Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przemycili ponad 5 ton haszyszu. Narkotyki były warte nawet 220 milionów złotych

Przez pięć lat z Hiszpanii przez Polskę na Białoruś lub Ukrainę i dalej do Rosji przemycili ponad 5 ton haszyszu. W drodze powrotnej wozili pieniądze. Staną przed sądem.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Zajmowali się oni przemytem środków odurzających z Hiszpanii przez Polskę do Rosji. Od sierpnia 2010 roku do maja 2015 roku szlakiem przerzutowym przewozili haszysz.

Jak ustalili śledczy, działania oskarżonych dotyczyły przewozu samochodami z Hiszpanii na Białoruś lub Ukrainę i dalej do Rosji znacznych ilości środków odurzających. Sprawcy w drodze powrotnej z Rosji przez Polskę do Hiszpanii wozili pieniądze celem udaremnienia wykrycia przestępczego ich pochodzenia. Akt oskarżenia objął kierownika zorganizowanej grupy przestępczej posiadającego obywatelstwo białoruskie i polskie oraz jednego z kurierów posiadającego obywatelstwo ukraińskie.

Ze zgromadzonych przez śledczych dowodów wynika, że grupa przestępcza przewiozła co najmniej 5360 kilogramów haszyszu, który charakteryzuje się działaniem wielokrotnie silniejszym od marihuany. Narkotyk rozprowadzany był w Moskwie i Sankt Petersburgu. Jego ilość pozwalała na wytworzenie ponad 5 milionów jednorazowych porcji konsumenckich o wartości od 80 do 220 milionów złotych.

Przestępcy wykorzystywali samochody osobowe ze specjalnie skonstruowanymi skrytkami. Pojazdy zarejestrowane były w krajach Europy Zachodniej, zaś część kurierów posiadała podwójne obywatelstwo. Śledztwo w tej sprawie wciąż jest prowadzone, gdyż zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że w działalność zorganizowanej grupy przestępczej zaangażowani byli także inni sprawcy. Postępowanie przygotowawcze prowadzone było przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w Lublinie.

(fot. policja – zdjęcie ilustracyjne)
2017-09-19 23:09:16

4 komentarze

  1. Onanis Samokopulos

    Cytując klasyka: „Mają rozmach s…syny”

  2. Taka jedną kostkę chociaż bym chciał

Wiadomości z info112