Ratownicy medyczni rozpoczęli drugi etap protestu. Karetki jeżdżą tylko na sygnale

Od dzisiaj częściej niż zwykle, będzie można zaobserwować poruszające się na sygnale karetki pogotowia ratunkowego. Ratownicy medyczni rozpoczęli drugi etap protestu.

Choć karetka pogotowia ratunkowego jest pojazdem uprzywilejowanym, nie zawsze sygnały wykorzystywane są do przemieszczania się. Ratownicy starają się ich nie nadużywać, kiedy nie ma takiej potrzeby. Uruchamiają je gdy jadą do pilnego zgłoszenia i to też, gdy mają problemy z przejazdem. Kiedy ruch na ulicach jest mniejszy, bądź też w nocy, praktycznie nie stosują sygnałów dźwiękowych. Od dzisiejszego popołudnia jest jednak inaczej.

W poniedziałek o godzinie 16 ratownicy rozpoczęli bowiem drugi etap protestu, który polega na tym, że karetki będą w pełni wykorzystywane jako pojazdy uprzywilejowane. Podczas transportowania pacjenta do szpitala, kierowca karetki będzie zgodnie z przepisami za każdym razem uruchamiał sygnały świetlne i dźwiękowe. Wszystko po to, aby pacjent jak najszybciej znalazł się na Izbie Przyjęć. Drugim celem jest pokazanie społeczeństwu, że ratownicy medyczni pracują w dzień i w nocy niosąc pomoc potrzebującym. Dzięki temu, że karetki będą jeździły tylko na sygnale, każdy zobaczy a przede wszystkim usłyszy, jak dużo mają wyjazdów.

Ogólnopolski protest ratowników medycznych rozpoczął się pod koniec maja. Przybrał on łagodną formę, gdyż ratownicy chcą, żeby ich akcja w żaden sposób nie zaszkodziła pacjentom. – Mamy już dosyć. Frustracja ratowników medycznych sięgnęła zenitu. Od lat zawód ratownika medycznego był marginalizowany. Traktowani byliśmy jako zło konieczne, które zawsze zadowoli się dobrym słowem i nie będzie podnosiło głosu. W międzyczasie dokładano nam obowiązków. Rola ratownika medycznego w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego stawała się coraz bardziej istotna. W obecnej chwili większość Zespołów Ratownictwa Medycznego w Polsce to zespoły podstawowe – składające się z ratowników medycznych i nie mające w swoim składzie lekarza.

Niewielu z państwa wie, jaki wysiłek obecnie należy włożyć w to, aby zostać ratownikiem medycznym – to konieczność ukończenia 3 letnich studiów licencjackich i odbycia półrocznego stażu. Po skończeniu studiów przez cały czas pracy zawodowej jako nieliczni w ochronie zdrowia musimy odbywać kursy i szkolenia doskonalące, których koszt pokrywamy z własnej kieszeni. To jedne z bardziej wyśrubowanych wymagań w Europie. Polski ratownik medyczny może samodzielnie podać Państwu ponad 40 różnych leków, jest uprawniony do wykonania naprawdę zaawansowanych czynności ratunkowych. Nasi ratownicy są przyjmowani z otwartymi rękoma do pracy w całej Unii Europejskiej, a także na świecie – wyjaśniają protestujący.

Jak tłumaczą, nie oczekują wiele, chcą jedynie godnie zarabiać. – Nie chcemy od Was dużo – będziemy wdzięczni za każdy gest i słowo poparcia. Zmiana obecnej sytuacji jest w interesie obu stron – zarówno pacjentów jak i ratowników medycznych. Na koniec jeszcze jedno zapewnienie – pomimo naszej sytuacji nikt z Państwa nie zostanie bez pomocy – wyjaśniają protestujący. Obecny etap akcji protestacyjnej ma potrwać do przyszłego poniedziałku.

(fot. lublin112)
2017-06-12 23:39:25

44 komentarze

  • Wybrali zawód z pasji, zamiłowania pomocy ludziom, czy względów zarobkowych? Bo widzę niedojrzałość przy wyborze studiów, która teraz domaga się większych wynagrodzeń. Ja.. rodząc się będąc uprzywilejowanym użytkownikiem ziemi żądam otrzymywać od wszystkich państw i plemion daninę, że jestem jednym z wielu ludzi na planecie.

   • No tak, tylko ze jak ty zrezygnujesz z tej ziemi, zostawisz jako nieuzytek to nikt nawet tego nie zauważy ale gdy ratownicy zrezygnują z pracy to zaczną umierać ludzie! Twoje porównanie jest postackie jak i Ty czlowieku…

    • Od zawsze umierali ludzie. Taka kolej życia. Pośrednio tak, tak bo nie będą mieli na emerytury, renty i nie będą otrzymywać dóbr, które są im potrzebne do zycia w pierwszej kolejnosci.kazde życie i każda śmierć na ziemi zmienia jej życie nawet tępy pajac w pałacu królewskim

   • Ciekawie czy tak celnie odpowiadałaś jak lekarze strajkowali… gdzie na wizytę masz do pół roku oczekiwania a pierwszą pomoc maks w 10 min.

 1. Mieszkaniec Lublina

  Bardzo dobrze że chcą coś zrobic popieram ale pojazdem uprzywilejowanym jest tylko ten który używa sygnałów dźwiękowych jak i akustycznych nie mozna jeździć sobie np. tylko na błyskowych bo to nie jest pojazd uprzywilejowanym w tym przypadku 🙂

  • I światłach drogowych.

  • taka mała uwaga

   W „tym przypadku” czyli w jakim przypadku?
   Masz problem z czytaniem i zrozumieniem całego artykułu?
   To czytaj w kółko tylko jeden fragment:
   „kierowca karetki będzie zgodnie z przepisami za każdym razem uruchamiał sygnały świetlne i dźwiękowe”.

 2. Ile za godzinę zarabiają na kontrakcie ratownicy medyczni?

  • Wieśniaczka na szpileczkach

   Pytanie niekompletne – chodzi ci o Polskę, czy tzw. ciepłe Kraje?
   Bo to różnice 5-8 krotne.

  • Poza Lublinem 18 zł. W Lublinie 22-26zl

   • czyli wychodzi 5200zł miesięcznie przy przeliczeniu na „pełny etat” (200 godzin/mies) – chyba nie jest to tak źle…

    • Oczywiscie liczysz najwyzej jak tylko mogles. Do tego etat to max niecale 170h /miesiac, do tego dolicz ZUS, podatek, ksiegowa, obowiazkowe OC, brak urlopow i innych przywilejow dla pracownikow etatowych. Wysil sie i znajdziesz jakie sa to koszty. Zachorujesz – nie zarabiasz.

     • Odejmując ZUS, księgową, OC i podatek zostaje na rękę….3392.00 PLN. Czy to jest mało? W jakim ty świecie żyjesz?

    • Dołącz składki gdyż każdy ma działalność …. ponieważ inaczej nie będziesz na etacie

  • A jakie to ma znaczenie skoro mają zostać zlikwidowane kontrakty? Poza tym nie wszyscy pracują na kontraktach.

 3. Nie ozukujmy sie. I tak wiekszosc ratownikow nie bedzie wlaczalo sygnalow dzwiekowych w nocy. Skargi sa na ZRM,ze w dzien za duzo na sygnalach jezdzimy, a w nocy to lepiej nie mowic, skargi posypalyby sie lawinowo. Jednak jest to dobra forma protestu.

  • Powiem szczerze wiszą mi skargi Przepis mówi jasno sygnały świetlne i dźwiękowe, ale nic nie mówi przepis że w porze nocnej mnie ten przepis nie obowiązuje.

 4. Ile jest warte życie człowieka. Jestem za podwyżka dla tych ludzi

 5. W Polsce, wykwalifikowany ratownik medyczny zarabia mniej więcej tyle na miesiąc, co wykwalifikowany zmywacz w UK na tydzień.

 6. Popieram protest ratowników medycznych. Mają na co dzień do czynienia z takimi rzeczami, że niejeden z nas by się. ….. Trzymam za was kciuki panie i panowie.

 7. Głupoty piszecie że nie nadużywają sygnałów mam doświadczone to na sobie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Dojdzie do tego, że będzie jak u Ruskich. Karetki jeżdżą bez powodu na sygnale. A kierowcy nic z tego sobie nie robią, bo wiedzą o tym, że jest to wykorzystywane bezpodstawnie i nagminnie. Zaś gdy naprawdę, będzie potrzeba szybkiego przejazdu, nikt na sygnały nie zwróci uwagi i tyle z tego będzie korzyści…

 9. Strażaki całą dobę jeżdżą na dźwiękowych i jakoś skarg nie ma. Więc niech i karetki jeżdżą .

 10. Należą się duże podwyżki. Pracują ciężko. Przekonujemy się o tym dopiero wtedy „niestety”, kiedy musimy.
  Niestety miałem taką sytuację. Życzę wszystkim ratownikom powodzenia i naprawdę wysokich zarobków.

 11. To teraz czas na protest miejskich kierowców! Co dziennie odpowiadają za życie i zdrowie przewożonych ludzi, a zarobki niskie (pomijam tych ktorzy lada dzień pójdą na emeryturę). Ciągle pretensje ludzi o niby opóźnienie, które wynika z narzuconego czasu przez ztm, a nie realnych możliwości. Zarobki przy takiej odpowiedzialności to kpina władz ztm!

 12. Wszystkich niedowiarkow wsadzilbym na dobę do karetki żeby zobaczyli jak się pracuje w pogotowiu ratunkowym. Albo by mdleli albo zesrali ze strachu. Życzę powodzenia strajkujacym bo to naprawdę ciężka praca. A gadanie ze ktoś sam sobie wybrał taki zawód to jest głupotą. Tam pracują pasjonaci. A na kasie w biedronce więcej się zarabia niż Z ratowanie życia ludziom.

 13. Brawo ratownicy bez was aż strach wezwać karetkę. Walczcie o swoje. A odnośnie bezpodstawnego użycia sygnałów to može szanowni państwo przestaną bezpodstawnie wzywać pogotowie i po problemie, przeciež są lekarze pierwszego kontaktu

 14. Jeśli na kasie w Biedronce zarabia się więcej to przecież można zmienić zawód.
  Tak samo zapraszam wszystkich nauczycieli, urzędników i innych uczonych do Biedronki na kasę. Tylko uprzedzam może być problem z napiciem się kawy w ciągu dnia;)

  • Życzę Ci przyjacielu żebyś musiał sam skorzystać z pomocy ratowników zobaczymy czy przy nich też byś kozaczyl W uwierz mi znam kilku i to naprawdę kozaki przez duże K

   • ja tez znam takich co do Tesciowej z lbn do leonowa jechali 1,5 godziny niestety tesciowa zmarla mi na rekach. pewnie wstapili do maca

    • Pewnie leczyli nadciśnienie które mogł załatwić Lekarz rodzinny albo kolejny raz podnosili pijaka lub do jeszcze innej głupoty pojechali w stylu paluszek i główka a liczba karetek jest ograniczona

 15. Popieram ten protest. W następnym etapie powinni odmówić jeżdżenia z pomocą do polityków i dygnitarzy decydujących o ich zarobkach. Może jak poczują oddech śmierci na twarzy to docenią pracę ratowników. Bo to dzielni ludzie ratujący nawet takich, których nikt inny nie tknął by kijem. Z całego serca popieram i dziękuję Wam za Waszą ciężką pracę.

 16. Jeśli ktoś z pasją i zamiłowaniem podchodzi do kwestii ratowania ludzkiego życia to należy mu się za to godne wynagrodzenie.

 17. 🖒👏🚑

 18. Popieram , popieram i jeszcze raz popieram. Popieram zawczasu, bo nie chciałbym znaleźć się w sytuacji, kiedy zamiast wykwalifikowanego ratownika przyjedzie do mnie karetką człowiek z łapanki, bo wszyscy ratownicy wyjechali za kasą na Zachód. Dajcie im godnie zarabiać, a odwdzięczą się Wam wtedy, kiedy będziecie ich najbardziej potrzebować.

 19. Lublin112 – jesteście w stanie wskazać przepis, który mówi, że pojazdem uprzywilejowanym jest ten, który wysyła tylko sygnały świetlne?

  Co to w ogóle za bzdurny protest? Ratownicy z okazji protestu będą zgodnie z przepisami podróżować karetkami podczas akcji?

  Idee zapewne są słuszne, ale przyznawanie się do codziennego jeżdżenia niezgodnie z przepisami to słaba rzecz.

 20. Od ratownika wymaga się 80% tego co od lekarza, a porównać zarobki lekarzy i ratowników. Ech, szkoda gadać…

 21. Dobry pomysł dla maszynistów PKP niech jeżdżą z włączoną gwizdawką lokomotywy jak chcą podwyżki

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8286zł -0.1%
  • GBP 4.9437zł 0.68%
  • EUR 4.3317zł 0.17%
  • CHF 3.815zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.