690 680 960

„Przeprali” miliony przez fundację na Karaibach? Agenci CBA zatrzymali pięć osób

Agenci z Delegatury CBA w Lublinie zatrzymali pięć osób, w tym założycielkę i prezes polskiej fundacji działającej na Karaibach, biznesmena, prezes spółki prowadzącej działalność księgową oraz dwie inne osoby współdziałające z zatrzymanymi. Śledztwo dotyczy „prania” pieniędzy w kwocie kilku mln złotych.

Zatrzymanie pięciu osób przez CBA w Lublinie ma związek ze śledztwem dotyczącym m.in. prania pieniędzy w kwocie kilku mln zł – przyjmowania z zagranicy i z Polski m.in. na konta fundacji środków pieniężnych pochodzących z przestępstw celem ukrycia ich źródła. Ponad 4 mln zł pochodziły m.in. z działań na szkodę jednej ze śląskich spółek, z niezasadnych wypłat na rzecz biznesmena.

Inny wątek dotyczy powoływania się przez prezes fundacji na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i podjęcia się pośrednictwa w uzyskaniu zgody na wydanie wizy wjazdowej do Polski dla obywateli jednego z państw Bliskiego Wschodu w zamian za przekazanie pieniędzy na rzecz kierowanej przez nią fundacji. Kolejny wątek, wiążący się z tym pierwszym, to wystawianie przez fundację pustych faktur VAT na rzecz firmy biznesmena.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych osób, m.in. warszawską siedzibę fundacji, biura rachunkowe. siedziby firm powiązanych z zatrzymanymi celem ujawnienia i zabezpieczenia dowodów przestępstwa, a w szczególności telefonów, nośników pamięci, komputerów, faktur VAT, dokumentów dotyczących współpracy z fundacją – umów, faktur, zapisków, notatek, rozliczeń.

Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Śledztwo jest w toku. CBA będzie analizować zgromadzony materiał dowodowy, a także ten zabezpieczony dziś. Niewykluczone kolejne zatrzymania i kolejne zarzuty.

Śledztwo CBA i prokuratury toczy się od blisko 2 lat, a sama przestępcza działalność datuje się od roku 2015.

2018-06-07 17:12:19
(fot. wideo CBA)

8 komentarzy

 1. I tak nikt za nic nie odpowie, więc nie ma co sie bulwersować tylko zastanowić jak samemu taki wałek zrobić 🙂

  • Nie myśl zbyt intensywnie bo zostaniesz myśliwym ale takim, którego ktoś upoluje. Wtedy zobaczysz jaka to przyjemność być producentem „wałów”. dziwne jest to, że mimo zwiększającej się w szybkim tempie wykrywalności przestępstw są jeszcze tacy, którzy dalej to robią. sądzę, że oni są przeciwnikami reformy sądownictwa.

   • Zarzuty dot 2015 wiec sie decydowali; inna sprawa to od zatrzymania do udowodnienia daleka droga. Jak zwykle szumna akcja a okaze sie ze nic wielkiego sie nie dzialo (byc moze). Zaczekajmy na rozwoj wydarzen

 2. Jak prać to miliony!

  Teraz wiem, skąd wzięło się tylu „nowobogackich”, niektórzy w szkole byli największymi tumanami, ale mieli dobrze ustawionych rodziców to jakoś ten start im wyszedł. 😉

  • Typowy komentarz. Nawet jeżeli ktoś odniósł sukces to i tak wyzywa się go od tumanów (bo być może w podstawówce nie szło mu najlepiej), a już w ogóle bez ustawionych rodziców to nie dał by rady? Pisze to osoba, która zapewne nie miała ustawionych starych i teraz siedzi na kasie w biedrze użalając się nad własnym losem… Powiem Ci coś, da się osiągnąć sporo, bez wsparcia rodziców i z minimalnym kapitałem -> słowo klucz PRACA, ale nie przez 8h i na piwko / na meczyk. Po kilku latach wytężonych działań masz szansę na dobrze prosperujący biznes, co prawda bez milionowych miesięcznych wpływów ale da się spokojnie żyć.

  • a ja coś powiem od siebie

   na tą ciężką pracę całymi dniami życie Ci szybciutko zleci… żyj spokojnie, dbaj o rodzinę a nie o kasę

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin