690 680 960

Ptasi problem w Świdniku. Miasto znów będzie walczyć z gawronami

W Świdniku powraca problem z gawronami. Ptaki te po wycięciu lasu pod lotnisko, opanowały miejskie tereny zielone. Wszędzie pełno jest ptasich odchodów, a odgłosy wydawane przez ptaki, nie dają mieszkańcom spokoju.

Po raz kolejny władze Świdnika przymierzają się do walki z gawronami, które opanowały miejskie tereny zielone. W wyniku tego chodniki są pełne ptasich odchodów, ławki zabrudzone, zaś kiedy robi się gorąco, wokół unosi się trudny do opisania fetor. Przechodzące pod drzewami osoby, co chwila spoglądają ze strachem w górę, obawiając się zabrudzenia ubrań. Mieszkańcy od kilku lat interweniują w sprawie tysięcy gawronów okupujących drzewa, miasto zaś stara się wszelkimi sposobami je wypłoszyć.

Walka z gawronami rozpoczęła się już kilka lat temu, jednak przynosi ona różny skutek. Często wypłoszone z jednej części miasta ptaki, potrafią przenieść się zaledwie kilkaset metrów dalej. W 2014 roku zakupione zostało urządzenie, które odstraszało znienawidzone przez mieszkańców gawrony w Parku Miejskim. Za pomocą odtwarzanych dźwięków nękanych i wystraszonych ptaków, które wydobywały się z głośników, większość gawronów opuściła teren parku. Jednak za to pojawiły się w innych częściach miasta.

Teraz władze Świdnika planują odstraszyć ptaki z miejsc, gdzie utworzyły one największe kolonie. Chodzi głównie o tereny przy ulicach: Słowackiego, Kopernika, Niepodległości, 3 Maja, Czereśniową oraz w pobliżu Przedszkoli nr 2 i 6. Zarezerwowano na ten cel blisko 30 tys. złotych. Tym razem jednak usuwane będą gniazda tych ptaków. W ten sposób zniechęcano gawrony do osiedlania się już w ubiegłym roku i efekty okazały się bardzo dobre. Cała akcja ma ruszyć w lutym.

(fot. lublin112 – archiwum)
2017-01-19 21:32:29

29 komentarzy

  1. Zadam tylko konkretne pytanie retoryczne: „Czy redakcja weryfikowała informacje źródła?”

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas