Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Lublin dał schronienie osobom uciekającym przed rosyjskim agresorem

Lublin stał się jednym z głównych miast, w którym obywatele Ukrainy znaleźli schronienie uciekając przed wojną. W 2022 r. ponad 2 mln uchodźców i uchodźczyń zatrzymało się w Lublinie przejazdem. Niezwłocznie po wybuchu wojny powstał Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, w którego prace zaangażowało się kilka tysięcy osób, w tym ok. 2 tys. wolontariuszy, 460 tłumaczy, pracownicy Urzędu Miasta, miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Organizatorami LSKPU są: Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza i Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa we współpracy z Miastem Lublin. Komitet zajmuje się udzielaniem pomocy i informacji osobom z Ukrainy oraz koordynacją pracy organizacji pomocowych i wolontariuszy. Za swoją działalność otrzymał nagrodę im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego. Kolejnym etapem współpracy Miasta z organizacjami pozarządowym i przedłużeniem działalności Komitetu stał się „Baobab” – nowa przestrzeń służąca integracji, miejsce wymiany doświadczeń, realizacji projektów, rozmów oraz wspólnych spotkań migrantów, uchodźców i mieszkańców Lublina.

– Skala dramatu osób uciekających przed wojną zrodziła ogromną międzyludzką solidarność. W rok po wybuchu wojny możemy śmiało powiedzieć, że wspólnie z organizacjami pozarządowymi wypracowaliśmy wyjątkowy w skali kraju model współpracy, który stał się wzorem społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnego i wspierającego. Dziękuję za zaangażowanie wszystkim służbom, wolontariuszom, organizacjom, darczyńcom, instytucjom, przedsiębiorcom i partnerom naszego Miasta, a przede wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lublina, którzy okazali niesamowitą, bezinteresowną pomoc obywatelom Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Punkty noclegowe i centra pomocy

W kulminacyjnym momencie na terenie miasta funkcjonowało 16 interwencyjnych punktów noclegowych dla obywateli Ukrainy, które oferowały ponad 2 tys. miejsc. Aktualnie działają w 6 lokalizacjach Lublina. Do tej pory w punktach udzielono ponad 300 tys. noclegów i wydano blisko 355 tys. posiłków. Miasto prowadzi także punkt wydawania paczek żywnościowych i suchego prowiantu osobom uciekającym przed wojną (w momencie największego napływu uchodźców funkcjonowały dwa takie punkty). Do tej pory wydano ponad 135 tys. paczek z żywnością.

– W celu kompleksowej i sprawnej obsługi administracyjnej uchodźców uruchomiliśmy dwa Centra Pomocy Obywatelom Ukrainy. Aktualnie, z uwagi na mniejsze potrzeby, działa jeden punkt mieszczący się przy ul. Zemborzyckiej, gdzie realizowana jest m.in. obsługa świadczeń 40+ oraz 300+. Do tej pory nadano ponad 14 tys. numerów PESEL – mówi Andrzej Wojewódzki, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.

Zatrudnienie i nauka

Miasto uruchomiło narzędzia, dzięki którym gromadzi informacje od lubelskich pracodawców na temat możliwości zatrudnienia i do tej pory firmy zatrudniły ponad 6,5 tys. obywateli Ukrainy. Ponadto, dzięki współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), Lublin jako pierwsze miasto w Polsce uruchomił program zatrudnienia interwencyjnego „Cash for Work”. Zatrudnieni pedagodzy z Ukrainy pomagają w komunikacji i integracji ukraińskich uczniów. Aktualnie w 39 szkołach pracuje 72 osoby. Miasto zapewnia także dostęp do edukacji ukraińskim dzieciom i młodzieży. Obecnie we wszystkich placówkach uczy się blisko 2 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Miasto przydziela również dodatkowe, bezpłatne lekcje języka polskiego oraz zapewnia pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Działania Miasta w zakresie edukacji i integracji wspiera także IKEA Lublin. Do 31 lubelskich szkół trafiły meble, wyposażenie kuchni i stołówki, przestrzeni integracyjnych, pomoce dydaktyczne, akcesoria sportowe, gry i zabawki. Działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy uzupełniają miejskie instytucje kultury ze swoją ofertą edukacyjno-kulturalną. Już w pierwszych dniach wojny otwarto bezpłatne świetlice, w których zajęcia prowadzili doświadczeni animatorzy. Ponadto zapewniono działania kulturalne w miejscach zbiorowego zakwaterowania uchodźców, zorganizowano kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych, a oferta bibliotek miejskich została poszerzona o wydawnictwa w języku ukraińskim oraz dwujęzyczne. Dodatkowo, dzięki współpracy Miasta z PCPM oraz Care International, w okresie wakacyjnym w Lublinie odbyło się 15 pikników rodzinnych „Integracje” dla polskich i ukraińskich rodzin spędzających wakacje w mieście.

Wsparcie UNICEF i WHO

Miejską pomoc na rzecz obywateli Ukrainy wspiera także UNICEF przekazując środki w wysokości ok. 19 mln zł. Efektem wspólnego działania Miasta i międzynarodowej organizacji są m.in.: uruchomienie Spilno, czyli miejsca wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży, przekazanie funduszy na zapewnienie wyżywienia i środków higieny osobistej dla uchodźców w punktach noclegowych, zakup materiałów edukacyjnych i książek dla bibliotek, wakacyjne kolonie dla 300 dzieci uchodźczych, zakup żywności do miejskiego punktu wydawania paczek żywnościowych czy przekazanie specjalistycznego sprzętu medycznego dla lubelskich szpitali. Dzięki pomocy UNICEF lubelskie szkoły otrzymały m.in. pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, meble, doposażenie kuchni i stołówki, czy specjalistyczne wyposażenie dydaktyczne dla dzieci
z niepełnosprawnościami.

Ponadto w 19 placówkach prowadzonych przez Miasto stworzono przestrzenie integracyjne, a także przekazano 44 laptopy dla nauczycieli z 22 szkół. Dodatkowo w ramach porozumienia, w miejskich placówkach oświatowych zatrudniono psychologów, asystentów międzykulturowych, logopedów, tłumaczy i asystentów uczniów z niepełnosprawnością oraz uruchomiono kursy języka polskiego dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów będących obywatelami Ukrainy, a także kursy języka ukraińskiego dla lubelskich nauczycieli. Dzięki współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) Miasto otrzymało drobny sprzęt medyczny, a do lubelskiego szpitala trafił specjalistyczny sprzęt diagnostyczny o wartości około 700 tys. zł, który służyć będzie wszystkim mieszkańcom Lublina, w tym ukraińskim pacjentom.

Pomoc humanitarna

Lublin organizuje również pomoc humanitarną dla Ukrainy. Do naszego miasta z całej Europy trafiają transporty z najpotrzebniejszymi produktami zarówno od miast partnerskich, jak i międzynarodowych organizacji pozarządowych czy agend rządowych, m.in. z Francji, Niemiec i Szwajcarii. Do tej pory z Lublina do ukraińskich miast wyjechało ponad 100 transportów ciężarowych i dwa kolejowe, m.in. z żywnością, artykułami medycznymi czy odzieżą. Ponadto wiele zagranicznych miast i organizacji, z którymi współpracuje Lublin, przekazuje darowizny na pomoc ukraińskim uchodźcom. Łącznie wpłynęło blisko 4 mln zł. Otrzymane środki przekazano m.in. na zakup żywności, środków higienicznych i medycznych. Z darowizn tych zakupiono także 10 sztuk agregatów prądotwórczych, które trafiły do ukraińskich miast i miejscowości z regionów, gdzie w wyniku rosyjskich ataków infrastruktura energetyczna uległa największym uszkodzeniom.

W najbliższym czasie zostaną tam przekazane również świece i powerbanki zebrane w ramach organizowanej przez Miasto akcji #ŚwiatłoZLublina. Dotychczasowy efekt zbiórek to ponad 400 powerbanków oraz 5 palet transportowych świec. W najbliższy poniedziałek (27 lutego) ich transport ruszy do Lwowa, skąd trafi do najbardziej potrzebujących ukraińskich miast.

Nowe miasta partnerskie

W ciągu ostatniego roku Lublin zyskał dwa kolejne miasta partnerskie z Ukrainy. 21 maja 2022 r. została podpisana umowa partnerska z Miastem Charków, a 22 lutego 2023 r. z Krzywym Rogiem. Do tej pory były one miastami zaprzyjaźnionymi. Obecnie Lublin prowadzi współpracę łącznie z 12 ukraińskimi miastami. Są to: Iwano-Fankiwsk, Lwów, Łuck, Ługańsk, Równe, Starobielsk, Sumy, Charków i Krzywy Róg – miasta partnerskie oraz Dniepr, Kamieniec Podolski i Winnica – miasta zaprzyjaźnione.

Rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Lublin dał schronienie osobom uciekającym przed rosyjskim agresorem

Rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Lublin dał schronienie osobom uciekającym przed rosyjskim agresorem

Rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Lublin dał schronienie osobom uciekającym przed rosyjskim agresorem

Rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Lublin dał schronienie osobom uciekającym przed rosyjskim agresorem

Rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Lublin dał schronienie osobom uciekającym przed rosyjskim agresorem

Rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Lublin dał schronienie osobom uciekającym przed rosyjskim agresorem

(fot. źródło UM Lublin)

48 komentarzy

 1. Polska fundacja wczasów dla tryzubów…

  • Lubię PiS i prezydenta

   Zamień się z nimi i jedź na wschód Ukrainy. Powiedz jak się żyje.

   • Po co tam jechać niedługo u nas tak samo będzie, tylko nam nikt nie pomoże.

    • Lubię PiS i prezydenta

     Nie będzie. Nie siej popeliny. Polska jest bezpieczna.

     • Jacek (brat Placka)

      Taaa… jak w 1939, zwarta i gotowa. Tylko jeszcze prócz ukraińskiego nauczymy się rosyjskiego

      • Rosyjskiego uczyliśmy się 50 lat. Zaczynało się w 5 klasie podstawówki.

       • A taka prawda jest, że...

        Zważ na to, że w Polsce, żyją też tacy co rosyjskiego nawet powąchać nie mieli okazji.
        Ja np. uczyłem się, nie lubiłem tego języka, i dalej za nim nie przepadam, ale jak nowe władze Polski zmuszą mnie do nauki to będę musiał…

       • Ojej, to trochę czasu Ci zajęło ukończenie tej uczelni. Podziwiam wytrwałość.

     • nawet bardzo, oddaliśmy prawie wszystko… w magazynach tylko kije od szczotek… w jakich hełmach teraz wojsko lata? to nie jest nasza wojna to dlaczego ma się zamieniać? ! widziałeś co się działo na przejściach granicznych jak znieśli cło na samochody? kolejki były ponad 30 kilometrowe. powiedz co byś kupował podczas wojny broń czy samochód??? pewnie że samochód bo resztę głupi polak podaruję?

    • Moja prawda jest najprawdziwsza.

   • I tu jest pies pogrzebany,że wojna jest tylko w pewnych punktach,a zjechali się wszyscy i ze wschodu i zachodu

    • Dokladnie. O tym nikt nie pisze,ze to zachod zjechał i masa bogoli i przekrętow. Wschod byl za biedny zeby opuscic ten rejon. Uchodzcy ze Lwowa.LOL ?

    • Nie kłam, to jest dezinformacja. To, że nie ma frontu walk na zachodzie EU to nie znaczy, że tam bomby nie spadają.

     • Pomyśl Albercie: Ukraina ma większe terytorium niż Polska, przy dużo mniejszym zaludnieniu.
      Wojną objęty jest niewielki procent ich Ojczyzny, więc niechby spier…lali tam gdzie u nich wojny nie ma.
      Przecież jakby w Lulinie zaczęli strzelać, to wystarczyłoby, żebyś do Krakowa, Gdańska, czy Szczecina wyjechał, byłbyś u siebie i w jakikolwiek sposób mógłbyś wspierać walczących, a tymczasem oni hurmem do nas.

      • Sam byś uciekał tak samo jak oni internetowy znawco od wszystkiego.

       • A taka prawda jest, że...

        Ja sę tak myślę (co każdemu się może przydarzyć), że: biorę emeryturę i przed wzięciem trzynastki nie byłoby mnie stać spier…lać na drugi koniec świata.
        Chcąc nie chcąc, musiałbym sobie rosyjski przypomnieć.

   • Tych pomagających zapraszam na groby w okolicach Chełma. Tam zobaczycie świadectwo jakie zostawili wasi „bracia” i dowiecie się jak oni nam „pomagali”.

    • Lubię PiS i prezydenta

     Przypomnij, gdzie jest ruskie świadectwo bytności na polskiej ziemi ? Dasz radę coś wspomnieć ile osób zamordowali Rosjanie? Przybliżysz nam historię Katynia i innych miejsce, gdzie zginęli Polacy?

     • Znam miejsce koło Skierbieszowa, dziadek pokazał mi miejsce pochówku polskiej rodziny zarżniętej przez ojców obecnych „braci”.

      • A nie pokazał ci miejsc, gdzie leżą pomordowani przez Rosjan? Dziwny ten ojciec, że tylko jedną narrację ci przedstawiał…

       • Może by i pokazał, Historyku, ale nie zdążył, bo go ruscy „przyjaciele wyzwoliciele” zamordowali na polskim, lubelskim Zamku (w Baszcie)

      • A miliony POLAKÓW pomordowanych przez czerwoną zarazę ?!?!?!?!

     • Ruski i Ukrainiec to jedna krew to ten sam naród ta sama mentalność i te same geny. Tego nazwa kraju nie zmieni.

      • Dziadek ze "slamsowa"

       Jaro, chyba przez wrodzoną skromność pominąłeś naszych odwiecznych „przyjaciół” Niemców, których znów zaproszono do Polski,(pierwszy raz od bitwy pod Grunwaldem).

  • Historia kołem się toczy.

 2. Jak w Iraku bomby zrzucali na chrześcijan nikt w Lublinie jakoś nie płakał. Wszystko zależy od tego kto zrzuca bomby, prawda ?

 3. Lubię PiS i prezydenta

  Z Iraku mieliśmy falę uchodźców? Ciekawe co opowiadasz. Może zapytasz państwa ościenne co zrobił w tym temacie ?

 4. Jacek (brat Placka)

  Nie narzekajcie tak na tych, uchodźców, powinniśmy im zawdzięczać, że głównie do dzięki nim skończyła się covidowa pandemia, a Putin wstrzymał gadki ekologów o smogu…
  Pozbyliśmy się też przestarzałego sprzętu wojskowego i kupiliśmy se nowy, pozbyliśmy się też nadmiaru paliw, nadmiaru wozów strażackich i karetek pogotowia, a nawet świeczek…

  • I pozbywamy sie nadmiaru gotowki z naszych portfeli,bo jestesmy sponsorem tej wojenki,chocby na stacjach paliw. Płacimy x2 a sznur cystern z paliwem za grosze smiga dzien w dzien z Polski na ukraine.

   • Nie bądź małostkowy Mac, przecież za to, że raczyli wziąć od nas przestarzałe czołgi, należy im się za to, chociaż paliwo (za które płacą polscy kierowcy).

   • Ogólnie posiadam bardzo dużo wiedzy, bacznie obserwuje co się dzieje .
    Odkryłem prawdę ta prawdziwą.
    Jeżeli zrozumiecie to ponimajecie.

  • Zawdzięczamy im też nadmiar zboża technicznego, z którego pieczemy im chleb (oczywiście jako wolontariusze)

   • Dzięki polskim przedsiębiorcom zapomniałeś dodać? Czy też przymakania oka na granicy ?

    • Nie, sięgnij pamięcią wstecz, wszystko dzieje się dzięki Putinowi, inflacja, podwyżki cen na wszystko co popadnie, pozbywanie się wojskowego złomu, dodrukowywanie pieniędzy żeby na „plusy” starczyło, ale też i kupowanie nowego, tyle, że od wrogów Putina…. TVP nie oglądasz, czy co…

 5. Ty Mi Tu nie...

  A tymi wypasionymi furami wywożą to co dostali od nas za darmo, a tam z dobrą przebitką sprzedają tym, co nie mieli fur, żeby sami do na mogli przyjechać po to co im „sie należy !”.

 6. Tyyyyyyyyyoiiuj

  W ich żyłach płynie ta sama krew co w żyłach ich dziadów i pradziadów którzy zaczynali całe polskie rodziny, dzieci, kobiety i to bardzo brutalnie. A wy im chcecie pomagać? W imię czego?

 7. Pan cieć z Miasta Inspiracji (wprzódy: Lublin)

  Lublin dał… czym było by to miasto bez jego mieszkańców ?
  Miasto nawet świec nie dało, tylko żebrało od mieszkańców.

 8. Polski Marzyciel

  Marzę o tym żeby mnie rodaka Polaka tak traktowano jak Ukraińca.

  • O czym ty marzysz ?! Tyle pieniędzy nie da się wydrukować… żeby prócz Ukraińców i Kościoła, utrzymać i Polaków.

  • Po komentarzach na tym portalu, można sierdzić jedno, marzy ci się hejt codzienny ?

 9. Skowyt trolli kremlowskich, na froncie dostali łupnia to ryczą po portalach.