odśpiewano hymny Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej (zdjęcia)

W pierwszą rocznicę wojny za naszą wschodnią granicą w Lublinie zorganizowano wydarzenia, mające na celu okazanie solidarności z narodem ukraińskim. Pierwszym z nich było wspólne odśpiewanie przed ratuszem hymnów.

W piątek w samo południe przed lubelskim ratuszem odśpiewane zostały hymny: Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej. W ten sposób miasto i mieszkańcy, w pierwszą rocznicę wojny za naszą wschodnią granicą, postanowili oddali hołd walczącym o wolność Ukraińcom.

Jak wyjaśniał prezydent Lublina Krzysztof Żuk, ważne jest, żebyśmy w tym momencie byli razem. Podkreślił jednocześnie, że jest niezwykle wdzięczny, że od 12 miesięcy nieprzerwanie, okazywana jest solidarność i pomoc potrzebującym.

Dzisiejsze wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców, w tym przebywających w Lublinie obywateli Ukrainy. Jednocześnie na placu Litewskim otwarto wystawę „Lublin pomaga Ukrainie”, która przedstawia działania pomocowe Lublina i jego mieszkańców skierowane do ukraińskich obywatelek i obywateli.

Natomiast w Trybunale Koronnym zorganizowano uroczystość wręczenia medali „Lublin Bohaterom”. Trafiły one do podmiotów współpracującym z Miastem i Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie przy wsparciu uchodźców oraz przekazywaniu pomocy humanitarnej do Ukrainy.

Przypomnijmy, Lublin jest jednym z głównych miast, gdzie obywatele Ukrainy znaleźli schronienie uciekając przed wojną. W stolicy naszego regionu zatrzymało się przejazdem ponad 2 mln uchodźców. Większość z nich ruszyła w dalszą drogę do innych województw, czy też krajów.

Rok temu zaczęła się wojna. Przed ratuszem odśpiewano hymny Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej (zdjęcia)

Rok temu zaczęła się wojna. Przed ratuszem odśpiewano hymny Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej (zdjęcia)

Rok temu zaczęła się wojna. Przed ratuszem odśpiewano hymny Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

35 komentarzy

 1. Cyrku ciąg dalszy.

 2. Jakiego wroga? Jak historia pokazuje po wojnie ukraińsko-ruskiej następuje konflikt ukraińsko-polski. Brak kultury pozwala Ci nazywać kogokolwiek dziczą. Wróg nie dostarcza Ci tanie ropy i gazu. Bądź bardziej powściągliwy w komentarzach.

 3. Rzeczywiście „tłumy” Lublinian przybyły pod ratusz.

  • Tyle co na marszu kodu.

  • Ja obca krajowca być, tzw. innostranna to wiedzieć...

   Ciekawe ile temu tłumowi dano na „zakuty dysk”, żeby tam sterczeć i świecić facjatami do obiektywów

 4. To tylko w UE jest Polska,i Ukraina?

  • Nie oczekuj, że z takiej okazji odśpiewają hymny wszystkich krajów europejskich.
   To zajęłoby im cały dzień na wycie

 5. Trzeba mieć tylko nadzieję,że gdy by Polskę ktoś zaatakował i musieli byśmy uciekać na Ukrainę,to Ukraińcy by nas tak samo ratowali z sercem ,jak my ich teraz . Obecny naród ukraiński nie jest nic winny temu , że ich dziadkowie i pradziadkowie wyrzynali w bestialski sposób polską ludność na Wołyniu

  • Ty Mi Tu nie...

   Zgadzam się z tym, że obecny naród ukraiński nie jest nic winny temu , że ich dziadkowie i pradziadkowie wyrzynali w bestialski sposób polską ludność na Wołyniu
   Nie chcę ty bronić Niemców, chociaż wiem, że obecny naród niemiecki nie jest nic winny temu , że ich dziadkowie i pradziadkowie mordowali także i Polaków, ale nie rozumiem dlaczego odszkodowań wojennych chce się od Niemców, a od Ukraińców nie.
   Do tej pory nawet się nikt na ten temat nie zająknął.

 6. To i Niemcy nie są winne że wymordowali miliony Polaków okradli i zburzyli nasz kraj tak?

 7. Ludzie chodziło mi o to ,że wybaczyć trzeba,ale nigdy zapomnieć o tym co robili z Polakami i ojcowie i dziadowie i trzeba być ostrożnym

Z kraju

Polityka i społeczeństwo