Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Protestują przeciwko budowie spalarni zwierząt. Nie chcą jej w swojej okolicy

Pomimo tego, że Urząd Miasta nie wydał zgody na budowę w Lublinie spopielarni dla zwierząt, mieszkające w pobliżu miejsca planowanej inwestycji osoby wciąż protestują. Obawiają się, że przedsiębiorca po raz kolejny będzie się starał uzyskać wszystkie pozwolenia.

Spopielarnię zwłok zwierzęcych w rejonie ul. Folwarcznej w pobliżu przystanku kolejowego Stasin Polny zamierza uruchomić lubelska firma Animal Park.

Nie jest to nowa usługa w Lublinie, gdyż firma ta zajmuje się spopielaniem zwierząt od kilku już lat. Dodatkowo otworzyła na Śląsku swój oddział, a w województwie mazowieckim stacjonarny Punkt Obsługi Klienta i obecnie świadczy usługi na terenie całego kraju.

Lubelski przedsiębiorca posiada krematorium w śląskim Mikołowie, lecz z uwagi na coraz większe zainteresowanie klientów kremacją zwierząt, postanowił stworzyć spalarnię również w Lublinie.

Kiedy tylko wybrał lokalizację, okoliczni mieszkańcy zaczęli protestować. Planowany budynek ma mieć jedną kondygnację o powierzchni ponad 130 mkw., w środku mają się znajdować dwa piece. W listopadzie ub. roku do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę. Na początku lutego miasto nie zgodziło się na budowę spopielarni. Jak wyjaśniali urzędnicy, dokumentacja złożona przez przedsiębiorcę była niepełna. Pomimo tego mieszkańcy nie odpuszczają i prowadzą liczne działania obawiając się, że przedsiębiorca uzupełni dokumentację i znów będzie starał się o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Stojący za inwestycją lek. wet. Artur Sokołowski zapewnia, że obecnie stosowana technologia sprawia, że nowoczesne piece z komorą dopalającą wydzielają tylko bezwonny dym i parę wodną.

W środę wieczorem dziesiątki osób zebrały się w pobliżu miejsca planowanej inwestycji, aby przed kamerami telewizyjnymi opowiedzieć o tym, dlaczego protestują i jakie są ich obawy.

Przede wszystkim boją się negatywnego oddziaływania spalarni na zdrowie mieszkających w pobliżu osób. Dodatkowo z powodu iż firma oferuje bezpłatny transport na terenie kilku województw boją się działalności obiektu na bardzo dużą skalę, gdzie zwierzęta do spalania mogą być przywożone nie tylko z Lublina, lecz z dużego obszaru kraju.

Są też obawy o to, że właściciel może z biegiem czasu dążyć do minimalizacji kosztów co sprawi, że nie będą przestrzegane żadne normy, a to odbije się na zdrowiu mieszkających w pobliżu osób, czy też rozszerzy działalność o spalanie materiałów niebezpiecznych i odpadów medycznych.

Jak zastrzegli protestujący, w żadnym przypadku nie są oni przeciwni budowie spalarni, gdyż mają pełną świadomość o potrzebie obecności tego typu obiektu w tak dużym mieście. Ich protest związany jest z lokalizacją inwestycji w sąsiedztwie domów, gdzie jak dodają, należąca do firmy spalarnia na Śląsku oddalona jest od zabudowań mieszkalnych o ponad 3 kilometry. W przypadku ul. Folwarcznej ma to być zaledwie kilkadziesiąt metrów.

Protestują przeciwko budowie spalarni zwierząt. Nie chcą jej w swojej okolicy

(fot. TVP, lublin112.pl)

28 komentarzy

  1. Z padliną do mpk

    Ale spalarnia może być w innym miejscu nie musi być między domami, jakim dzbanem trzeba być aby tego nie ogarniać. Większość co im spalarnia nie przeszkadza u kogoś to u siebie by nie chcieli. Pies czy lot żyje kilkanaście lat więc można raz na te kilkanaście lat ruszyć dupę i wywieźć do spalarni za miasto, chyba wspanialomyślni wlasciciele psów nie zamierzali ich trucheł wozić MPK? CIEMNOGRÓD to nieogarnianie że spalarnia nie powinna się mieścić tak blisko domów zreszto to ten sam CIEMNOGRÓD co tak ochoczo pali oponami w piecach.

  2. Z padliną do mpk

    Ale spalarnia może być w innym miejscu nie musi być między domami, jakim dzbanem trzeba być aby tego nie ogarniać. Większość co im spalarnia nie przeszkadza u kogoś to u siebie by nie chcieli. Pies czy lot żyje kilkanaście lat więc można raz na te kilkanaście lat ruszyć dtyłek i wywieźć do spalarni za miasto, chyba wspanialomyślni wlasciciele psów nie zamierzali ich trucheł wozić MPK? CIEMNOGRÓD to nieogarnianie że spalarnia nie powinna się mieścić tak blisko domów zreszto to ten sam CIEMNOGRÓD co tak ochoczo pali oponami w piecach.

  3. jasno napisali ze nie chca spalarni PADLYCH zwierzat, no to niech pala zywe i po klopocie hehe