Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Radni lubelscy przyjęli miejski program wsparcia leczenia niepłodności

Od przyszłego roku mieszkańcy Lublina będą mogli korzystać z miejskiego wsparcia finansowego do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

– Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną, a towarzystwa medyczne alarmują, że zmaga się z nią nawet 1,5 mln par w Polsce. Leczenie niepłodności, z uwagi na tak duży zasięg problemu, wymaga działań systemowych i powinno być finansowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, ze środków publicznych. Od wielu lat diagnozujemy i analizujemy potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców i odpowiadając na rozpoznane problemy skutecznie wprowadzamy ponad systemowe programy zdrowotne i profilaktyczne. Dostrzegamy również sygnalizowany przez mieszkańców problem niepłodności, dotykający coraz większej liczby par. Przyjęty przez Radnych miejski program dofinansowania do procedury in vitro wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i jest odpowiedzią na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W 2019 roku Rada Miasta Lublin uznała za zasadną petycję Inicjatywy 100-lecia Głosu Polek w sprawie opracowania i wdrożenia w Lublinie programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. W odpowiedzi na to, został opracowany miejski program polityki zdrowotnej dotyczący dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Lublina. Otrzymał on pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Miejski program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Lublina zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Byłoby to dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro. Planowane jest dofinansowanie działań w tym obszarze na łączną kwotę 1,5 mln zł przez okres trzech lat, tj. w latach 2023-2025. Dofinansowanie to może być zwiększone w trakcie realizacji programu w zależności od zainteresowania programem i liczby par chętnych do jego przystąpienia.

Adresatami programu są pary z problemem niepłodności będące mieszkańcami Lublina oraz rozliczające podatek na terenie miasta, pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, które przeszły postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności.

(fot. pixabay.com\źródło UM Lublin)

34 komentarze

  1. Mój pan doktor po gruntownym badaniu wiedział co mi jest i zawsze wie gdzie dotknąć

  2. Płaczcie pisowskie kundle ?

Z kraju