Poniedziałek, 14 października 202414/10/2024
690 680 960
690 680 960

Nieprzerwanie w Lublinie trwa akcja zimowego utrzymania miasta. W trybie kryzysowym

Jak poinformowało w sobotę rano Miasto Lublin, z uwagi na występujące trudne warunki pogodowe, nieprzerwanie trwa akcja zimowego utrzymania miasta. Nadal prowadzona jest ona w trybie kryzysowym. Przy odśnieżaniu ulic i chodników pracuje na zmiany cały specjalistyczny sprzęt i wszystkie służby – około 100 pojazdów, w tym pługi, solarki i ciągniki oraz brygady realizujące odśnieżanie ręczne.

Obecnie ulice stanowiące podstawowy układ komunikacyjny w mieście są przejezdne, jednak kolejne opady śniegu, przy ujemnych temperaturach wymuszają konieczność podjęcia ponownych akcji na głównych arteriach w celu zapewnienia ich drożności. Utrzymanie przejezdności tych ulic oraz sukcesywne udrożnianie chodników i dróg nie objętych stałym utrzymaniem, to obecne priorytety służb miejskich.

– Wszystkie służby oraz sprzęt są zaangażowane w odśnieżanie miasta, by zachować drożność lubelskich ulic oraz chodników. Zimowa aura jednak nie odpuszcza, drogowcy pracują w trudnych warunkach, a prognozy pogody przewidują dalsze opady śniegu powodujące oblodzenie. Apelujemy zatem o zachowanie ostrożności, a kierowców prosimy o śledzenie bieżących komunikatów wyświetlanych na tablicach zmiennej treści zlokalizowanych na ulicach miasta. Akcja zimowego utrzymania miasta podlega stałej kontroli. Pracownicy Zarządu Dróg i Mostów pozostają w ścisłym kontakcie z wykonawcami odpowiedzialnymi za utrzymanie poszczególnych rejonów miasta, a wszelkie zgłoszenia i dyspozycje są im przekazywane na bieżąco. Całodobowo prowadzimy również analizę danych pogodowych, by móc reagować adekwatnie do sytuacji i podejmować właściwe działania – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W przypadku akcji kryzysowej, w pierwszej kolejności odśnieżane są ulice stanowiące dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej oraz po których porusza się komunikacja miejska. Tymczasowo, dopuszcza się w takiej sytuacji również odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania.

Brak intensywnych opadów tej nocy pozwolił na doczyszczenie jezdni ze śniegu. Celem na najbliższy czas jest utrzymanie takiej nawierzchni na głównych ciągach komunikacyjnych oraz skierowanie prac na drogi osiedlowe. Aktualnie prace koncentrują się także na ciągach pieszych. Uruchomiono zarówno mechaniczne, jak i ręczne odśnieżanie. Dotyczy to wszystkich chodników objętych umową, będących w stałym utrzymaniu, jak również dodatkowych lokalizacji.

W akcję włączono również wszelkie pozostające w dyspozycji siły w postaci opłużonych traktorów o mniejszej masie do udrażniania chodników będących poza stałym utrzymaniem. Wraz z chodnikami na bieżąco odśnieżane są również dojścia dla pieszych. Zdarzają się jednak sytuacje, że przy dużych opadach śniegu, może on zostać przesunięty z jezdni na oczyszczone wcześniej przejście. Wówczas zostają zlecone dodatkowe prace w tych miejscach. Aktualnie wywożona jest także część śniegu ze strefy płatnego parkowania. Ponadto drogowcy realizują zgłoszenia interwencyjne.

Akcja zimowego utrzymania miasta obejmuje również tereny poza pasem drogowym. W celu zniwelowania śliskości, prace są realizowane również na Deptaku i Placu Litewskim oraz na alejkach w wąwozach i parkach (m.in. Ogród Saski, Park Ludowy). Służby MPK odśnieżają natomiast przystanki komunikacji miejskiej.

Nieprzerwanie w Lublinie trwa akcja zimowego utrzymania miasta. W trybie kryzysowym

Miasto jednocześnie przypomina, że obowiązek odśnieżania chodników leży również w gestii prywatnych zarządców nieruchomości. Wynika to wprost z zapisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art. 5 ust. 1. pkt 4 mówi: Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Stałą analizę sytuacji w zakresie utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Udział w akcji biorą również funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy patrolują miasto i kontrolują stan infrastruktury. Na bieżąco monitorowane jest także funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Ich działanie dostosowywane jest do potrzeb i warunków na drogach – wgrywane i uruchamiane są dodatkowe programy sterujące lub w ostateczności następuje przełączenie działania „świateł” w tryb żółty pulsujący.

Zgłoszenia dotyczące odśnieżania miasta przyjmowane są pod numerami telefonów:

– w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
– w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30(od poniedziałku do piątku);
– w zakresie miejsc parkingowych – tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
– w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).

Nieprzerwanie w Lublinie trwa akcja zimowego utrzymania miasta. W trybie kryzysowym

(fot. UM Lublin/źródło UM Lublin)

32 komentarze

  1. Hahaha, te 100 POjazdów głównie tłucze kilometraż z podniesionymi pługami i z wyłączonymi syparkami, za który wystawią sowite fakturki za przejechane km, bo nikt w rathausie nie jest zainteresowany weryfikacją efektów pracy, a chodzi tylko o to, żeby napychać kieszenie KOlesiom.

  2. Parkingowi przechadzają się po ulicach w drogich ciuchach i pobierają haracz za nieodśnieżone miejsca parkingowe zamiast złapać za szuflę i odśnieżyć zanim wyciągną łapę po kasę.

  3. A byl w tej bajce smok? Prawda jest taka ze kase biora i ch#ja robia. Ulice praktycznie nieprzejezdne nie wspominajac o chodnikach. Plug to ludzie widzieli…szkoda ze nie na ulicy a w tv. Urzad Miasta jak co roku dal d#py. Wzieliby sie do roboty darmozjady i nieroby je#ane

  4. Służby nie dają rady a tysiące leni leży przed telewizorem i narzeka że nie może zaparkować samochodu pod blokiem ,zamiast sobie po odśnieżać .No ale się nie chce…

  5. KAZIU te „tysiace leni ktore lezy przed telewizorami” ma do tego prawo poniewaz utrzymuje te sluzby placac podatku Sugerujesz ze mam przychodzic z pracy i jeszcze pracowac za kogos charytatywnie?Najlepiej by sluzby nic nie robili i brali kase. Niech Urzad Miasta i podlegle mu sluzby wezma sie do roboty.

    • oj Kaziu , Kaziu , Kaziu odpier.l się, weź się sam do roboty i nie narzekaj na leni, bo lenie chodzą w czarnych kieckach z koloratkami , tych należy zapędzić do roboty, a my lenie kanapowe płacimy podatki i możemy sobie poleżeć

  6. to są zdjęcia z lat 80-tych ubiegłego wieku , gdy rzeczywiście w Lublinie odśnieżano, teraz można sopbie połamać i ręce i nogi a więźniowie zamiast odsnieżać to wylegują się na pryczach, jeszcze trochę jak posadzimy w pierdlach pisdzielstwo to weżmiemy ich do utrzymania zimowego miasta, precz z kaczyzmem i zibryzmem

    • Łooo! To kto w latach osiemdziesiątych jeździł takimi autami po placu zamkowym???

  7. Gdzie peło tam długi i dno.

  8. Odśnieżanie w Lu i zapewne nie tylko w Lu, polega na nabijaniu km. Jedzie pług, zgarnia śnieg z jezdni na chodnik. Później jedzie mały pług i zgarnia śnieg z chodnika na jezdnię mimo iż mógłby zrobić to w drugą stronę, następnie jedzie duży pług i zgarnia z jezdni śnieg ponownie na chodnik ale on nie ma wyboru i procedura jest powtarzana. Ta sama robota wykonywana wielokrotnie niepotrzenie i za to my wszyscy płacimy. Już nie czepiam się jakości czy dokładności. Jedziesz pasem, który nagle znika pod śniegiem i nikt tego nie poprawia.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia