Protestują przeciwko budowie spalarni zwierząt. Nie chcą jej w swojej okolicy

Pomimo tego, że Urząd Miasta nie wydał zgody na budowę w Lublinie spopielarni dla zwierząt, mieszkające w pobliżu miejsca planowanej inwestycji osoby wciąż protestują. Obawiają się, że przedsiębiorca po raz kolejny będzie się starał uzyskać wszystkie pozwolenia.

Spopielarnię zwłok zwierzęcych w rejonie ul. Folwarcznej w pobliżu przystanku kolejowego Stasin Polny zamierza uruchomić lubelska firma Animal Park.

Nie jest to nowa usługa w Lublinie, gdyż firma ta zajmuje się spopielaniem zwierząt od kilku już lat. Dodatkowo otworzyła na Śląsku swój oddział, a w województwie mazowieckim stacjonarny Punkt Obsługi Klienta i obecnie świadczy usługi na terenie całego kraju.

Lubelski przedsiębiorca posiada krematorium w śląskim Mikołowie, lecz z uwagi na coraz większe zainteresowanie klientów kremacją zwierząt, postanowił stworzyć spalarnię również w Lublinie.

Kiedy tylko wybrał lokalizację, okoliczni mieszkańcy zaczęli protestować. Planowany budynek ma mieć jedną kondygnację o powierzchni ponad 130 mkw., w środku mają się znajdować dwa piece. W listopadzie ub. roku do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę. Na początku lutego miasto nie zgodziło się na budowę spopielarni. Jak wyjaśniali urzędnicy, dokumentacja złożona przez przedsiębiorcę była niepełna. Pomimo tego mieszkańcy nie odpuszczają i prowadzą liczne działania obawiając się, że przedsiębiorca uzupełni dokumentację i znów będzie starał się o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Stojący za inwestycją lek. wet. Artur Sokołowski zapewnia, że obecnie stosowana technologia sprawia, że nowoczesne piece z komorą dopalającą wydzielają tylko bezwonny dym i parę wodną.

W środę wieczorem dziesiątki osób zebrały się w pobliżu miejsca planowanej inwestycji, aby przed kamerami telewizyjnymi opowiedzieć o tym, dlaczego protestują i jakie są ich obawy.

Przede wszystkim boją się negatywnego oddziaływania spalarni na zdrowie mieszkających w pobliżu osób. Dodatkowo z powodu iż firma oferuje bezpłatny transport na terenie kilku województw boją się działalności obiektu na bardzo dużą skalę, gdzie zwierzęta do spalania mogą być przywożone nie tylko z Lublina, lecz z dużego obszaru kraju.

Są też obawy o to, że właściciel może z biegiem czasu dążyć do minimalizacji kosztów co sprawi, że nie będą przestrzegane żadne normy, a to odbije się na zdrowiu mieszkających w pobliżu osób, czy też rozszerzy działalność o spalanie materiałów niebezpiecznych i odpadów medycznych.

Jak zastrzegli protestujący, w żadnym przypadku nie są oni przeciwni budowie spalarni, gdyż mają pełną świadomość o potrzebie obecności tego typu obiektu w tak dużym mieście. Ich protest związany jest z lokalizacją inwestycji w sąsiedztwie domów, gdzie jak dodają, należąca do firmy spalarnia na Śląsku oddalona jest od zabudowań mieszkalnych o ponad 3 kilometry. W przypadku ul. Folwarcznej ma to być zaledwie kilkadziesiąt metrów.

(fot. TVP, lublin112.pl)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. „Stojący za inwestycją lek. wet. Artur Sokołowski zapewnia, że obecnie stosowana technologia sprawia, że nowoczesne piece z komorą dopalającą wydzielają tylko bezwonny dym i parę wodną.”

  Co to znaczy bezwonny dym? Albo wszystko jest dopalone i dymu nie ma(brak zapachu), albo jest dym i go czuć.

  • wiesz dla laików a może nawet i dla Ciebie też to chłodnia kominowa również generuje ogromne ilości „spalin” więc może gość mając na uwadze że nie każdy chce się zaznajomić co to dym i kiedy powstaje powiedział, że będzie bezwonny dym.
   Tak czy siak na pewno nie będzie szkodliwy jak spaliny z pełnoletnich aut lub tych nowoczesnych wykastrowanych z dpf i fap.

   • Dym z zasady zawiera niespalone cząstki stałe, więc co mi tu wyskakujesz z parą wodną z chłodni kominowych?

    • Ja wiem jedno
     Nie ma dymu bez ognia 😉
     Inwestor nie może sobie zrobić tej spalarni gdzieś w środku niczego?
     Tylko w*****a się z syfem w zabudowę!

  • Taki piecyk z komorą dopalającą jak w Czerniejowie – ” tylko bezwonny dym i para wodna”. He he dobry kit.

   https://www.youtube.com/watch?v=P9BbKqpLOA4
   https://www.youtube.com/watch?v=-_n1j3JPl9w

 2. przecież na odludziu działki są tańsze…po co pchać sie z taką inwestycją na teren Lublina gdzie są zabudowania???

 3. spalarnia bardzo potrzebna

 4. Skończy się jak w czernienie….”ciemnogród…” Niby miasto inspiracji …a ciemnota i zacofanie….

 5. Ja bym przerabiał kanapowe mruczki i ciapki na MOM i otworzył kebaba i nikt by nie protestował. Dla mieszkańców zniżka 15%. Kolejki by się ustawiały.

 6. Ciemnota i tyle … Wszyscy przeciwko wszystkiemu protestują ale każdy chce korzystać z dobrodziejstw dwudziestego pierwszego wieku…..

