Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Radek Brzózka tłumaczył dzieciom, jak dbać o czystość powietrza, podczas lekcji pokazowej w Lublinie

W szkole podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie przeprowadzona została pełna widowiskowych eksperymentów i doświadczeń ekologiczna lekcja pokazowa, którą poprowadził znany dziennikarz telewizyjny Radek Brzózka.

Lekcja odbyła się w ramach serii zajęć organizowanych przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, w związku ze społeczną kampanią edukacyjną „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”. Akcja ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez edukację i budowę świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Lubelska lekcja była szóstą z 16, jakie organizowane są w ramach programu PGNiG.

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek zebrało się około 160 dzieci, które z zapartym tchem obserwowały eksperymenty naukowe o tematyce ekologicznej. Zajęcia prowadził znany dziennikarz telewizyjny i popularyzator nauki Radek Brzózka. Prezentowane doświadczenia dotyczyły zjawiska smogu i są elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej.

– Poprawa jakości powietrza w Polsce jest możliwa, jednak wymaga zaangażowania każdego z nas. Jesteśmy przekonani, że nasza kampania w przyszłości przyczyni się do zmniejszenia zjawiska smogu. Edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat pozwoli na wypracowanie wśród dzieci dobrych nawyków na przyszłość – podkreśla Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Do udziału w programie Fundacji PGNiG zgłosiło się blisko 1000 szkół z całej Polski, w tym 42 z Lubelszczyzny. W każdym z województw do przeprowadzenia lekcji pokazowej wyłoniono jedną szkołę podstawową. W ekologicznych zajęciach mogą brać udział wszyscy uczniowie z klas I-III.

– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tego rodzaju programie. Jestem przekonany, że konsekwentne budowanie świadomości ekologicznej jest kluczem do poprawy jakości powietrza w Polsce. Staram się, aby moje eksperymenty były nie tylko widowiskowe, ale przede wszystkim posiadały walory edukacyjne. Dzięki temu możemy w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciakom wartościową wiedzę – mówi Radek Brzózka, ambasador programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”.

Wszystkie szkoły, biorące udział w programie, otrzymały od Fundacji PGNiG tak zwane ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne, zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe. Na ich podstawie do 27 kwietnia nauczyciele mają przeprowadzić pięć lekcji, poświęconych zanieczyszczeniu powietrza i sposobom na jego ograniczenie. Trzy szkoły z najciekawiej zrealizowanymi lekcjami wygrają do swoich pracowni przyrodniczych wyposażenie o wartości 30 tysięcy złotych.

(fot. materiały organizatora – zdjęcie ilustracyjne)
2018-04-23 21:42:59

2 komentarze

  1. Pusccie tego pana do ratusza. Niech nauczy bezmozgów,ze zabudowanie lublina przez developerow to nie jest pomysł na to miasto. Ja wiem ,ze przykro im sie robi jak nie wezmą pieniedzy do ręki,ale czasami warto tez uzyc mózgu,a nie tylko korzysci majątkowej wygladac.

    • dla tych POwskich zakutych łbów łopatą nawet nie nałożysz, bo tam jedynie o kasę chodzi, czyli jak najwięcej sprzedać terenów miejskich deweloperce i przy tym przede wszystkim ustawić się i rodziny na parę pokoleń do przodu kosztem mieszkańców Lublina

Z kraju