Robot rozpoczął pracę na lubelskim lotnisku. Wyposażony jest w strzelbę

W czwartek w Porcie Lotniczym Lublin odbyło się uroczyste przekazanie strażnikom granicznym robota pirotechnicznego. Sprzęt kosztował 1 mln złotych. Będzie niezwykle przydatny.

Jest w pełni polskiej konstrukcji, został stworzony w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów w Warszawie, waży 300 kg i charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami trakcyjnymi. Posiada 6 niezależnie sterowanych kół, może poruszać się z prędkością do 10 km/h a zasilające go akumulatory zapewniają ponad 4 godziny pracy. Jego ramię ma zasięg ponad 3 m i pozwala na podnoszenie przedmiotów ważących do 70 kg, a operator może nim sterować nawet z kilometra. Mowa o robocie IBIS, który w czwartek został przekazany funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z lotniczego przejścia granicznego w Porcie Lotniczym Lublin w Świdniku.

Urządzenie zostało przekazane przez lubelski Urząd Wojewódzki. Choć robot jest przeznaczony głównie do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania, na lubelskim lotnisku również będzie miał sporo zajęć. Chodzi o bagaże, które w hali odlotów pozostawiają nieroztropni pasażerowie. W tego typu przypadkach, których jest rocznie nawet kilkadziesiąt, ze względów bezpieczeństwa, za każdym razem uruchamiane są specjalne procedury. Poszukiwania właściciela, a w przypadku gdy nie przynosi to skutku, sprawdzanie podejrzanego bagażu, zajmuje sporo czasu i wiąże się często z niedogodnościami dla pasażerów.

Działania z pomocą robota, którym będzie można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, a następnie wywieźć go w wyznaczone miejsce, będą bezpieczniejsze i zajmą znacznie mniej czasu. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń, robot może również służyć do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. Tego typu roboty wykorzystywane są również na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi oraz w Rzeszowie. Lubelski, jako jedyny w kraju, wyposażony jest w półautomatyczną strzelbę gładkolufową, za pomocą której można dokonać neutralizacji przedmiotów niebezpiecznych czy też pokonywać przeszkody.

(fot. NOSG)
2018-01-25 22:47:51

21 komentarzy

  1. Bedzie polowal na zajence?

  2. i tak nie potrafi zrobic kawy

  3. z takimi kiepskiej jakości walizkami z targówka, wyładowanymi po brzegi, może być ciężko z ich transportem za pomocą robota jak ludziom rączki odpadają w trakcie nadawania bagażu…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności
Rajd Tylko dla Zuchwałych: Coś dla miłośników motoryzacji ale i starego, dobrego bluesa.