 7. Będzie podobnie jak jest w Czerniejowie.
  ” nowoczesne piece z komorą dopalającą wydzielają tylko bezwonny dym i parę wodną.”

  https://www.youtube.com/watch?v=-_n1j3JPl9w
  https://www.youtube.com/watch?v=P9BbKqpLOA4

  • Pewnie trafił się tłusty kawałek
   „jakiś polityk albo dyrektor”
   Z ręcistów i emerytów tak się nie kopci 😉

 8. Tusza lub padlina a nie zwłoki. Błąd w artykule.

 9. Spalarnia pewnie potrzebna. Ale co jak co ja też nie czuł bym się komfortowo mieszkając w takiej okolicy zapraszając np. znajomych na grilla 🙂 A w strefie ekonomicznej nie można tego zrobić ?( to już było retoryczne pytanie )

 10. Jak na swojej wsi palą gospodarze gumiakami i folią to jest ok. Wszyscy zadowoleni. Jak ktoś z pomysłem na biznes chce wstawić profesjonalne urządzenia plus dać pewnie pracę paru ludziom a co najgorsze na tym zarobić to wrzawa na całego… jakie to polskie ???? Powodzenia panie inwestorze!

 11. temat jak bumerang, autostrada musi być, ale nie koło mojego domu tylko gdzieś dalej, prąd też musi być ale słupy to gdzieś dalej, no i komórka też musi mieć zasięg ale nadajnik musi być gdzieś dalej. Niestety tam gdzieś dalej tez ktoś mieszka…

 12. Godz 18 grudzień okolice domków jednorodzinnych w Lublinie. Gryzący dym wali się po okolicy. Z każdego komina wydobywa się wonny i pylasty dym. Wszystko OK. Nikt nie protestuje. Każdy jest zadowolony. Sasiad dzisiaj chyba dorzucił te stare opony co mu leżały w garażu.

 13. Tendencyjny reportaż

  Masakrycznie tendencyjny reportaż. Pani reporter zabierała mikrofon w połowie zdania jak ktoś mówił nie po linii animal park. Może bezpośrednio przy domu Pani reporter jest kawałek trawniczka który możnaby zagospodarować na tego typu działalność? Bezpośrednio przy jej domu a co ? Ludzie mają prawo się obawiać!

 14. Padlina za płotem

  To nie chodzi o to że mieszkańcy nie chcą spalarni w swojej okolicy ale o to że nie chcą jej BEZPOŚREDNIO za płotem. Nie chcą zworzenia i składowania tuż za płotem a następnie spalania kilkadziesiąt metrów od swojego domu padliny z kilku województw. Kto chętny niech zgłosi się do animal park i zaproponuje lokalizację choćby w swoim ogródku.

 15. Skończy się jak w mętowie. Tu też właściciele płaczą że im cena działek spadnie. Uwielbiam to stwierdzenie że spalarnia oczywiście jak najbardziej jest potrzebna ale nie obok mnie. Jakie to polskie…

 16. Osobiscie pracuje na takiej spalarni i zapewniam że nie ma czego sie bać nie ma żadnego dymu typu smog itp… Widać tylko pare wodną nie ma żadnego. Smrodu!!!! Pracuje w woj. Lubelskim i nie jest to żadna propaganda.

 17. Ciekawe ilu tych protestujących przed „trującym” dymem ze spalarni pali byle syfem u siebie w kominach? 🙂

 18. W Czerniejowie można otworzyć ?

 19. Widzę, że niektórzy komentujący mają problem ze słuchaniem i czytaniem ze zrozumieniem. Przygotowywany jest projekt uchwały obywatelskiej w sprawie określenia minimalnej odległości takich inwestycji od zabudowań mieszkalnych. To zabezpieczyłoby mieszkańców całej gminy Lublin. No chyba, że ktoś z hejtujących nasz protest chce u siebie pod domem taką spopielarnię … prosimy o kontakt, przekażemy inwestorowi.

 20. Cieszycie się że ktoś będzie miał zworzoną padlinę z kilku województw pod płotem? Cieszycie się że u kogoś a nie i was? Jakie to polskie…

 21. Z padliną do mpk

  Ale spalarnia może być w innym miejscu nie musi być między domami, jakim dzbanem trzeba być aby tego nie ogarniać. Większość co im spalarnia nie przeszkadza u kogoś to u siebie by nie chcieli. Pies czy lot żyje kilkanaście lat więc można raz na te kilkanaście lat ruszyć dupę i wywieźć do spalarni za miasto, chyba wspanialomyślni wlasciciele psów nie zamierzali ich trucheł wozić MPK? CIEMNOGRÓD to nieogarnianie że spalarnia nie powinna się mieścić tak blisko domów zreszto to ten sam CIEMNOGRÓD co tak ochoczo pali oponami w piecach.

 22. Z padliną do mpk

  Ale spalarnia może być w innym miejscu nie musi być między domami, jakim dzbanem trzeba być aby tego nie ogarniać. Większość co im spalarnia nie przeszkadza u kogoś to u siebie by nie chcieli. Pies czy lot żyje kilkanaście lat więc można raz na te kilkanaście lat ruszyć dtyłek i wywieźć do spalarni za miasto, chyba wspanialomyślni wlasciciele psów nie zamierzali ich trucheł wozić MPK? CIEMNOGRÓD to nieogarnianie że spalarnia nie powinna się mieścić tak blisko domów zreszto to ten sam CIEMNOGRÓD co tak ochoczo pali oponami w piecach.

 23. jasno napisali ze nie chca spalarni PADLYCH zwierzat, no to niech pala zywe i po klopocie hehe

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach