Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek w Janowie Lubelskim odbędą się tegoroczne obchody Święta Lasu

W piątek w Janowie Lubelskim odbędą się tegoroczne obchody Święta Lasu pad patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.30.

Po raz pierwszy ogólnokrajowe Święto Lasu zorganizowano w 1933 roku w Wilnie. Leśnicy, którzy byli pomysłodawcami tego święta, chcieli poprzez nie pobudzić u rodaków właśnie tę miłość do lasu.

-Pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych Adam Loret pisał w 1936 roku, że marzy, aby dzięki Świętu Lasu, ochrona lasów w Polsce wynikała nie tylko z przepisów, ale i ze świadomych postaw obywateli. Inicjatywa okazało się dużym sukcesem – wyjaśnia Ewa Szary z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

W obchodach urządzanych każdego roku w końcu kwietnia uczestniczyły w wielu miejscach Polski dziesiątki tysięcy osób. W organizację różnych imprez włączały się szkoły i uczelnie, Liga Ochrony Przyrody i inne organizacje społeczne, jak też właściciele lasów prywatnych. Również pozostałe służby mundurowe oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

– Nie było to święto tylko leśników, lecz wszystkich Polaków kochających ojczystą przyrodę. Wspólnie dawano temu wyraz, w najlepszy możliwy sposób, sadząc nowe drzewa. Obchody Święta Lasu, zwanego też później Dniem Lasu, przerwała wojna – dodaje Ewa Szary.

Powrócono do niego w roku 1993. W tym roku Ogólnopolskie i Regionalne Obchody Święta Lasu pad patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, odbędą się 8 czerwca od godz. 10.30 w Janowie Lubelskim przed Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”.

W programie uroczystości przewidziane są m.in. Msza święta w intencji Leśników, odsłonięcie Pomnika Leśników Poległych i Pomordowanych za Wolną Polskę oraz sadzenie dębu niepodległości poświęconego przez Papieża Franciszka.

60

(fot. lublin112)
2018-06-07 18:49:28

5 komentarzy

  1. Podobno mają Dudę zaprowadzić na środek lasu zawiązać oczy i zakręcić raz w lewo i 15 razy w prawo.

  2. adrian patronat może mieć honorowy a nie narodowy.
    kto wam to pisze ?

  3. Dudy z kolesiami już jeden Janów załatwili teraz pchają się na drugi

  4. piątek 10:30… no proszę was kto wymyśla organizacje wydarzenia w takim terminie?! i może jeszcze liczy na frekwencje?

Z kraju